Co to jest???????

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Klaudusia:D
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 6
Rejestracja: 3 kwietnia 2008, o 15:39

Co to jest???????

Post autor: Klaudusia:D »

Witam wszystkich:) Mam problem z oznaczeniem pewnej skamieliny :( Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże... proszę... Dodam, że skamielina ma ok. 4 cm długości i została znaleziona nad morzem na plaży po sztormie :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

Nie znam się na skamieniałościach, ale to wygląda jak skorupa żółwia.

d_m

Post autor: d_m »

Ja obstawiam na tabulata :wink:

Klaudusia:D
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 6
Rejestracja: 3 kwietnia 2008, o 15:39

Post autor: Klaudusia:D »

Dziekuję bardzo za odpowiedź! :D Nie spodziewałam się, że dostanę ją tak szybko :wink: Jednak... mam jeszcze takie małe pytanko... co to jest tabulat? Bo nie mogę znaleźć informacji o nim :oops: I po czy poznać, że to "on" a nie skorupa żółwia, jak o tym napisał Palik w poprzednim poście?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Denkowce :D
Nazwa łacińska to "Tabulata"
Dawid Mazurek jest nawet współautorem powyższego artykułu :D

Jak rozpoznać że to nie żółw? W zaznaczonym miejscu domniemane płytki są ciasno upakowane i małe, a u żółwi płytki są dość regularnie rozmieszczone, tak jak na drugim obrazku
Obrazek
Obrazek
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Klaudusia:D
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 6
Rejestracja: 3 kwietnia 2008, o 15:39

Post autor: Klaudusia:D »

Dzieki wam wieeeelkie! Nigdy był nie wpadła na to, co to jest. Nawet nigdzie nie znalazłam podobnego zdjęcia - może nie wiem gdzie szukać, hehehe :oops: Dziesiaj oznaczałam pozostałe skamieniałości i poszło mi ti już lepiej (jakieś amonity, parę remienionogów) ale oczywiście przy paru zacięłam się. Przedstawiają chyba to samo, o ile cokolwiek przedstawiają :x Ale co, to już stanowi dla mnie zagadkę :( Załączam parę fotek, może pomożecie mi jeszcze trochę, proszeeee :D Mam tego więcej, ale nie chce zapychać forum;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A szczególnie ten kawałek przypomina skamieniałość:D :
Obrazek

d_m

Post autor: d_m »

Te eratyki to ordowiko-sylurskie muszlowce, przepełnione głównie fragmentami skalcytowanych skorupek ramienionogów, ale i np. ślimaków (?"loksonemid" w lewej części drugiego zdjęcia). A ten 'świderek' na końcu to tentakulit - gratulacje :wink:

Klaudusia:D
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 6
Rejestracja: 3 kwietnia 2008, o 15:39

Post autor: Klaudusia:D »

Dziękuje ogromnie za tak szybkie odpowiedzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D Sama nigdy był nie odgadła, co za skamieliny znalazłam. Strasznie podziwiem wiedzę i takie szybkie oznaczanie tylko na podstawie zdjęć. :D :D :D Ja nie dopatrzyłąbym się tam niczego, co umiałabym nazwać, a szczególnie to już tego czegoś( "loksonemid" ) z drugiego zdjęcia (przyznam się, że nawet nie wiem które to :oops: ) Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę mogła zamieścić inne skamieliny i też pomożecie mi je określić :)

d_m

Post autor: d_m »

Kwestia opatrzenia, a że zdjęcia słabej jakości to oczywiście margines błędu oznaczenia bardzo szeroki :wink: Poniżej ów śłimaczek, co się chowa przed wzrokiem posiadaczki :wink:
Obrazek

Klaudusia:D
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 6
Rejestracja: 3 kwietnia 2008, o 15:39

Dluga przerwa...:D

Post autor: Klaudusia:D »

Witam po dłuższej nieobecności :D Moja kolekcja powiększyła się dość znacznie (chyba nawet się podwoiła) od tego czasu :lol: Jednak oczywiście potrzebuję pomocy :mrgreen: Nie umiem powiedzieć, co to jest:
Obrazek
Obrazek
Wygląda to jak skamieniały ząb, ale może to wcale nie jest skamieniałość??? No coż, mam nadzieję, że ktoś mi pomoże :D :D :D
Pozdrawiam bardzo serdecznie :mrgreen:

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

To mi wygląda na odcisk jakiegos małża

spinozaur
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 60
Rejestracja: 25 kwietnia 2008, o 18:41

Post autor: spinozaur »

Tak, to pewnie odcisk małża :wink:

d_m

Post autor: d_m »

Gdzie to znalazłaś? Wygląda na kredowe. Po lewej małż, a po prawej chyba ramienionóg.

Klaudusia:D
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 6
Rejestracja: 3 kwietnia 2008, o 15:39

Post autor: Klaudusia:D »

Dzięki za odpowiedzi :mrgreen: Znalazłam to niedaleko Częstochowy w lasach przy Ważnych Młynach :D

ODPOWIEDZ