PYTANIE DOTYCZACE Pseudogastrolitu

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Nadir
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 7 października 2007, o 17:52

PYTANIE DOTYCZACE Pseudogastrolitu

Post autor: Nadir »

Witam... Jestem nowy na tym forum i nie wiem czy w dobrym miejscu założyłem ten temat ale mam pytanie co to był Pseudogastrolit pytałem się kumpla co to jest i mi napisał : to kamyk, który w żołądku dinozaura służył jako "kamień młyński".
Niech mnie ktos oswieci ;d do czego był ten ,,kamień młyński" potrzebny ?

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

niektore dinozaury nie mogly przezuwac pozywienia, gdyz nie mialy odpowiednich to tego zebow. tak, ze jezeli chcialy strawic jedzenie, musialy polykac kamienie, ktore przy skurczach zoladka mielily pozywienie (rozdrabnialy je). dzieki temu dinozaury mogly sie najesc. podobnie odzywiaja sie krokodyle i wiele ptakow (np. kury)
po wiecej inf zwroc sie do kogos bardziej doswiadczonego albo do wikipedii :)
pozdro

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: PYTANIE DOTYCZACE Pseudogastrolitu

Post autor: Krzysztof »

Nadir pisze:Witam... Jestem nowy na tym forum i nie wiem czy w dobrym miejscu założyłem ten temat ale mam pytanie co to był Pseudogastrolit pytałem się kumpla co to jest i mi napisał : to kamyk, który w żołądku dinozaura służył jako "kamień młyński".
Niech mnie ktos oswieci ;d do czego był ten ,,kamień młyński" potrzebny ?
Tu się nie, przedstawiamy to nie, ten dział. Radziłbym przeglądać trochę tematy rozmów i tematy działów.

Krzysiu te kamienie to gastrolity.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Jeśli chodzi o gastrolity to są tzw. kamienie żołądkowe. Jak to już wspomieli koledzy powyżej służyły dinozaurom do rozcierania pokarmu, dotyczy to przedstawicieliróźnych grup, z wyjątkiem nie licznych, które miały sprawny mechanizm żucia. Przedrostek pseudo może wskazywać, iż nie jest to prawdziwy gastrolit, prawdopodobnie był to otoczak, znajdujący się w pobliżu kości, ale pewne cechy jak np. niezmatowiona powierzchnia, wyklucza, aby brał udział w rozcieraniu. Dobry przykład to domniemane gastrolity towarzyszące kościom Seismosaurus. :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Krzysztof pisze:Tu się nie, przedstawiamy to nie, ten dział. Radziłbym przeglądać trochę tematy rozmów i tematy działów.
Czemu od razu takim tonem?
Tomasz Singer pisze:Dobry przykład to domniemane gastrolity towarzyszące kościom Seismosaurus. :wink:
W wypadku "sejsmozaura" jednak chodzilo o otoczaki. Nie byly to gastrolity. :wink:

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Właśnie to chciałem przekazać. :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

ODPOWIEDZ