[Opis] Walgettosuchus

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[Opis] Walgettosuchus

Post autor: Sebastian »

Walgettosuchus (walgetosuch)- nomen dubium

Długość- 8 m?
Wysokość- 3 m?
Masa- ok. 1 t
Czas- środkowa kreda, alb, 120-110 Ma
Miejsce- Formacja Griman Creek, Nowa Południowa Walia- Australia
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae <pozycja pewna
Carnosauria/Coelurosauria?
Allosauroidea/Ornithomimosauria?
Allosauridae/Deinocheiridae/Alvarezsauridae???


Walgettosuchus to wątpliwy rodzaj teropoda odkrytego w Australii w Formacji Griman Creek. Dinozaur ten Ĺźył w środkowej kredzie około 115 milionĂłw lat temu. Został on opisany przez Friedricha von Huene’a w roku 1932. Odkryte przez niego skamieniałości to jedynie fragment kręgu piersiowego. Holotyp ten został oznaczony numerem BMNH R3717. Nazwa dinozaura oznacza „krokodyl z Walgett”. Początkowo paleontolog sądził, iĹź odkryte szczątki naleĹźały do kredowego krokodyla- stąd nazwa. Później jednak, gdy odkrył kość nadgarstka i fragment kręgu obrotowego (BMNH R3718), uznał, iĹź znalezione w Formacji Grima Creek materiały kostne należą do jednego rodzaju „karnozaura” o nazwie Rapator. Później jednak uznał, iĹź są to dwa odrębne rodzaje, a samego walgetosaucha zaklasyfikował jako przedstawiciela celurozaurĂłw.

W 1990 roku Molnar przebadał odkryty fragment kręgu i uznał, że należał on najprawdopodobniej do allozauroida lub ornitomimozaura. Szczególnie dziwne jest jednak to, iż zwierze to miało 8 metrów długości. Jeśli okazałoby się, że mamy do czynienia z ornitomimozaurem, wysoce prawdopodobne jest, że był on krewnym nieco dłuższego Deinocheirus. Podczas analizy szczątka gada badacz odkrył jego unikatową strukturę. Okazało się, iż kręgi teropoda mogły mieć bardzo mocno zredukowane wyrostki kolczyste, a proces prezygapofyzii (całkowitego zamknięcia przestrzeni miedzy poszczególnymi odcinkami kręgosłupa i kręgów), był prawdopodobnie dość powolny, ale jednolity. Z wnioskami Molarna nie zgadza się jednak inny paleontolog Tim Williams, znany m.in. ze swoich przekonań na temat pochodzenia nazwy Rapator. Przeprowadził on indywidualne badania holotypu BMNH R3717 i uznał słuszne klasyfikowanie Walgettosuchus jako przedstawiciel grupy Ornithomimosauria. Jego teza różni się jednak tym, że teropod ten jest w niej postrzegany jako alwarezauryd. Co najdziwniejsze Williams poszedł śladami von Huene i uznał welgetosucha za krewnego Rapator. Świadczyłoby to o tym, iż w kredzie żył nie jeden, a być może nawet dwa gigantyczne rodzaje alwarezaurydów. Gdyby okazałoby się to prawdą, rodzina ta zostałaby z pewnością inaczej postrzegana. Paleontolog nie wyklucza, że odkrywca zwierzęcia miał słusznośc twierdzić, że Rapator i Wlgettosuchus to ten sam rodzaj.

Obrazek

Powyższy rysunek przedstawia holotyp Walgettosuchus woodwardi o oznaczeniu BMNH R3717. Jest to jedynie fragment kręgu (prawdopodobnie piersiowego) przedstawiony w trzech rzutach: z góry, z boku i boku wystającej krawędzi tego fragmentu (widocznej również na pierwszym rzucie).

Spis gatunkĂłw:
Walgettosuchus- F. von Huene. 1832
Walgettosuchus woodwardi- F. von Huene. 1832

Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Gdyby okazałoby się to prawdą, rodzina ta zostałaby z pewnością inaczej postrzegana. Paleontolog nie wyklucza, że odkrywca zwierzęcia miał słusznośc twierdzić
>>słuszność
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 6928
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [Opis] Walgettosuchus

Post autor: nazuul »

Sebastian pisze:Walgettosuchus (walgetozuch)

Długość: ?
Wysokość: ?
Masa: ?
Czas: 125-112 Ma ("środkowa" kreda, alb)
Miejsce: Australia - Nowa Południowa Walia (formacja Griman Creek - ogniwo Sandstone)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda

Walgettosuchus to wątpliwy rodzaj teropoda odkrytego w Australii w formacji Griman Creek. Dinozaur ten żył w środkowej kredzie. Został on opisany przez Friedricha von Huene’a w roku 1932. Odkryte przez niego skamieniałości to jedynie trzon kręgu ognowowego. Holotyp ten został oznaczony numerem BMNH R 3717. Nazwa dinozaura oznacza "krokodyl z Walgett". Początkowo paleontolog sądził, iż odkryte szczątki należały do kredowego krokodyla - stąd nazwa. Później jednak, gdy odkrył kość nadgarstka i fragment kręgu obrotowego (BMNH R 3718), uznał, iż znalezione w formacji Grima Creek szczątki należą do jednego rodzaju karnozaura o nazwie Rapator. Później jednak uznał, iż są to dwa odrębne rodzaje, a samego walgetozucha zaklasyfikował jako przedstawiciela celurozaurów. W 1990 roku Molnar przebadał odkryt kręg i uznał, że należał on najprawdopodobniej do allozauroida lub ornitomimozaura. Później został uznany za bliżej nieokreślonego teropoda (Agnolin i in., 2010).

Obrazek
Źródło obrazka: http://qilong.8m.com/rapator_ornitholestoides.html

Powyższy rysunek przedstawia holotyp Walgettosuchus woodwardi o oznaczeniu BMNH R3717. Jest to jedynie fragment kręgu ogonowego przedstawiony w trzech rzutach: z góry, z boku i boku wystającej krawędzi tego fragmentu (widocznej również na pierwszym rzucie).

Spis gatunków:
Walgettosuchus von Huene, 1932 [nomen dubium]
Walgettosuchus woodwardi von Huene, 1932 [nomen dubium]

Źródła:
Agnolin FL, Ezcurra MD, Pais DF & Salisbury SW (2010) "A reappraisal of the Cretaceous non-avian dinosaur faunas from Australia and New Zealand: evidence for their Gondwanan affinities" Journal of Systematic Palaeontology 8:2, 257-300 DOI: 10.1080/14772011003594870

Poprawiem opis. Usunelem z klasyfikacji Deinocheiridae, bo Daniel kiedys pisal, ze monotypowe rodziny nie maja racji bytu, a przynależność welgetozucha do tej rodziny jest niepewna. Poza tym, to chyba nie jest klad, bo nie znalazlem nigdzie definicji.
To co podkreśliłem, wydaje mi sie źle przetłumaczone (chodzi o jakis przedni wyrostek w kregu). The Dinosauria (ed.1) i za nim wikipedia ang. podaje, ze nie wiadomo, dlaczego Huene stwierdzil istnienie tego czegos.
Skąd w klasyfikacji Allosauridae - rodzina obejmująca tylko allozaura i zaurofaganaksa (=allozaura)?
Wg dinodata.org, ludzi wypowiadajcych sie na DML i The Dinosauria (ed.1) to nie kręg grzbietowy, tylko ogonowy (i tak na moje oko nawet wyglada, choc oczywisice moge sie mylic - nie jestem znawca anatomii teropodow). Zmieniem na ogonowy.
Martwi trochę dokładność oszacowania długości.
W nazwie tematu jest błąd (Welgettosuchus)
Sorki za brak polskich czcionek, ale czasem mi klawiatura wariuje.
Ostatnio zmieniony 14 listopada 2008, o 09:43 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

nazuul pisze:Spis gatunkĂłw:
Walgettosuchus Huene, 1832 nomen dubium
Walgettosuchus woodwardi Huene, 1832 nomen dubium
1932 8)

ODPOWIEDZ