[Arykuł] Dinozaury z Australii i Antarktydy

Dyskusje na temat "strasznych jaszczurów"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[Arykuł] Dinozaury z Australii i Antarktydy

Post autor: Sebastian »

DINOZAURY Z AUSTRALII I ANTARKTYDY


Dinozaury Australii

OgĂłlnie o australijskich dinozaurach:
Mimo, iż Australia jest obszarem prawie tak wielkim jak Stany Zjednoczone, to obfituje ona w bardzo małą ilość skamieniałości dinozaurów (nie oznacza to jednak, że żyło ich tam niewiele). Gady te musiały jednak dotrzeć na ten kontynent, kiedy jeszcze był on częścią wielkiego skupiska kontynentów. Większość australijskich dinozaurów zostało opisanych w latach 20 i 80 dwudziestego wieku. Pierwszym z nich był wczesny zauropod z jury- Rhoetosaurus; oraz bardzo zagadkowy teropod Ozraptor o niepewnej taksonomii. Najważniejsze rejony paleontologiczne na tym kontynencie to przede wszystkim: Południowa Wiktoria, północne obszary Nowej Południowej Walii, Queensland i północno-zachodnia Australia Zachodnia. W Queensland odnaleziono zauropoda Austrosaurus (krewniaka brachiozaura), małego nodozaura Minmi (jego nazwa pochodzi od miejsca znalezienia) oraz dalekiego krewnego iguanodona Muttaburrasaurus. Wszystkie ich skamieniałości znajdują się do dziś w Queensland Museum. W Queensland odnaleziono jeszcze wiele fragmentarycznych skamieniałości dinozaurów oraz ich tropy, które czekają jeszcze na swoją identyfikację i opis. W 1980 roku w Nowej Południowej Walii odkryto szczątki owiraptorozaura z rodzaju Kakuru. Według większości specjalistów był to bazalny przedstawiciel Oviraptorosauria; niektórzy sądzą, że to kuzyn mongolskiego Avimimus lub bazalny tyranoraptor o bliskim stopniu pokrewieństwa zarówno z maniraptorami (do których owiraptor należały) jak i tyranozauroidami (takimi jak np. Tyrannosaurus). W 1989 roku na południu Australii odkryto szczątki należące do roślinożercy z grupy hipsylofodonów. Zwierzę to żyło około 105 mln lat temu. Nazwano je Atlascopcosaurus. W tym samym czasie natrafiono również na skamieniałości wielkookiego hipsylofodona z gatunku Leaellynasaura amicagraphica. W Melbourne natrafiono także na znikomą ilość szczątków jakiegoś gatunku Allosaurus. Australia kryje z pewnością jeszcze wiele dinozaurów. Obecnie niekompletne szkielety i fragmentaryczne ich pozostałości są oczyszczane i poddawane analizom. Według niepotwierdzonych informacji na swoje opisanie czeka/czekają gatunki hadrozaurów, pachycefalozaurów i zauropodów. W Broome w Zachodniej Australii odnaleziono nawet skamieniałe tropy stegozauroida oraz kilku dromeozaurydów. Najbardziej znanym znaleziskiem tego typu jest płyta skalna odkryta w Kolo Winton (Queensland), na której zachowało się około 3300 odcisków stóp spłoszonych dinozaurów różnych gatunków.

Na Nowej Zelandii odkryto tylko jedną kość dinozaura- nie oznacza to jednak, iż żył tam tylko jeden dinozaur. Pojedynczy kręg z ogona odnaleziono w Mangahoung nad zatoką Hawkes Bay. Należał on prawdopodobnie do drapieżnego teropoda z grupy allozauroidów.


Krótka historia odkryć- stanowiska paleontologiczne:
A) „Dinosaur Cove”- Wiktoria
Dinosaur Cove położone jest w południowo-wschodniej Australii w stanie Wiktoria nad Oceanem Spokojnym. Skały tego stanowiska datowane san a czas miedzy 110, a 100 Ma, lecz zazwyczaj przyjmuje się ogólną datę 105 milionów lat. Ponieważ skamieniałości dinozaurów znajdowały się (i zapewne wiele z nich do dziś się tam znajduje) pod warstwą grubych i twardych skał, do ich wydobycia użyto dynamitu. Jeden z dinozaurów odkrytych w taki sposób w Dinosaur Cove to Atlascopcosaurus loadsi, który został nazwany na cześć firmy Atlas Copco, która dostarczyła sprzętu niezbędnego do prac wykopaliskowych. Epitet gatunkowy jest natomiast uhonorowaniem Williama Loadsa- pierwszego właściciela firmy. Wiele z wczesno-kredowych okazów ze stanowiska posiada wiele krewnych, które zostały odkryte na Antarktydzie. Dinozaury te nie zostały jeszcze jednak opisane. Oprócz atlaskopkozaura na stanowisku tym odnaleziono także szczątki Leaellynasaura amicagraphica, Timimus hermani oraz fragmentaryczne kości nienazwanych jeszcze cenagnatydów.

B) “Strzeleki Ranges”- Wiktoria
Najmłodsze skały tego stanowiska datuje się na 120-115 milionów lat, ale znane są taksony ze starszych warstw. Pierwszą odkrytą kością był pazur małego teropoda, który odnalazł w 1906 roku William Fergusson. Dinozaur ten nie został jeszcze opisany. W 1979 odkryto alozauroida, był prawdopodobnie krewny Allosaurus fragilis (alozauryda) lub japońskiego Fukuiraptor kitadaniensis (?sinraptoryda). Na podstawie odnalezionych skamieniałości szacuje się, że mięsożerca ten osiagał 6-8 m długości. W roku 1997 roku odkryto kolejne szczątki- tym razem kość długą hypsilofodontyda oraz kości pterozaura i prymitywnych ssaków. W 2001 roku opublikowano odkrycie jedenastu nowych gatunków wymarłych gadów na tymże stanowisku. Były wśród nich plezjozaury i dinozaury. Po roku 2000 odkryto tam również niewielkie szczątki kostne- pazury, kostki, paliczki i zęby- ankylozaurów, ornitomimozaurów, dromeozaurydów, praptaków i hypsilofodontydów, a także pterozaurów, żółwi, krokodyli, ryb i ssaków.

C) "Fossil Triangle"- Queensland
Stanowisko (a właściwie “region”), na ktĂłrym odkryto najwięcej kompletnych lub niemal kompletnych szkieletĂłw zostało nazwane „Fossil Triangle”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Skamieniały TrĂłjkąt”. Nazwa ta odnosi się do trzech głównych formacji, w ktĂłrych odkryto wiele skamieniałości dinozaurĂłw. Są to: Winton, Hughenden i Cloncurry. Poboczna- choć rĂłwnie waĹźna- to Toolebuc. Na stanowisku tym odnaleziono zauropoda Rhoetosaurus, duĹźego ornitopoda Muttaburrasaurus oraz prymitywnego ankylozaura Minmi (miejce znalezienia- Roma). Do najbardziej interesujących, a zarazem pierwszych znalezisk należą tu wspomniany wcześniej Rhoetosaurus browni oraz Austosaurus mckillopi. W ostatnich latach z formacji Hughenden doniesiono o odkryciu kompletnego szkieletu brachiozauryda. Inne cenne znaleziska to tropy dinozaurĂłw.

D) “The Opal Fields”- Nowa Południowa Walia
Szczątki dinozaurĂłw z południa Australii znane są głównie ze skał opalowych (opal- minerał o róşnym połysku). Najbardziej ciekawym przedstawicielem tych wspaniałych gadĂłw jest Kakuru kujani znany jedynie z kości strzałkowej (Andamooka w N. P. Walii) Nazwa "kakuru" oznacza "tęczowy wąż". Pochodzi ona z języka lokalnych AborygenĂłw- odnosi się do róşnokolorowego połysku opalu, w ktĂłrym tkwiła skamieniałość. W Andemooka odnaleziono rĂłwnieĹź kręg młodego Fulgurotherium oraz krewnego Muttaburrasaurus, from Coober Pedy. Nazwa "Fulgurotherium" onacza "świecące zwierzę" i takĹźe nawiązuje do skał. Inne dinozaury znane z „The Opal Fields” to Rapator i Walgettosuchus.

E) Zachodnia Australia
Jedynym opisanym dinozaurem z tej części Australii jest Ozraptor- zagadkowy i interesujący teropod, którego taksonomia nadal jest przedmiotem licznych sporów. Mimo, iż jeden rodzaj to niewiele, jednak na swoje opisanie czeka jeszcze wiele tych gadów. Są wśród nich dromeozaurydy, terizinozaury oraz małe zauropody. Najbardziej znane tropy z Zachodniej Australii to t. stegozaurów i ankylozaurów.

Spis gatunków, które zamieszkiwały Australię-
Opisane:
1) Agrosaurus macgilivrayi Seeley, 1891
2) Atlascopcosaurus loadsi Rich i Vickers-Rich, 1989
3) Austrosaurus mckillopi Longman, 1933
4) Fulgurotherium australe Huene 1932
5) Kakuru kujani Molnar i Pledge, 1980
6) Leaellynasaura amicagraphica T. Rich i P. Vickers-Rich, 1989
7) Minmi paravertebra Molnar, 1980
8.) Muttaburrasaurus langdoni Bartholomai & Molnar, 1981
9) Nanantius eos Molnar, 1986
10) Ozraptor subotaii Long i Molnar, 1998
11) Qantassaurus intrepidus T. Rich i P. Vickers-Rich, 1999
12) Rapator ornitholestoides von Huene, 1932
13) Rhoetosaurus brownei Longman, 1926
14) Serendipaceratops arthurcclarkei T. Rich i P. Vickers-Rich, 2003
15) Timimus hermani Rich i Vickers-Rich, 1993
17) Walgettosuchus woodwardi von Huene, 1932

Nieformalna nazwa:
1) „Bananabendersaurus
2) Allosaurus sp. (Australia)
3) ?Allosaurus sp. (Nowa Zelandia)
4) Atlascopcosaurus sp.
5) Austrosaurus sp.
6) Fulgurotherium sp. (1)
7) Fulgurotherium sp. (2)
8.) Leaellynasaura sp.
9) Minmi sp.
10) Muttaburrasaurus sp. (1)
11) Muttaburrasaurus sp. (2)
12) Nanantius sp.
13) Qantassaurus sp.

Nienazwane:
1) Bazalny ankylozaur- ząb i kręgi ogonowe, 115 Ma
2) Praptak- odcisk ciała z piórami, 118-115 Ma
3) Praptak- widełki, 115 Ma
4) ?Praptak- kość ramienna- 115 Ma
5) ?Dromeozauryd- ząb- 106 Ma
6) ?Dromeozauryd- ząb- 115 Ma
7) Hypsilofodontyd- większość szkieletu- 100 Ma
8.) Hypsilofodontyd- żuchwa i kręg- ?110 Ma
9) Hadrozauryd lub iguanodontyd- prawie kompletny szkielet- ?110 Ma
10) Hadrozauryd lub iguanodontyd- prawie kompletny szkielet- 100 Ma
11) Ornitopod (nieokreślony)- brak danych- ?120 Ma
12) Ornitopod (nieokreślony)- brak danych- wczesna kreda
13) Ornitopod- trzy kości mózgoczaszki- 97 Ma
14) ?Diplodokoid (ogromny)- brak danych- brak danych
15) ?Austrozaur lub tytanozaurokształtny „Elliot”- szkielet- 97 Ma
16) ?Austrozaur lub tytanozaurokształtny „Mary”- brak danych- 97 Ma
17) Zauropod „Mike”- brak danych- 95 Ma
18.) ?Brachiozauryd- kręgi szyjne- wczesna kreda
19) ?Brachiozauryd- ząb- ?100 Ma
20) Zauropod (nieokreślony)- kręgi piersiowe- ?100 Ma
21) ?Zauropod- kręgi szyjne- 175-170 Ma
22) ?Dinozaur- odcisk skĂłry- 110-100 Ma
23) Teropod (nieokreślony)- dwa małe pazury- 97 Ma
24) ?Ornitomimyd- ?kość miedniczna- 115 Ma
25) Ornitomimyd- kręgi szyjne- 115 Ma
26) Cenagnatyd- fragment kręgu- 106 Ma
27) Teropod (nieokreślony)- kręgi szyjne- 130-120 Ma
28.) Teropod- paliczki „kciuka”- 100-85 Ma
29) Teropod- szpon stopy- 115 Ma
30) Teropod- szpon dłoni- 115 Ma
31) Teropod- fragmenty czaszki- 115 Ma
32) Teropod- kręg- 115 Ma
33) Teropod- kość łokciowa- 106 Ma
34) Teropod- różne szczątki- 100 Ma
35) Teropod- odcisk ciała- 110 Ma
36) ?Terizinozaur- kość ramienna- ?65 Ma

Ichnorodzaje (znane z tropĂłw):
A)opisane:
1) Anomoepus gracillimus- 200 Ma
2) Changpeipus bartholomaii- 180 Ma
3) cf. Eubrontes- 220-210 Ma
4) cf. Grallator- 220-210 Ma
5) Megalosauropus broomensis- 120 Ma
6) Skartopus australis- 97 Ma
7) Wintonopus latomorum- 97 Ma

B)nieopisane:
1) Tyrannosauropus sp.- 97 Ma
2) Wintonopus sp.- 97 Ma

C)nienazwane:
1) Ornitopod (bliżej nieokreślony)- 106 Ma
2) Ornitopod (duĹźy)- 120 Ma
4) Zauropod (?diplodokoid)- 120 Ma
5) Stegozaur- 120 Ma
6) Teropod- wczesna jura
7) Tyreofor (bliżej nieokreślony)- wczesna jura


Dinozaury Antarktydy

OgĂłlnie o antarktycznych dinozaurach:
Klimat w Antarktydzie był kiedyś zupełnie inny niĹź teraz. Australia jak i Antarktyda były połączone w jeden wspĂłlny kontynent a rozdzieliły się ostatecznie dopiero przed 40 milionami lat. Tak, Ĺźe dinozaury mogły wędrować w poszukiwaniu poĹźywienia. Antarktyda to z pewnością kontynent, na ktĂłrym i dinozaury przeĹźywały swĂłj rozkwit. Trudne i nieprzyjazne zarazem warunki pod kołem podbiegunowym uniemoĹźliwiają jednak skuteczne badania paleontologiczne. Pierwszą wyprawę mającą na celu udowodnienie, iĹź Antarktyda była niegdyś obfitującą w Ĺźycie krainą, był drugi rejs kapitana Scotta w 1911 roku. Odkryto wtedy skamieniałości roślin oraz kilka gatunkĂłw kopalnych gadĂłw. Zbieranie szczątkĂłw było jednak bardzo niebezpiecznym zajęciem. PrĂłbowano odnaleźć rĂłwnieĹź kości dinozaurĂłw, ale dopiero w 1986 na Wyspie Rossa w formacji Santa Marta odnaleziono materiał nieznanego paleontologom wymarłego zwierzęcia- dinozaura z grupy ankylozaurĂłw. Mimo to na swĂłj opis gad czekał aĹź do roku 2006. Nadano mu nazwę Antarctopelta oliveroi. W latach 1988-1989 odkryto kolejnego ,,strasznego jaszczura”. Był nim roślinoĹźerca z grupy hipsylofodonĂłw, ktĂłry na razie nosi nazwę Hipsylophodon sp.; był on najprawdopodobniej krewniakiem australijskich ornitopodĂłw z tej grupy takich jak Leaellynasaura. Dinozaur ten wciąż czeka na swĂłj opis. Bardzo waĹźnym odkryciem jest natomiast Cryolophosaurus elliotti, ktĂłrego szczątki odnaleziono w formacji Falla. Łączy on w sobie wiele cech prymitywnych, jak i zaawansowanych teropodĂłw. Na czole posiadał kostną narośl, o nieznanej funkcji. Prawdopodobnie pełniła ona ta samą co worki powietrzne na głowie Guanlong. Co ciekawsze przy kościach kriolofozaura znaleziono zęby małego padlinoĹźernego teropoda, ktĂłry prawdopodobnie 190 mln lat temu Ĺźywił się na jego padlinie. Według niepotwierdzonych informacji na Antarktydzie odnaleziono rĂłwnieĹź pozostałości po allozauroidach.

Co jeszcze warto wiedzieć?:
Dinozaury z tego mroźnego obecnie kontynentu oddzieliły się od australijskich taskonów wiele milionów lat temu. Ewoluowały niezależnie, tworząc nowe gatunki i rodzaje, które czekają na odkrycie. Im bardziej jednak Antarktyda przemieszczała się na południe, tym bardziej klimat stawał się chłodniejszy i bardziej deszczowy. Obecnie wiemy, że oprócz niewielu opisanych jak dotąd rodzajów, kontynent ten zamieszkiwany był przez małe teropody, mniejszego krewnego Allosaurus, wczesne zauropody, duże diplodokidy i wiele innych. Zwierzęta w toku ewolucji musiały się przystosować do coraz to mniej korzystnych warunków życia- zmniejszenia ilości pożywienia, zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego, zmiana klimatu, zmiana długości dnia oraz nocy oraz wiele innych.

WśrĂłd nieopisanych dinozaurĂłw jest zauropod o imieniu „Wampy”- odkryto go kilka lat temu w Mount Kirkpatrick. Był to najprawdopodobniej diplodokoid, ktĂłrego długość szacuje się na ok. 30 m. Inne ciekawe znalezisko z ostatnich lat to 2-metrowy teropod, ktĂłrego pojedyncza kość odkryto w formacji Naze (70 Ma). Bardzo ciekawym znaleziskiem jest rĂłwnieĹź zauropodomorf z formacji Hanson, ktĂłrego odnaleĹşli w 1996 roku Hammer i Hickerson. Długość tego dinozaura wynosi 9 m. Ostatnie badania (2006-2007) wykazały, Ĺźe jest był on najbliĹźej spokrewniony z azjatyckim Lufengosaurus (Massospondylidae). Inne interesujące odkrycia to m.in. hadrozauryd (Jim Martin, 1998), iguanodontyd (4 m długości, 1999), nodozauryd (Olivero, Scasso i Rinaldi, 1986) oraz trzeci juĹź z kolei Theropod sp., ktĂłrego rekonstrukcja widnieje poniĹźej. Nie ujawniono, ktĂłre skamieniałości zostały odkryte, ale jest to zapewne kompletny (/prawie kompletny) szkielet lub odcisk ciała zwierzęcia.

Tak, czy owak kontynent ten podobnie jak Australia znany jest z małej ilości skamielin. Być może w przyszłych latach się to zmieni. Pozostaje nam jedynie czekać na nowe rewelacje.


Spis gatunków, które zamieszkiwały Antarktydę-
Opisane:
1) Antarctopelta oliveroi Salgado i Gasparini, 2006
2) Cryolophosaurus ellioti Hammer i Hickerson, 1994

Nieformalna nazwa:
1) Hypsilophodon sp.
2) Theropod sp. (1)
3) Theropod sp. (2)
4) Theropod sp. (3)

Nienazwane:
1) Massospondylid spokrewniony z Lufengosaurus (tzw. Prosauropod sp.)
2) Hadrozauryd odkryty przez Jima Martina w 1998
3) 4-metrowy iguanodontyd odkryty w 1999
4) Nodozauryd odkryty przez Olivero, Scasso i Rinaldi w 1986
5) ?Diplodokoid „Wampy”
Ostatnio zmieniony 7 października 2007, o 15:49 przez Sebastian, łącznie zmieniany 23 razy.

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

wspania??y i ciekawy artyku??
praktyczny brak jakichkolwiek b??Ä?d??w, choÄ? jak siÄ? przyjrzeÄ?, to sÄ? dwa drobne.
ma??o tych "strasznych jaszczur??w" tam odkryto :)

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

A zapomnia??e?? o odkryciu skamienia??o??ci teropoda liczÄ?cego 75 mlt. Te informacje by??y gdzie?? na tym forum.
Geologia UW

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Sebastian pisze:Mimo, i?? Australia jest obszarem prawie tak wielkim jak Stany Zjednoczone, to obfituje ona w bardzo ma??Ä? i za zwyczaj ma??Ä? ilo??ciÄ? skamienia??o??ci dinozaur??w.
Dinozaur??w prawdopodobnie by??o r??wnie du??o jak na innych kontynentach ale tak ma??o znaleziono. Jednym z powod??w jest to ??e farmerzy zatrzymywali ko??ci dla siebie, lub wog??le nie przejmowali siÄ? znalezioskiem siÄ? znaleziskiem i przechodzili obojÄ?tnie...
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Klimat w Antarktydzie by?? kiedy?? zupe??nie inny ni??, teraz. Australia jak i Antarktyda by??y po??Ä?czone w jeden wsp??lny kontynent a rozdzieli??y siÄ? ostatecznie dopiero przed 40 milionami lat. Tak ??e, dinozaury mog??y wedrowaÄ? w poszukiwaniu po??ywienia a za nimi podÄ???a??y teropody.
Dilong a tym teropodem jest jaki?? Allosauridae.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [ARTYKU?] Dinozaury z Australazji i Antarktydy

Post autor: Dino »

Sebastian pisze: Gatunki zamieszkujÄ?ce AntaktydÄ?:
Antarctopelta oliveroi
Hipsylophodon sp. (nomen dubium)
Cryolophosaurus elliotti/
Po za tym:
Elvisaurus, Ankylosaurus sp., Prosauropod sp.


Mo??e warto te?? wspomnieÄ? o dw??ch formacjach z Antarktydy?
Formacja Falla (Cryolophosaurus ellioti)
Formacja Santa Marta (Antarctopelta oliveroi, Ankylosaurus sp.)

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

W??asnie Crylophosaurus kt??ry zosta?? odkryty na Antarktydzie w 1994 r.
Czy kto?? z Was wie do jakiej rodziny nale??a?? ten teropod???. Czy do Allosauridae???????

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Krzysztof pisze:W??asnie Crylophosaurus kt??ry zosta?? odkryty na Antarktydzie w 1994 r.
Czy kto?? z Was wie do jakiej rodziny nale??a?? ten teropod???. Czy do Allosauridae???????
Za DD.org:
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Carnosauria
?Sinraptoridae

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »


Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Sebastian pisze:(nie oznancza to jednak, ??e ??y??o by??o ich tam ma??o)
To nie ma sansu :roll: - powinno byc:
(nie oznancza to jednak, ??e by??o ich tam ma??o)
lub
(nie oznancza to jednak, ??e ??y??o ich tam ma??o)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

ooooooooooppsssssss- zamy??lony by??em, juz poprawiam. A co z tym allozauroidem :?:

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Dino mam prośbę- nie dodawaj narazie artykułu bo go właśnie uaktualniam i zamieszczam nowe info na temat nieopisanych taksonów, a jest o czym napisac. Pozdro :wink:

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

W kwestji dinozaurów z Australii to prawdopodobnie miało być przy Serendipaceratops i Fulgurotherium nomen dubium co w przypadku tego drugiego pierwsze słyszę. Natomiast jesli idzie o Antarktykę to dinozaur, który określany był jako hipsilofodon, może być bardziej rozaawansownym ornitopodem. Czekamy cały czas na jego opis. Bo coś o nim ostatnio przycichło. :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Artykuł poprawiony- mysle, że można go już dac na stronkę :wink:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [Arykuł] Dinozaury z Australii i Antarktydy

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Allosaurus fragillis
"Fragilis" pisze sie z jednym "l". :wink:

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »


Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Dino w ŹD pisze:(...)był prawdopodobnie krewny Allosaurus fragillis (alozauryda)(...)
:roll:
D.M. pisze:"Fragilis" pisze sie z jednym "l". :wink:

Neo
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 5
Rejestracja: 22 grudnia 2007, o 20:17

Post autor: Neo »

Czy opisano juĹź tego stegozaura z Australii? :?:

Chirostenotes
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 57
Rejestracja: 18 maja 2009, o 13:49

Post autor: Chirostenotes »

Mnie to najbardziej z dinozaurów Antarktydy podobają się minmi i Cryolophosaurus*. Ten drugi wygląda jak skrzyżowanie tsintaozaura z allozaurem.

*poprawiona pisownia

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Chirostenotes pisze:Mnie to najbardziej z dinozaurów antarktydy podobają się minmi i Cryolophosaurus*. Ten drugi wygląda jak skrzyżowanie tsintaozaura z allozaurem.

*poprawiona pisownia

Minmi jest z Australi, a nie Antarktydy.

ODPOWIEDZ