[OPIS] Harpymimus

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

[OPIS] Harpymimus

Post autor: Dawid Mika »

Harpymimus (harpimim)
Długość: 3,5 m
Wysokość: 1,5 m
Waga: 30 kg
Czas występowania: 137-121 Ma
Miejsce występowania: formacja Shinekhudug, Ajmak środkowogobijski, Mongolia
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusarischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Avetheropoda
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Ornithomimosauria



Ogólny opis
Harpymimmus to niewielki teropod, występujący pod koniec kredy na terenach Mongolii. W odróżnieniu od późniejszych ornitomimów harpimim posiada zęby, ale tylko w żuchwie. Materiał kopalny oznaczony jako IGM 100/29 i przechowywany w Mongolskiej Akademii Nauk w Ulan Bator składa się z prawie kompletnego szkieletu bez części pasu barkowego, miednicy i kończyn tylnych. Został on znaleziony w Ajmaku środkowogobijskim (wschodniej części pustyni Gobi) w Formacji Shinekhudug (Shinekhudukskaya Svita, hoteryw-barrem) . Nazwa rodzajowa składa się z greckich słów harpyiai - ''harpie'' oraz mimos - ''naśladowca'' i oznacza ''naśladowca Harpii (potworów z mitologii greckiej)''. Epitet naukowy honoruje natomiast Aleksey'a P. Okladnikova - rosyjskiego palentologa. Inne dinozaury znane z Formacji Shinekhudug to prymitywny ceratops Psittacosaurus mongoliensis i styrakostern Altirhinus kurzanovi. Czaszka harpimima jest praktycznie kompletna, choć mocno zgnieciona, co może zniekształcać szczegóły anatomiczne. Są dowody na obecność dzioba u harpimima, który łącznie z zębami żuchwy służył najprawdopodobniej do chwytania pożywienia. Ogólnie budową przypomina inne ornitomimy - tak jak one ma długie uzbrojone w ostre pazury kończyny przednie i długie kończyny tylne. Zęby harpimima różnią się budową od zębów innych wczesnych ornitomimów jak Pelecanimimus polyodon i jest ich mniej. O ile pelikanimim ma 72 zęby w żuchwie i 145 w szczęce górnej harpimim ma ich zaledwie jedenaście i tylko w żuchwie.

Harpymimmus a ewolucja ornitomimów
W 2005 Kobayashi i Rinchchen Barsbold ponownie przebadali skamieniałości harpimima. Podczas badań stwierdzili, że harpimim jest ornitomimem bardziej zaawansowanym niż Pelecanimimus. Diagnozę tą wystawiona na podstawie obecności następujących cech: jedenastu zębów w przedniej części żuchwy, przejścia między przednimi a tylnymi kręgami ogona przy osiemnastym kręgu ogonowym, obniżenie grzbietowe wokół łopatki i małe, ale głębokie wiązadła na kłykciu bocznym kości śródręcza III. Stwierdzili również, że ornitomimy wyewoluowały we wschodniej Azji lub Europie, a do Ameryki Północnej wyemigrowały we wczesnej kredzie.

Gatunki:
Harpymimus Barsbold i Perle, 1984
Harpymimus okladnikovi Barsbold i Perle, 1984


Moje uwagi co do opisu.

1. Gwiazdką * oznaczony termin, co do którego tłumaczenia nie mam pewności, dlatego zostawiłem go w angielskim oryginale.
2. Na podstawie angielskiej wikipedii.
3. Timimim - poprawne spolszczenie ?

Obrazek
Ostatnio zmieniony 3 maja 2009, o 09:41 przez Dawid Mika, łącznie zmieniany 18 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Fajnie, że piszesz nowe opisy, szkoda tylko byłem w trakcie pisania właśnie tego. Zanim napiszesz jakiś sprawdź na liście zarezerwowanych opisów.

Opis ma trochę błędów, ale i tak jest na wysokim poziomie :D:
Harpymimmus (harpimim)
> Harpymimus - kursywa i jedno "m" za duĹźo
Miejsce występowania: Formacja Shinekhudug, Prowincja Dundgovi Aimag, Mongolia
formacja Shinekhudug, Ajmak środkowogobijski, Mongolia
*hindlimbs
kończyn tylnich
Prowincji Dundgovi Aimag
Ajmaku środkowogobijskim
Hauterivian do Barremian
hoteryw-barrem
jednaście
jedenaście
jednastu
jedenastu
kłyciu bicznym kości śródręcza III
kłykciu bocznym?
Harpymimus, Barsbold & Perle, 1984
Harpymimus okladnikovi, Barsbold & Perle, 1984
> niepotrzebne przecinki po nazwach
>> "i" zamiast "&"

EDIT:
Epitet gatunkowy honoruje rosyjskiego archeologa, Aleksey'a P. Okladnikova.

EDIT2:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Avetheropoda
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Ornithomimiformes
Ornithomimosauria
Harpymimidae
Według TaxonSearch pogrubione pozycje są nieaktywne
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Harpymimmus

Post autor: nazuul »

Dawid Mika pisze:Czas występowania: wczesna kreda - wczesny alb
hoteryw-wczesny apt,czyli 137-121 Ma
Hauterivian do Barremian) . Nazwa rodzajowa składa się z greckich słów harpyiai - ''harpie'' oraz mimos -
kursywujemy?
Inne dinozaury znane z Formacji Shinekhudug to prymitywny ceratops Psittacosaurus mongoliensis i hadrozaur Altirhinus kurzanovi.
hadrozaur to termin wieloznaczny, lepiej hadrozauroid (chyba niepewne) albo hadrozaurokształtny albo styrakostern (pewne na 100%)
Czaszka harpimima jest praktycznie kompletna, choć mocno zgnieciona, co może ukrywać szczegóły anatomiczne.
zniekształcać?
pazury ręce i długie nogi.
albo piszemy kończyny dolne/tylne i górne/przednie, albo w cudzysłowiach te określenia
Stwierdzili również, że ornitomimy wyewoluowały we wschodniej Azji lub Europie, a do Ameryki Północnej wyemigrowały 130-125 milionów lat temu lub nieco wcześniej.
Namieszałeś. Na podstawie wiki ang. powinno być tak:
Stwierdzili również, że ornitomiozaury wyewoluowały we wschodniej Azji lub Europie 130-125 milionów lat temu, a do Ameryki Północnej wyemigrowały jeszcze we wczesnej kredzie
Tomasz pisze:
Averostra
Tetanurae
Avetheropoda
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Ornithomimiformes
Ornithomimosauria
Harpymimidae
Według TaxonSearch pogrubione pozycje są nieaktywne
tasonserarch - nieaktywny ( :P ) od 2005.

Averostra
"Other definitions- (Ceratosaurus nasicornis + Allosaurus fragilis) (Ezcurra and Cuny, 2007)" - ja tam się nie znam, ale wg mnie całkiem sensowna definocja
http://home.comcast.net/~eoraptor/Thero ... #Averostra

Avetheropoda Paul, 1988
Definition- (Allosaurus fragilis + Passer domesticus) (Holtz et al., 2004; modified from Padian et al., 1999; modified from Currie and Padian, 1997)
http://home.comcast.net/~eoraptor/Carno ... etheropoda
Harpymimidae
takson monotypowy, więc nie uwazlędniamy go

Jako rysunek proponuję jednak ten z wikipedii - koleś który to rysował się naprawdę zna i stara
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Harp ... teveoc.jpg
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Tomasz pisze:Fajnie, że piszesz nowe opisy, szkoda tylko byłem w trakcie pisania właśnie tego. Zanim napiszesz jakiś sprawdź na liście zarezerwowanych opisów.

Opis ma trochę błędów, ale i tak jest na wysokim poziomie :D:
Dziękuję i przepraszam. To jakiś szwank opcji ,,Szukaj''. Szukałem za jej pomocą i nie znalazłem zarezerwowania. Już kiedyś w trakcie pisania opisu szukając w Google wyszło że jest on napisany.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Dawid Mika pisze:Dziękuję i przepraszam. To jakiś szwank opcji ,,Szukaj''. Szukałem za jej pomocą i nie znalazłem zarezerwowania. Już kiedyś w trakcie pisania opisu szukając w Google wyszło że jest on napisany.
dlatego w temacie o opisach nieistniejących napisałem też co kto zarezerwował.

w nazwie tematu jest błąd - Harpymimmus
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Dziękuję i przepraszam. To jakiś szwank opcji ,,Szukaj''. Szukałem za jej pomocą i nie znalazłem zarezerwowania. Już kiedyś w trakcie pisania opisu szukając w Google wyszło że jest on napisany.
Dlatego ja zawsze przeglądam dokładnie forum, rezerwuje sobie kilka i dopiero zaczynam pisać. Wtedy nawet jakbym zarezerwował już zajęty, ktoś by o tym napisał ;)
nazuul pisze:w nazwie tematu jest błąd - Harpymimmus
Tomasz pisze:> Harpymimus - kursywa i jedno "m" za duĹźo
Już było :D :P
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Tomasz pisze:
nazuul pisze:w nazwie tematu jest błąd - Harpymimmus
Tomasz pisze:> Harpymimus - kursywa i jedno "m" za duĹźo
Już było :D :P
ale poprawione bylo tylko w opisie, a nie w nazwie tematu :wink:

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

natomiast Aleksey'a P. Okladnikova - rosyjskiego palentologa.
>paleontologa
W 2005 Kobayashi i Rinchchen Barsbold
>Rinchen
Formacji Shinekhudug
"formacja" z małej?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

ODPOWIEDZ