RAPTORY-KTÓRY NAJWIĘKSZY?

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Broker pisze:Zapewne Xyphactinus posłuzył się proporcjami tj:
Prawdopodobna waga największego deinonycha (73 kg), podzielona przez jego długość (3,4 m), daje nam około 21,5. Nastepnie wynik ten mnozymy przez 7m (maks. długość utahraptora), co daje nam około 150kg. Osobiście uważam, że szacowania takie są błedne, (...) Podobnie rzecz ma sie z tymi dromeozaurydami - jeden 2 razy dłuższy od drugiego i waży tylko dwa razy tyle ;)
Masz całkowitą rację. Jakiś czas temu czytałem o wadze dinozaurów i pacnąłem się w czoło, bo przecież jeśli utahraptor jest od deinonycha dwa razy większy, to znaczy, że jest nie tylko dwa razy dłuższy, ale też dwa razy wyższy i dwa razy szerszy, a to oznacza, że powninien być nie DWA, ale OSIEM razy cięższy. W takim układzie utahraptor ważyłby ponad pół tony.
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Hmm czyli dinozaur dwa razy dłuzszy, ważyłby 8 razy więcej. Więc kierując sie tym oszacowaniem, teropod o 50% dłuższy ważył by 4 razy tyle, a teropod o 25% dłuższy 2 razy tyle. Jednak pytanie, to czy szacowania takie są dobre?? Bo dla gada dwa razy dłuższego mogą sie sprawdzić, a dla inaczej, niż 100% dłuższego??
Theropods... yeah :D

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Jak już napisałem wcześniej takie szacunki mogą być błędne, ale jest to jakiś sposób.
Xyphactinus pisze:utahraptor ważyłby ponad pół tony.
Ej czy ty mnie nie obraĹźasz? :lol: :wink:
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Broker pisze: Jednak pytanie, to czy szacowania takie są dobre?? Bo dla gada dwa razy dłuższego mogą sie sprawdzić, a dla inaczej, niż 100% dłuższego??
A co to za różnica? Dłuższy 2 razy, a dłuższy o 100%? Bo ja nie widzę żadnej.
Utahraptor pisze:
Xyphactinus pisze:utahraptor ważyłby ponad pół tony.
Ej czy ty mnie nie obraĹźasz? :lol: :wink:
Jak nie ważysz pół tony, to musisz przytyć, bo niedowaga jest niezdrowa. :wink:
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Xyphactinus pisze:A co to za różnica? Dłuższy 2 razy, a dłuższy o 100%? Bo ja nie widzę żadnej.
Źle zrozumiałeś co tam napisałem:
a dla inaczej, niż 100% dłuższego??
Napisałem "inaczej", czyli chodziło mi czy takie oszacowania sprawdzą się np. dla 50%, 20% itd. dłuższego. Czy słyszałeś o tym oszacowaniu, że było ono skierowane tylko do gada 2 razy dłuższego, czy np. o połowe też ( czyli wówczas 4 razy cięższy )??
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Dobra, teraz rozumiem. Oszacowanie to było podane na przykładzie dinozaura 5 razy większego i 10 razy większego, ale myślę, że dinozaury większe o 50%, 25% itp. będzie liczyło się podobnie.
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

No i własnie o to mi chodziło ;) Wieć dla 5 i 10 razy dłuższego może być dobre, ale dla 25, czy 50 % dłuższego już raczej nie. Bo jeżeli 100% dłuższy dinozaur, ważył by 8 razy tyle, to o 10% dłuższy dinozaur ważył by mniej niż krótszy dinozaur, na którego podstawie się szacuje ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Sebastian pisze:R??wnie dobrze Tatisaurus (Chiny) i Scutellosaurus (Ameryka Pn.) to te?? mo??e byÄ? ten sam gatunek. Jest mnustwo takich przyk??ad??w:
-Unenglania i Achillobator
Czy przypadkiem Unenlagia i Achillobator nie należały do dwóch innych podrodzin? Unenlagia - Unenlaginae a Achillobator - Dromaeosaurinae.
Poza tym żyły na dwóch końcach świata, wtedy (90-80mln lat temu) kontynenty nie były połączone - zupełnie inna fauna odu mas lądowych. Poza tym maja inną budowę wśród tych kości, które znaleziono u obu dinozaurów. Miednica wygląda zupełnie inaczej (u unenlagii kość kulszowa jest krótka jak u np przedstawicieli Microraptoria i Unenlaginae, no i niektórych bardziej zaawansowanych dromaeozaurów, a u Achillobatora jest naprawde długa).
A co do wagi to oczywiście, że dwukrotne zwiększenie długości powoduje 8-krotny wzrost wagi. Prosty przykład: weź prostopadłościan o wymiarach np 2x3x4 cm - objętość ma 24cm3. A prostopadłościan o wymiarach 2 razy większych 4x6x8 cm - objętość ma 24cm2 ma 192cm3. 192/24=8, czyli 8-krotny wzrost objętości a co za tym idzie masy. Ach ta matematyka 8)
Xyphactinus pisze:Tu nie ma co my??leÄ?, bo to mniej wiÄ?cej wiemy. Z tÄ? tylko r????nicÄ?, ??e on by?? abelizaurem
Abelizaurem? :lol: Grupy znanej z najbardziej zredukowanych kończyn przednich? Pewne jest tylko to że był tetanurem, a co za tym idzie nie mógł być abelizaurem. :wink:

Chciałbym przypomnieć, że nazwy rodzajowe i gatunkowe organizmów (np. Unenlagia paynemili) kursywujemy, zaś nazwy wyższych szczebli systematycznych (np. Unenlagiinae), piszemy zwykłą czcionką, ale z dużej litery. :)

Dino
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Ja temu, że /2 razy dłuższy = 8 razy cięższy/ nie przecze ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

nazuul pisze:
Xyphactinus pisze:Tu nie ma co my??leÄ?, bo to mniej wiÄ?cej wiemy. Z tÄ? tylko r????nicÄ?, ??e on by?? abelizaurem
Abelizaurem? :lol: Grupy znanej z najbardziej zredukowanych kończyn przednich? Pewne jest tylko to że był tetanurem, a co za tym idzie nie mógł być abelizaurem.
Nie był abelizaurem, to prawda. Ale ten tekst o najbardziej zredukowanych kończynach to nie wiem skąd wytrzasnąłeś. Na rekonstrukcjach (nie znalzałem wizerunku szkieletu) abelizaura jego kończyny nie należą do zredukowanych ani nawet do krótkich. To samo tyczy się noazaura, masiakazaura czy rugopsa. Twoje stwierdzenie odnosi się tylko i wyłącznie do podrodziny Carnotaurinae, która liczy sobie jedynie cztery gatunki. Abelizaurów o 'normalnych" rękach Wikipedia wylicza ponad trzykrotnie więcej.
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Xyphactinus pisze: Na rekonstrukcjach (nie znalzałem wizerunku szkieletu) abelizaura jego kończyny nie należą do zredukowanych ani nawet do krótkich. To samo tyczy się noazaura, masiakazaura czy rugopsa.
Yhym yhym... przecierz Abelisaurus ( dlatego nie znalazłeś szkieletu ) znany jest tylko z prawie kompletnej czaszki, podobnie Rugops... więc nie wiadomo jakie miały kończyny. Materiał kostny Noasaurus jest bardzo ubogi i tez niewiadomo dokładnie jakie miał kończyny przednie ( z kończyny przedniej jest znany bodajże tylko paliczek i pazur, jednak prawdopodobnie konczyny miał proporcjonalnie podobne jak Masiakasaurus ).Co do masiakazaura i noazaura to są to przedstawiciele Noasauridae, wchodzącej w skład Abelisauria, a reszta którą wymieniłeś do Abelisauridae, równierz wchodzące w skład Abelisauria. Więc zalezy co nazuul miał na mysli, czy Abelisauroidea, Abelisaura czy Abelisauridae, mówiąc o "Abelizaurach" ;) Jednak i tak praktycznie podzielam jego zdanie ;)
P.S. Kursywujemy tylko nazwy rodzajowe i gatunkowe ;)
Theropods... yeah :D

ODPOWIEDZ