Alvarezsauryd z oxfordu z Chin?

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Alvarezsauryd z oxfordu z Chin?

Post autor: nazuul »

Na stronie National Geographic poświęconej dinozaurom (między innymi z nowego programu "Smiertelna pułapka na dinozaury") -
http://channel.nationalgeographic.com/c ... -trap.html
w interaktywnej prezentacji dinozaurĂłw z Chin (nazwali to 3D ‘Death Trap’ Dino Profiles) z oxfordu (161-155mln lat temu) znajduje się "alvarezzauropodobny teropod". Piszą o nim, Ĺźe jest podobny do alvarezzaurĂłw, miał wiele małych zebĂłw i pierwszy palec duĹźo większy od pozostałych na długich rękach.
screen jeżeli nie chciało się będzie komuś szukać:
Obrazek

Słyszeliście coś o nim?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Na początku zeszłego roku natrafiłem na wzmiankę o ty nieopisanym alwarezzaurze w abstraktach z konferencji ale wolałem poczekac na opis. Został znaleziony w tej samej formacji co Yinlong i Guanlong :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Poprzeglądałem trochę ta stronkę i znalazłem jeszcze tego
Obrazek
Ten jest jeszce ciekawszy. Piszą o nim, że był ok 3-metrowym ROŚLINOŻERNYM bezzębym ceratozaurem (trochę przegięli, że był przodkiem abelizaurów, no chyba że im zęby odrosły :wink: )
Ten też jest znaleziony razem z Guanlong(ta formacja nazywa się Shishugou).
Może Elaphrosaurus tez był bezzębny w takim razie, skoro czaszki nie znaleziono i oba wydają się dosyć podobne.



EDIT 24.01.2010
Ten takson został opublikowany - to Limusaurus (klik). A Elaphrosaurus okazał się jego taksonem siostrzanym. 8)
Pozostaje nam czekać na alwarezauryda - ciekawe, czy identyfikacja skamieliny jako przedstawiciela tej grupy także okaże się trafna - a nowe, nieopublikowane dane (Choiniere i in. na konferencji SVP 2009) wskazują na to, że tak. Zob. artykuł o Alvarezsuridae.
Zamykam temat

EDIT 05.02.2010
Alwarezzauryd (obecnie alwarezzauroid) to Haplocheirus (klik).

Zablokowany