OPIS: Corythosaurus

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Justyna
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 132
Rejestracja: 15 marca 2006, o 20:15
Lokalizacja: Opole

OPIS: Corythosaurus

Post autor: Justyna »

Aktualna wersja: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ythosaurus



Korytozaur by?? du??y, ro??lino??ernym dinozaurem. Wymiary: oko??o 10 m d??ugo??ci, 4.4m wysoko??ci, 2 m w zadzie, i m??g?? wa??yÄ? do 5 ton. Mia?? ko??cisty grzebie?? na g??owie w kszta??cie kasku (Corythosaurus oznacza "jaszczurkÄ? w kasku"). Grzebie?? ten m??g?? byÄ? u??yty do wytwarzania d??wiÄ?k??w. Korytozaur mia?? r??wnie?? wÄ?chowe p??aty kt??re znajdowa??y siÄ? w grzebieniu. Samce mia??y wiÄ?sze grzebienie ni?? samice i m??ode. Corythosaurus mia?? bezzÄ?bny dzi??b i sto zÄ?b??w policzka, kt??rych u??ywa?? by mleÄ? ro??liny. Chodzi?? na dw??ch nogach (lub czterech), by?? stosunkowo szybkim dinozaurem, mia?? kr??tsze ramiona, i d??ugi, ciÄ???ki ogon. Nie mia?? ??adnych naturalnych obron. Jego ko??Ä? udowa mia??a 108 cm d??ugo??ci.
Corythosaurus ??y?? podczas kredy - 80 do 65 milion??w lat temu. Innymi dinozaurami otaczajÄ?cymi go by??y min (w Ameryce P????nocnej): Albertosaurus, Nanotyrannus, Parasaurolophus, Euoplocephalus, Kritosaurus, i Pachyrhinosaurus. Corythosaurus by?? gromadzÄ?cym siÄ? zwierzÄ?ciem, kt??re mog??o migrowaÄ? od linii brzegowych do wy??szej ziemi.
By?? zwierzÄ?ciem ro??lino??ernym, jad?? min: szyszki, pestki, ga??Ä?zki, i magnoliÄ?. Corythosaurus zosta?? nazwany przez Barnum Brown w 1914 ze skamienia??o??ci znalezionej w Albercie (Kanada). Skamienia??o??ci zosta??y znalezione w Ameryce P????nocnej, wliczajÄ?c w to MontanÄ?, USA, i AlbertÄ?, KanadÄ?.

Obrazek

Dominik
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 303
Rejestracja: 14 marca 2006, o 16:10
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dominik »

Nazwa Corythosaurus z znaczy z ??aciny "jaszczurka z he??mem".

Obrazek
Por??wnanie wielko??ci cz??owieka i Corythosaurus.

Awatar użytkownika
Pawfunia
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 180
Rejestracja: 15 marca 2006, o 16:04
Lokalizacja: Przemysl,Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Pawfunia »

Wedlug mnie taki wysoki nie byl bo raczej wedlug mnie nie stawal prawie pionowo.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

No, coz masz racje.
Dorosly korytozaur mial okolo 10m dlugosci, 6m wysokosci i wazyl blisko 4tony.Mogl sie szybko poruszac an mocnych, tylnych konczynach z wyprostowanym do tylu ogonem, rownowazacym glowe i wyciagnieta szyje.

Awatar użytkownika
Eustreptospondyl
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 30
Rejestracja: 13 maja 2006, o 11:14
Lokalizacja: Mongolia:)

Post autor: Eustreptospondyl »

korytozaury by??y mniejsze

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Eustreptospondyl pisze:korytozaury by??y mniejsze
Bez, urazy ale co Ty piszesz przecie?? Korytozaur mia?? od 9 do 10m d??ugo??Ä?i.

Awatar użytkownika
Diapsyd
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 57
Rejestracja: 15 marca 2006, o 16:45
Lokalizacja: Pomorze a konkretniej Gda??sk

Post autor: Diapsyd »

Dominik pisze:Nazwa Corythosaurus z znaczy z ??aciny "jaszczurka z he??mem".
Ja my??la??em ??e "Jaszczur w korynckim he??mie" ale z ??acinÄ? jest ju?? tak ??e inaczej mogÄ? jÄ? ludzie t??umaczyÄ?
Microraptor and his feather's

Dominik
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 303
Rejestracja: 14 marca 2006, o 16:10
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dominik »

To mo??e "jaszczur w korycie" :P ?

Mi siÄ? wydaje, ??e ta nazwa jest za kr??tka ??eby znaczy??a "jaszczur w korynckim he??mie". Nie jestem jednak pewien, warto byzapytaÄ? jakiegos znawcÄ? ??aciny.
[img]http://userbars.org/data/media/5/Harry_Potter.png[/img]

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Dominik pisze:Mi się wydaje, że ta nazwa jest za krótka żeby znaczyła "jaszczur w korynckim hełmie". Nie jestem jednak pewien, warto by zapytać jakiegos znawcę łaciny.
Nie tyle łaciny, co greki. Nazwa korytozaura wywodzi się z rdzeni greckich: korys (forma dopełniaczowa - korythos) - hełm (koryncki) i sauros - jaszczur(ka). Dla starożytnych Greków słowo korys kojarzyło się z konkretnym fasonem hełmu korynckiego, tak jak nam, powiedzmy, jednowyrazowa "krakuska" z "czerwoną czapką rogatywką noszoną w okolicach Krakowa". Cudzoziemcom też trzeba to objaśniać wielowyrazowo.

Hełm koryncki wyróżniał się wąskim półkolistym grzebieniem ("irokezem" z piór): http://www.niximperial.com/nixp03d.html (zoba. też inne fasony: http://www.classics.und.ac.za/projects/ ... elmets.htm )

Awatar użytkownika
Eustreptospondyl
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 30
Rejestracja: 13 maja 2006, o 11:14
Lokalizacja: Mongolia:)

Post autor: Eustreptospondyl »

hej, Krzysiek, korytozaur do 9 m. d??. :!:

Awatar użytkownika
Dakosaurus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 453
Rejestracja: 14 marca 2006, o 14:44
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: Dakosaurus »

Eustreptospondyl pisze:hej, Krzysiek, korytozaur do 9 m. d??. :!:
Przecie?? m??g?? miec trochÄ? wiÄ?cej, przecie?? trudno jest oszacowac wymiary
zwierzÄ?cia z przed milion??w lat. :wink:
Witam wszystkich na tym wspaniałym forum!

http://www.nfsm.eu/news.php -fajna strona o Need for Speed.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: OPIS: Corythosaurus

Post autor: nazuul »

szerman napisał nową wersję: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... oldid=9197
oczywiście nieporównywalnie lepsza od poprzedniej, ale nadal wymaga gruntownej poprawy, co widać już po źródłach (3 przeglądówki w tym książka dla dzieci + dysertacja Brett-Surmana to stanowczo za mało):
- kladogramy trzeba dać Iguanodontia#Hadrosauroidea oraz Hadrosauridae, w tym pierwszym są Prieto-Marqueza (które dotyczą głównie hadrozaurydów, ale też bardziej bazalnych hadrozauroidów, dlatego są tam). Wynika z nich, że często Hypacrosaurus altispinus nie jest najbliższym krewnym Corythosaurus. Jako ważny jest w nich C. intermedius - Prieto-Marquez uważa go za ważngo za dysertacją doktorską Evansa (2007) - mam ją; interesuje nas rozdział 2 (opublikowany w 2005 r.) oraz 4 i 5. Na podstawie tylko tego źródła (choćby rozdziału 2) widać, że akapity Anatomia oraz Taksonomia i ważność trzeba zupełnie zmienić, tak samo Spis gatunków i Materiał kopalny (czyli właściwie wszystko).
- stratygrafia, materiał kop. na pewno może być dokładniej: 76,5-75,5 Ma (ryc. 7 w Arbour, V.M., Burns, M.E., Sissons, R.L. (2009) "A redescription of the ankylosaurid dinosaur Dyoplosaurus acutosquameus Parks, 1924 (Ornithischia: Ankylosauria) and a revision of the genus" Journal of Vertebrate Paleontology, 29(4), 1117-1135. doi:10.1671/039.029.0405 ). C. casuarius jest starszy a C. intermedius młodszy (oba są reprezentowane przez min. 7 osobników, więc zapewne nie jest to przypadkowe rozmieszczenie). Holotyp to AMNH 5240 - prawie kompletny, artykułowany szkielet z odciskami skóry, brak końcówki ogona i większości kończyn przednich
- umieszczanie rysunków Paula nie jest dobrym pomysłem (pisałem już o tym)
- stadne życie jako jedyna forma obrony to na pewno uproszczenie a co najmniej spekulacja
- chodzi o hadrozauryda, więc zajrzeć należy do Lull i Wright 1942 (od s. 194). Do artykułów, gdzie nazwano różne gatunki (zwłaszcza Brown, 1914) też
- etymologia niekompletna, choć Brown nie wyjaśnia pochodzenia nazwy ( http://digitallibrary.amnh.org/dspace/b ... sequence=1 ) to kojarzy się - przynajmniej mi - jednoznacznie z kazuarem (Casuarius)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: OPIS: Corythosaurus

Post autor: szerman »

Jak tylko ED będzie aktywna, to poprawię i uzupełnię :)
"Mastodon sapiens"

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: OPIS: Corythosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

Opis znacząco rozbudowany i uzupełniony o nowsze prace:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=21970

ODPOWIEDZ