[OPIS] Elmisaurus - elmizaur

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Elmisaurus - elmizaur

Post autor: nazuul »

Opis dedykuję zmarłej niedawno prof. Halszce Osmólskiej.

Parę zdań dodałem do wikipedii

Elmisaurus (elmizaur)


długość: 3-4 m
masa: ok. 45 kg?
miejsce:
USA - Montana (formacja Hell Creek)
Kanada - Alberta (grupa Judith River - Wedge)
Mongolia - Omnogov (formacja Nemegt)
czas: 78-65 Ma (kampan - mastrycht)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Oviraptorosauria
Caenagnathidae

Materiał kopalny: kości stopy, śródstopia, kości piszczelowe i strzałkowe, kręgi ogonowe, być może czaszka, kości zębowe i żuchwa.

Elmisaurus to nazwa nadana szczątkom cenagnatyda znalezionym w Azji i Ameryce Północnej. Rodzaj ten jest reprezentowany głównie przez kości kończyn. Nazwa tego dinozaura znaczy "gadzia stopa" i wydaje się być nietrafna, bowiem owiraptory są bardzo blisko spokrewnione z ptakami a ich stopy są bardzo podobne do ptasich. Nie wiemy nic pewnego o diecie owiraptorozaurów - być może (na co wskazuje jedna z cech ich budowy - dwa charakterystyczne "zęby" w szczękach) żywiły się małżami. Jednak równie dobrze mogły być generalnie mięsożerne lub roślinożerne.
Najbliższymi krewnymi elmizaura jest prawdopodobnie Chirostenotes. Znane są dwa gatunki rodzaju Elmisaurus.

Elmisaurus rarus
To gatunek typowy, znany z Mongolii. Występował w mastrychcie - prawdopodobnie wczesnym, około 72-68 Ma. Zwierzę szacuje się na 3-4 m długości, czyli dość dużo jak na owiraptorozaura. Znalezione kości to przede wszystkim stopy i dłonie, 8 kręgów ogonowych i być może kość udowa i czaszka. Doniesiono także o dwóch kolejnych osobnikach. Pierwszy składający się z kości piszczelowych i strzałkowych, kości stopy i śródstopia. Natomiast drugi okaz to kości śródstopia i różne inne fragmentaryczne pozostałości.

Elmisaurus elegans
To gatunek amerykański, pochodzący z formacji Hell Creek i wcześniejszych Two Medicine i Dinosaur Park. Żył w dość długim przedziale czasu - około 78-65 Ma. Znaleziony materiał to kości stopy, śródstopia, być może kości zębowe i żuchwa.


Elmisaurus Osmólska, 1981
E. rarus Osmólska, 1981
=Chirostenotes rarus (Osmólska, 1981) Paul, 1988
E. elegans (Parks, 1933) Currie, 1989
=Chirostenotes elegans (Parks, 1933) Currie i Russell, 1988
=Macrophalangia elegans (Parks, 1933) Koster, Currie, Eberth, Brinkman, Johnston i Braman, 1987
= Ornithomimus elegans Parks, 1933
?= Caenagnathus sternbergi Cracraft, 1971


Obrazek
Ostatnio zmieniony 9 lutego 2010, o 18:42 przez nazuul, łącznie zmieniany 11 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

*jak to zapisać poprawnie? (zapis z dinodata.org)
Jeśli się nie myle to ludziom z dinodata chodzi chyba o coś takiego:
E. elegans jest starszym synonimem Ornithomimus elegans. Jednak jest także młodszym synonimem Chirostenotes elegans. ;) Coś takiego..

Czyli w zapisie powinno wyglądać tak:

Elmisaurus elegans Parks, 1933 = Chirostenotes elegans

lub

Elmisaurus elegans Parks, 1933 - młodszy synonim Chirostenotes elegans

Ale nie jestem do końca pewien tego wszystkiego. Dla świętego spokoju możesz przejżeć TO. Chyba jest tam wszystko wyjaśnione.. niestety sam nie mam już dzisiaj czasu tego przeczytać ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Jeszcze kilka literĂłwek:
blisko skokrewnione z ptakami.
>>spokrewnione
jednego z rodzjĂłw
>>rodzajĂłw
wystepująca głównie
>>występująca
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Elmisaurus - elmizaur

Post autor: szerman »

Zaintrygowała mnie jedna rzecz, a mianowicie:
nazuul pisze:Materiał kopalny: kości stopy, śródstopia, kości piszczelowe i strzałkowe, kręgi ogonowe, być może czaszka, kości zębowe i żuchwa.
Czyli po prostu zęby? Czy może chodzi o jakieś kostne fragmenty budujące szczękę (ale to chyba górną, bo żuchwa jest później wymieniona - zresztą nie jestem anatomem :mrgreen: )

Poza tym parę błahostek :)
nazuul pisze:Niektórzy naukowcy uważają owiraptorozaury nawet za ptaki lub zwierzęta powstałe z form latających, jednak wydaje sie to wątpliwe.

się
nazuul pisze:Jednak niedawne odkrycie z Chin ukazuje, że niektóre ptakopodobne owiraptorozaury osiągały także znacznie większe rozmary.
rozmiary

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: [OPIS] Elmisaurus - elmizaur

Post autor: hanys »

szerman pisze:Zaintrygowała mnie jedna rzecz, a mianowicie:
nazuul pisze:Materiał kopalny: kości stopy, śródstopia, kości piszczelowe i strzałkowe, kręgi ogonowe, być może czaszka, kości zębowe i żuchwa.
Czyli po prostu zęby? Czy może chodzi o jakieś kostne fragmenty budujące szczękę (ale to chyba górną, bo żuchwa jest później wymieniona - zresztą nie jestem anatomem :mrgreen: )
k. zębowa to jedna z kości żuchwy, która (żuchwa) u gadów (i nie tylko) składa się z więcej niż z jednej kości.

ODPOWIEDZ