(opis) Protarchaeopteryx

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

(opis) Protarchaeopteryx

Post autor: lama »

Długość 1m.
Waga: ok. 4 kg.
Występowanie: Chiny - Formacja Yixian.
Wiek: 125-121 (apt)
Klasyfikacja :
Saurischia
Dinosauria
Theropoda
Coelurosauria
Maniraptora
Oviraptorosauria
Protarchaeopteryx

Obrazek

Nazwa Protarchaeopteryx oznacza „poprzednik archeopteryksa”. Jest to mały opierzony dinozaur wielkości indyka , zaliczany do prymitywnych owiraptoroidów , jak sama nazwa wskazuje, był on podobny do praptaka Archeopteryx . Dinozaur ten posiadał symetryczne lotki na przednich kończynach , co wskazuje na to , że nie potrafił latać . Jak wynika z analizy kladystycznej ,P. robusta jest blisko spokrewniony z Incisivosaurus . P. robusta , został opisany w 1997 roku , na podstawie skamieniałości w słynnej chińskiej Formacji Yixian w prowincji Liaoning.
Ostatnio zmieniony 29 lutego 2008, o 17:26 przez lama, łącznie zmieniany 25 razy.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: (opis) Protarchaeopteryx

Post autor: Dino »

Kilka poprawek:
lama pisze: Protarchaeopteryx - nazwa tego dinozaura oznacza „poprzednik archeopteryksa”. Był to mały, opierzony drapieĹźni, wielkości indyka. Jest zaliczany do owiraptoroidĂłw (owiraptorydĂłw?). Jak sama nazwa wskazuje, był on podobny do słynnego praptaka Archaeopteryx. Dinozaur ten posiadał asymetryczne lotki na przednich kończynach, co wskazuje na to, Ĺźe nie potrafił latać. Jak wynika z analizy kladystycznej, P. robusta (typowy gatunek protoarcheopteryksa) jest blisko spokrewniony z Sinosauropteryx*. P. robusta , został opisany w 1997 roku, na podstawie skamieniałości znalezionych w słynnej chińskiej Formacji Tixian w prowincji Liaoning.
*nie odmieniamy nazw łacińskich, jak już, można by użyć "sinozauropteryksa"

Można jeszcze dodać kilka informacji do opisu Marcina :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (opis) Protarchaeopteryx

Post autor: nazuul »

Najpierw kilka uwag wstępnych:
Lama, zanim dasz opis na stronę, poczytaj trochę więcej chociażby w powszechnie dostępnych źródłach - wikipedia :wink: . I przejrzyj w poszukiwanie błędów, żebys nie musiał 10 razy zmieniać opisu.
lama pisze: Chiny - Formacja Tixian.
Wiek: Jura – kreda 150 – 120 mln.
Klasyfikacja :
Dinosauria
Theropoda
Coelurosauria
Maniraptora
Oviraptorosauria
Protarchaeopteryx
Chiny - Formacja Yixian.
Wiek: 125-121 (apt)
Klasyfikacja : Saurischia
Theropoda
Coelurosauria
Maniraptora
Oviraptorosauria
Protarchaeopteryx
lama pisze: Był to mały, opierzony drapieżni
a skąd wiesz, że nie wszystkożerca albo roślinożerca?
lama pisze:Dinozaur ten posiadał asymetryczne lotki na przednich kończynach, co wskazuje na to, że nie potrafił latać.
LOL Aha :? :D czyli asymetryczne pióra sprawiają, że ptaki nie latają? Przecierz one mają niesymetryczne, podobnie jak deinonychozaury.
lama pisze:Jak wynika z analizy kladystycznej, P. robusta (typowy gatunek protoarcheopteryksa) jest blisko spokrewniony z Sinosauropteryx
?? chyba z Incisivosaurus, ktĂłrego moĹźe jest synomimem, sinozauropteryks to kompsognatyd
Dino pisze:owiraptorydĂłw?
do rodziny Oviraptoridae na pewno nie należał

„poprzednik archeopteryksa” - kiedyś był uwaĹźany za archeopterygida :wink:

Obrazki:Obrazek
http://dino.lm.com/images/display.php?id=2374
Ostatnio zmieniony 26 lutego 2008, o 19:09 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

nazuul a co ci przeszkadza Ĺźe tekst wiele razy poprawiam :?:
Napisałem Celurozaurów , bo według niektórych naukowców ptaki i owiraptorty itp są spokrewnone z tym taksonem
Ostatnio zmieniony 26 lutego 2008, o 19:12 przez lama, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Mi nic nie przeszkadza ile razy było poprawiane, ale czytanie twoich wypocin to jak przedzieranie się przez dżunglę bez maczety. Po prostu uwagi trochę więcej przykładaj do tego co piszesz, a ułatwi nam to życie :wink:

Wybacz ale nie wiem o co chodzi:
lama pisze: Napisałem Celurozaurów , bo według niekturych naukowców ptaki i owiraptorty itp są spokrewnone z tym taksonem
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

Ze ptaki wywodzą się od celurozaurów

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (opis) Protarchaeopteryx

Post autor: nazuul »

lama pisze: Jak wynika z analizy kladystycznej ,P. robusta jest blisko spokrewniony z Sinosauropteryx(CelurozaurĂłw) .
Jak wynika z pewnej analizy kladystycznej ,P. robusta jest blisko spokrewniony z Sinosauropteryx. Możesz podać jakiej??

Nie poprawiłeś innych błędów, o których już pisano:
Yixian
czas.......i inne np
pisze się tak: wyraz, wyraz (spacje i przecinki, kropki)
Jest to mały opierzony drapieżnik wielkości indyka
Był to mały opierzony dinozaur wielkości indyka.
Nie wiemy czym się żywił :!: z przodu ma takie wystające zęby w stylu incisiwozaura.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Post autor: d_m »

Napisałem Celurozaurów , bo według niekturych naukowców ptaki i owiraptorty itp są spokrewnone z tym taksonem
Nie! To tak jakbyś napisał, że słonie są spokrewnione z ssakami. Owiraptorozaury i ptaki to są celurozaury.

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

Widze Dawidzie że twoim ulubionym zwierzakiem jest słon :wink:

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Długość 1m.
Waga: ok. 4 kg.
Występowanie: Chiny - Formacja Yixian.
Wiek: 125-121 (apt)
Klasyfikacja :
Saurischia
Dinosauria
Theropoda
Coelurosauria
Maniraptora
Oviraptorosauria


Protarchaeopteryx (nazwa tego dinozaura oznacza „poprzednik archeopteryksa”) to mały opierzony dinozaur wielkości indyka. Pierwotnie uwaĹźano go za blisko spokrewnionego z Archeopteryx, jednak bardziej zaawansowanego. Obecnie jednak jest zaliczany do prymitywnych owiraptorozaurĂłw. Dinozaur ten posiadał symetryczne lotki na przednich kończynach, co wskazuje na to, Ĺźe nie potrafił latać. Dzisiejsze ptaki bowiem, podobnie jak przedstawiciel Dromaeosauridae - Microraptor, mają lepiej przystosowane do lotu piĂłra asymetryczne. Jak wynika z analizy kladystycznej, P. robusta jest blisko spokrewniony z Incisivosaurus, ktĂłrego moĹźe być synonimem. Protarcheopteryks został opisany w 1997 roku na podstawie skamieniałości pochodzącej ze słynnej chińskiej formacji Yixian w prowincji Liaoning.

Protarchaeopteryx robusta, Ji Q. i Ji Shuan, 1997
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

Prawie taki sam opis.

Ja nie mam takiego doświedczenia w pisanu jak ty , dopiero zaczynam

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

lama pisze:Prawie taki sam opis.
Zgadza się, bo ja tylko poprawiłem błędy i dodałem trochę informacji, które uważam za ważne albo ciekawe. Autorem jestes Ty oczywiście.
lama pisze:Ja nie mam takiego doświedczenia w pisanu jak ty , dopiero zaczynam
"Skoro coś robisz, rób to dobrze" - taka moja dewiza. Ja też dopiero zaczynam, ale to nie zwalnia mnie od poprawności, głównie językowej, bo wiadomo wiedzą ustępuję znacznie innym użytownikom. :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

Moim zdaniem opis jest jak odcisk palca , twój wygląda inaczej od mojega
A Daniel Madzia by to inaczej opisał .
A forum po to jest żeby poprawiać błedy merytoryczne i w pisowni , bo nikt nie jest doskonały
Jak mi się wydaje że takich strasznych ortów nie było.
Dobrze nazuul że jesteś taki bezlitosny w ocenach .
Masz mojego głosa na złotych dinkach :wink:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

lama pisze:A Daniel Madzia by to inaczej opisał .
Czemu Daniel Madzia? :shock:

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

oj taki przykład dałem

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

"Poprzednik Archeopteryxa" żyjący 20 mln lat później :lol: Czego naukowcy nie zrobią, żeby ich znalezisko robiło większy szum :lol: .
Biologia, UW

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

A to już jest inny problem .W zapisie kopalnym zawsze są jakieś luki niestety :(

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

lama pisze:A to już jest inny problem .W zapisie kopalnym zawsze są jakieś luki niestety :(
tak, ale co luki mają do rzeczy? Protarcheopteryks został nazwany jako poprzednik, a był uważany początkowo za archopterygida, bardziej zaawansowanego niż praptak. No nazwa dość nietrafna :) i autorzy nazwy raczej zdawali sobie sprawę co robią. Po prostu nie mieli weny do nazw więc dodali "proto" i tyle :P .
lama pisze:Dobrze nazuul że jesteś taki bezlitosny w ocenach .
bezlitosny? No sorry że tak to odbierasz. Ja tylko chcę żeby było wszystko ok z opisami. Po prostu chodzi o to, żeby się poprawiać, tak wg mnie.... Ja zawsze jestem bardzo wdzięczny za poprawianie mnie (np wyprowadzanie z błędu no i literówek w moich opisach :wink: )

no to jeszcze parę "bezlitosnych" uwag:
1. interpunkcja: wyraz, wyraz (spacja tylko po przecinku, ale to szczegół)
2.
lama pisze: Protarchaeopteryx nazwa tego dinozaura oznacza „poprzednik archeopteryksa”.
niepoprawne składniowo
moĹźe tak:
Nazwa Protarchaeopteryx oznacza „poprzednik archeopteryksa”

3.
lama pisze:Jest to mały opierzony drapieżnik wielkości indyka , zaliczany do owiraptoroidów
Jest -> był,
ale czy drapieĹźnik? :?

4.
lama pisze:Skamieniałość P. robusta , został opisany w 1997 roku , na podstawie skamieniałości w słynnej chińskiej Formacji Yixian w prowincji Liaoning.
P. robusta został opisany w 1997 roku na podstawie skamieniałości ze słynnej chińskiej Formacji Yixian w prowincji Liaoning.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

Ale nadal istnieje luka bo archeopteryks jak wiesz jest starszy od Protarchaeopteryx

A probo doświadczenia , ty masz większe w opisachy nisz ja ,

Ja zrobiłem Dwa ,A dinozaurami dawno się nie zajmowałem , jak zaczołem zbierać skamieniałość to te gady poszły w odstawkę i widać moje braki niestety .Nazuul chcę ci bardzo podziękowac za cenne uwagi i przepraszam że ciebie uraziłem :oops:

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Co do pochodzenia nazwy:
Genus etymology: Acknownledges that the specimen possesses charakters more primitive than those of Archaeopteryx

(...)

Species etymology: Robusta - Latin for strong and vigorous, in reference to the long and powerful hind limb on the specimen
Cytat z pracy opisującej protarcheopteryksa, na której zresztą podstawie można było by uzupełnić opis

ODPOWIEDZ