Nemicoloperus crypticus - nowy, mały pterozaur

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Jeśli rekonstrukcja jest prawidłowa, to rzeczywiście forma jest niepełnoletnia - duże oczy i głowa, nieproporcjonalne do reszty ciała. Ja jednak nie jestem zdziwiony tym znaleziskiem, choć jest ono wyjątkowe. Skoro pterozaury zdobyły przestrzeń powietrzną, to dlaczego formy nadrzewne miałyby być czymś rzadkim. Konary drzew są bezpieczniejsze od ziemi dla podniebnego zwierzęcia. Wiedzą i wiedziały o tym wszystkie grupy zwierząt, które opanowały zdolność lotu: owady, nietoperze, ptaki - dlaczego nie pterozaury? Nie powinien dziwić także rozmiar. Znajdowaliśmy duże pterozaury, ponieważ ich kości, z racji rozmiarów i środowiska, miały większy potencjał fosylizacyjny. Gatunki leśne są z reguły mniejsze i nie zachowują się w kwaśnej ściółce leśnej. Gatunków leśnych zresztą było pewnie najwięcej, ponieważ lasy zawsze mają większą bioróżnorodność (z paroma wyjątkami). Dlatego tak naprawdę niewiele wiemy o tej grupie, której średnie rozmiary pewnie są o wiele mniejsze niż nam się wydaje. Wyjątkowość tego znaleziska polega właśnie na tym, że jest to przykład formy leśnej, która rzadko zachowuje się w zapisie kopalnym.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

http://news.nationalgeographic.com/news ... hoto3.html
parę fotek, m in. znalezisko i model - naprawdę maleństwo
http://news.nationalgeographic.com/news ... osaur.html
Artykuł, ale nic nowego w nim nie ma w porównaniu do źródła podanego przez Łukasza.

Na to, że jest młody wskazują także niezrośnięte kości czaszki. Ale "pisklęciem" nie był.
Co do wielkości, to dinozaury mają pewnie też zawyżoną średnią. W Liaoning znaleziono wiele naprawdę małych okazów, pewnie małe formy były dużo szerzej rozpowszechnione, niż wskazuje zapis kopalny.
Tak swoją drogą to Nemicolopterus w poście Łukasza jest pięknie namalowany. Śliczny 8)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Dzięki za link do szkieletu. Rzeczywiście dobrze zachowany.
Z dinozaurami masz rację, jest podobnie. Na ogół znajdujemy ekosystemy podmokłe, albo słabo zarośnięte przez drzewa równiny zalewane okresowo przez powodzie. Ekosystemy leśne w zapisie kopalnym prawie nie występują, choć lasy zapewne pokrywały ogromną część lądów i pewnie tam skupiała się większość gatunków dinozaurów.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ