[opis] lofostrof (Lophostropheus)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
d_m

[opis] lofostrof (Lophostropheus)

Post autor: d_m »

Lofostrof (Lophostropheus airelensis (Cuny & Galton, 1993)) to gatunek teropoda z nadrodziny Coelophysoidea Nopcsa, 1928. Tak jak swoi krewniacy, by?? to ??redniej wielko??ci zwinny drapie??ca. Jego pokarm stanowi??y zapewnie g????wnie mniejsze krÄ?gowce.

Historia taksonomii
W roku 1966 Larsonneur i Lapparent opisali z Normandii (Francja) skamienia??o??ci teropoda, kt??re zaklasyfikowali jako Halticosaurus sp. Ko??ci znaleziono w osadach formacji Moon Airel, wieku p????notriasowo-wczesnojurajskiego (retyk - hettang). W 1990 roku Weishampel uzna??, ??e okazy nale??Ä? do bli??ej nieokre??lonego teropoda. Natomiast w roku 1993 Cuny i Galton uznali, ??e to nowy gatunek w obrÄ?bie rodzaju Liliensternus i nazwali go Liliensternus airelensis. Taki stan rzeczy zosta?? powszechnie zaakceptowany, jedynie Rauhut i Hungerb??hler (2000) zwr??cili uwagÄ? na to, ??e u L. airelensis, w przeciwie??stwie do L. liliensterni, wystÄ?pujÄ? a?? dwie pary pleurocoel w ka??dym krÄ?gu szyjnym. Reegzaminacja cech osteologicznych przez EzcurrÄ? i Cuny'a (2007) wykaza??a, ??e te uwa??ane za wsp??lne dla obu gatunk??w Liliensternus, okaza??y siÄ? znacznie szerzej rozprzestrzenione w??r??d Coelophysoidea, ponadto odkryto cechy ??Ä?czÄ?ce L. airelensis z Coelophysidae. Te nowe badania umo??liwi??y przeprowadzenie prawid??owej analizy kladystycznej, kt??ra wykaza??a, ??e L. airelensis jest bli??szy kladowi Coelophysidae ("Syntarsus" + Coelophysis) ni?? rodzajowi Liliensternus, co znalaz??o uzasadnienie w utworzeniu nowej nazwy rodzajowej - Lophostropheus.

Literatura
Ezcurra, M. D. & Cuny, G. 2007. The coelophysoid Lophostropheus airelensis, gen. nov.: a review of the systematics of "Liliensternus" airelensis from the Triassic-Jurassic boundary outcrops of Normandy (France). Journal of Vertebrate Paleontology 27 (1): 73-86.

Rekonstrukcja celofyza (z serialu Walking with dinosaurs), tak mniej wiÄ?cej wyglÄ?da?? te?? lofostrof: http://www.abc.net.au/dinosaurs/fact_fi ... sis_z1.jpg. Nie jest wiadomym, czy celofyzoidy by??y upierzone.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

opisali z Normandii
>"opisali pochodzące z Normandii.." ;)
zapewnie
osobno

Długość: około 5-5,3 m
Wysokość: 2 m?
Waga: 400 kg?

Jego nazwa rodzajowa znaczy "grzebieniasty/spiczasty kręg" (gr. lophos+ gr. stropheus(kręg)), zaś epitet gatunkowy pochodzi od miejsca odkrycia szczątków - formacji Moon Airel ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:
zapewnie
osobno
a moĹźe "zapewne"?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

(Opis) Lofostrof

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Lophostropheus airelensis
Wiek- 205-196 Ma
Wielkość: 3-5 m
Waga: 100-150 kg
Miejsce: kamieniołom Airel, Normandia, Francja
Klayfikacja
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Celophysoidea
Celophysidae?
Lophostropheus
Lophostropheus airelensis Cuny, Galton, 1993
Etymologia: Lofostrof został nazwany od słów lophe (grzebień) i stropoheus (odnoszący się do kręgu). Nazwa rodzajowa podkreśla wydatność blaszek grzbietowych i brzusznych na kręgach szyjnych. Nazwa gatunkowa pochodzi od miejsca znaleziednia- kamieniołomu Airlen.
Materiał kopalny: Lofostrof znany jest 11 kręgów, zęba i niekompletnej miednicy.
Historia badań: Ten teropod został opisany w 1966 r. jako Halticosaurus sp. Przez paleontologów C. Larsonneura i Alberta-Felixa de Lapparent. W 1993 r. Cuny i Galton zaklasyfikowali go do rodzaju Liliensternus, i nadali mu nazwę gatunkową. Badacze spierali się o jego przynależność. Jeni uznawali go za lilienszterna (Carrano, Sampson), inni zaprzeczali temu, np.(Rauhut, autorzy książki ‘The Dinosauria’. W 2007 Ezcurra i Cuny utworzyli dla niego odrębny rodzaj, Lofostrof, kończąć debatę o jego klasyfikacji. Okaz znajduje się na Uniwersytecie w Caen.
Anatomia: Autapomorfiami lopostrofa są: blaszki i dodatkowa para wgłębień na kręgach szyjnych oraz grzbietowo- brzuszny, dobrze wysunięty staw hypospheno-hipantrum w ostatnim kręgu grzbietowym. Pionowy grzebień na kości biodrowej, ball connection** w kręgach szyjnych, socket connection** w kręgach ogonowych, Wypukła powierzchnia stawowa kręgów szyjnych i początkowa wklęsłość w widoku z przodu na kręgach ogonowych to cechy charakterystyczne dla averostrów, prawdopobnie niektóre z nich to konwergencje. Stała długość kręgów ogonowych na całej długości upodabnia go do Dilophosaurus. Boczny dół w ostatnim kręgu grzbietowym bluiżniaczo podobny do Herrerasaurus.
Klasyfikacja: Autorzy pracy o lofostrofie umieścili go na drzewie filogenetycznym jako takson siostrzany dla Coelophysidae, bliższy Celofyzowi niż Lilienszternowi. Baron, Norman i Barret umieszczają go jako zaawansowanego krewnego tetanurów, blisko Kriolofozaura i Sinozaura.
Paleobiologia: Lofostrof był niewielkim, mięsożernym teropodem. Był jednym z niewielu archozaurów, które przetrwały wymieranie T-J. Niestety nie znamy innych dinozaurów, z formacji Moon-Airel, a brak dużej ilości skamieniałości uniemożliwia jej dokładne datowanie.
https://paleobiodb.org/classic/checkTax ... eal_user=1
https://www.nhm.ac.uk/discover/dino-dir ... pheus.html
http://www.prehistoric-wildlife.com/spe ... pheus.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Lophostropheus
https://www.nature.com/articles/nature21700
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lofostrof
https://en.wikipedia.org/wiki/Moon-Airel_Formation
**- do przetłumaczenia, jeśli nawet tego nie będzie w opisie na ED, to poproszę z czystej ciekawości, bo stawy kuliste mi się nie zgadzają.
Prosto do wrzucenia na ED!

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Przepraszam, że post pod postem, ale potrzebne drobne poprawki:
Celophysoidea Celophysidae?
Coelophysoidea Coelophysidae?
np.(Rauhut, autorzy książki ‘The Dinosauria’.
Czysto techniczny: np. Rauhut, autorzy książki "The Dinosauria"
to cechy charakterystyczne dla averostrów
to cechy charakterystyczne dla Averostra

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: Lythronax »

1. Coelophysoidea Coelophysidae, prawidłowo

3. "to cechy charakterystyczne dla Averostra", lepiej wygląda

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Z pytajnikiem chodziło o to, że przynależność do rodziny jest wątpliwą, jeśli chodzi o lofostrofa.

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: Lythronax »

Musiałbym sprawdzić czy należy do Coelophysidae.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: nazuul »

Gdzie on należy do Coelophysidae? Bywa zamieszczany w Coelophysoidea (Yates, 2006; Ezcurra i Cuny, 2007), ale bywa też poza (Wang i in., 2017).
Wg kladogramów w https://www.encyklopedia.dinozaury.com/ ... ophysoidea
https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Theropoda
Artykuły są nieaktualne od kilku lat, ale jak widać pewne informacje można wyciągnąć.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Tak, źle odczytałem Baron i in. 2017, gdzie jest obok Kriolofozaura i Sinozaura, jako bliski tetanurom.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: nazuul »

Gdzie są tetanury w Baron i in., 2017?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Wydaję mi się, że kladogram jest uproszczony. Czy klad Lophostropheus+Cryolophosaurus+Sinosaurus nie jest najbliższy Averostra?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: nazuul »

Gdyby tam gdzieś były tetanury to bym je dopisał jak np. do zamieszczonych nad nim i pod nim kladogramów z Rauhut i in., 2016 i Wang i in., 2017.
Na podstawie kladogramu z pracy Barona i in. można niewiele wywnioskować o filogenezie teropodów, bo nie zamieścili żadnego ceratozaura ani tetanura. Np. o Lophostropheus stwierdzić można jedynie to, że tworzy klad z Sinosaurus i Cryolophosaurus, należący do Theropoda.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Jest ktoś chętny, żeby wrzucić opis? :-D

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: Lythronax »

Jak skończę poprawiać swoje obecne rezerwacje to zajmę się tym opisem.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Ok, to ja biorę się za Sonidosaurus.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (Opis) Lofostrof

Post autor: nazuul »

Temat dokleiłem do starego tematu o Lophostropheus.
Kiedyś napisałem opis Sonidosaurus: https://forum.dinozaury.com/viewtopic.p ... 622#p27622
Jak widać, brak źródeł, niektóre dane mogą być błędne lub nieaktualne.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: [opis] lofostrof (Lophostropheus)

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Jest już postawa do sonidozaura. Jeszcze taka sprawa z lofostrofem: Oszukałem się numeru katalogowego i nie znalazłem, gdyż co dziwne, po prostu go nie ma.

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [opis] lofostrof (Lophostropheus)

Post autor: Lythronax »

Opis Lophostropheus wstawiony. Numeru katalogowego nie posiada. Anatomie pominąłem, zawiera trudne i niezrozumiałe słowa.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] lofostrof (Lophostropheus)

Post autor: nazuul »

Zmiany: https://www.encyklopedia.dinozaury.com/ ... ldid=27028

Do dopisania jeszcze imię Larsonneura, nie mam Larsonneur i Lapparent 1966.

Uzasadnienia niektórych zmian:
1. wartości liczbowe wieku skasowałem, bo uważam, że gdy nie ma datowania liczbowego lepiej wpisać same piętra
2. Saurischia skasowałem, bo Baron i in.
3. "Był jednym z nielicznych dinozaurów, które przetrwały wymieranie triasowe." - to jeden okaz, więc nie można tak stwierdzić
4. zalinkowałem istotniejszych paleontologów
5. "Rauhut i Hungerbühler (2000) uznali, że jest odrębnym taksonem, gdy Carrano i Sampson (2004) uważali, że należy do ''[[Liliensternus]]'" - nieistotne m.in. bo odrębność taksonu jest dla wszystkich jasna od 1993 r., jak i do 2007 r. uznawano go za Liliensternus. Źródła nie zawierają szczególnie istotnych informacji, więc je skasowałem (alternatywą jest dopisanie jeszcze kilku publikacji)
6. "wspólny klad" - pleonazm
7. w cytowaniu Ezcurra, M. D., & Cuny, G. (2007) wpisałem doi, choć jak widać nie działa, może kiedyś się naprawi
8. dopisałem trochę ze starego opisu Dawida Mazurka
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:ball connection** w kręgach szyjnych, socket connection** w kręgach ogonowych (...) **- do przetłumaczenia, jeśli nawet tego nie będzie w opisie na ED, to poproszę z czystej ciekawości, bo stawy kuliste mi się nie zgadzają.
dziwnie mi to wygląda - skąd to jest?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: [opis] lofostrof (Lophostropheus)

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

nazuul pisze:
31 lipca 2022, o 10:27
3. "Był jednym z nielicznych dinozaurów, które przetrwały wymieranie triasowe." - to jeden okaz, więc nie można tak stwierdzić
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:ball connection** w kręgach szyjnych, socket connection** w kręgach ogonowych (...) **- do przetłumaczenia, jeśli nawet tego nie będzie w opisie na ED, to poproszę z czystej ciekawości, bo stawy kuliste mi się nie zgadzają.
dziwnie mi to wygląda - skąd to jest?
Zaraz spróbuję znaleźć. Powiem szczerze, że myślałem, że kręgi łączą chrząstkozrosty. A co do trójki, też się nad tym zastanawiałem, ale po raz kolejny zaufałem angielskiej Wikipedii, czego już więcej nie zrobię.
EDIT:To też sprawka Wikipedii. Ale jakby ktoś mógł to zweryfikować, byłbym bardzo wdzięczny

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] lofostrof (Lophostropheus)

Post autor: nazuul »

Ezcurra i Cuny podają:
Ezcurra i Cuny, 2007 pisze:Diagnosis—Lophostropheus differs from other basal dinosaurs
in the presence of the following autapomorphies: moderately
convex cranial articular surface of the cranial postaxial cervical
vertebrae (resembling averostran theropods),
(...)
incipient concavity on the cranial articular
surface of cranial caudal vertebrae (also present in averostran
theropods),
jest to widoczne na rysunku 3A w Cuny i Galton i 4 w Ezcurra i Cuny. Nie określiłbym tego jako staw kulisty (ang. ball and socket), tylko jako lekko zaokrąglone (wypukłe) powierzchnie stawowe kręgów.
Krążki międzykręgowe zapewne występowały u Lophostropheus.
Warto zwrócić uwagę, że ww. cechy diagnostyczne są charakterystyczne dla bardziej zaawansowanych teropodów, więc całkiem możliwe, że są to u niego plezjomorfie, bo jest zwyczajnie bardziej bliski Averostra niż Coelophysoidea.

Jeszcze drobniejsze poprawki: https://www.encyklopedia.dinozaury.com/ ... ldid=27029
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: [opis] lofostrof (Lophostropheus)

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Dziękuję bardzo , nie mam dostępu do artykułu więc było to dla mnie pomocne.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] lofostrof (Lophostropheus)

Post autor: nazuul »

Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ