[Poprawa opisu] Cryolophosaurus

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[Poprawa opisu] Cryolophosaurus

Post autor: Sebastian »

Cryolophosaurus (kriolofozaur)

Długość: ok. 6 m
Wysokość: ok. 2 m
Masa: ok. 1,5 t
Czas: 192-190 Ma
Miejsce: Antarktyda (Formacja Falla)
Klasyfikacja:
Dinosaura
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda


Cryolophosaurus został odkryty w 1991 roku w Formacji Falla na Antarktydzie przez paleontologa Dr.Williama Hammera. Oprócz szczątków kriolofozaura podczas ekspedycji tej odkryto również zęby należące do małego teropoda, który zywił się na padlinie Cryolophosaurus oraz kilka szkieletów, wśród których właścicieli znajdowali się: nieznany plateozauryd (Plateosaurus sp.), mały pterozaur oraz kilka osobników jakiegoś gatunku tritylodontów (grupy synapsyd??w). Odnalezione skamieniałości zwierzęcia składały się z fragmentu czaszki (z charakterystycznym wyrostkiem), żuchwy, 30 kręgów, kości miednicznych, kości kończyny tylnej (kości udowej oraz kości strzałkowej) oraz kości stopy. Jego nazwa rodzajowa pochodzi z języka greckiego: κρυος („zamrożony”), λοφος („grzebieniasty”) oraz σαυρος („jaszczur”). Można więc przetłumaczyć ją jako „Zamrożony jaszczur z grzebieniem” lub „Zamrożony grzebieniasty jaszczur”. Początkowo dinozaur ten nosił nieformalną nazwę „Elvisaurus sp.”, która pochodzi od imienia znanego wszystkim piosenkarza rock and roll’owego Elvisa Presley’a. Odkrywcy ochrzcili go właśnie tą nazwą, gdyż charakterystyczny dla niego wyrostek na głowie porzypominał im słynną fryzurę lat 50, którą nosił m.in słynny Amerykanin.

Cryolophosaurus jest prawdopodobnie bazalnym, niecelofyzoidowym neoteropodem.

Klimat w Antarktydzie był kiedyś zupełnie inny niż teraz. Australia jak i Antarktyda były połączone w jeden wspólny kontynent, a rozdzieliły się ostatecznie dopiero przed 40 milionami lat. Tak, że dinozaury mogły wędrować w poszukiwaniu pożywienia. Antarktyda to z pewnością kontynent, na którym i dinozaury przeżywały swój rozkwit. Trudne warunki pod kołem podbiegunowym uniemożliwiają jednak skuteczne badania paleontologiczne.

W 2003 roku doniesiono o kolejnym odkryciu teropoda na tym kontynencie. Ekspedycja, która dokonała tego znaleziska prowadziła prace wykopaliskowe w okolicach Gór Kirkpatrick. Nieformalnie wiadomo, iż jest to Cryolophosaurus lub jego bliski krewny, bądź też nowy rodzaj antarktycznego teropoda.

Spis gatunków:
Cryolophosaurus- Hammer & Hickerson, 1994
Cryolophosaurus ellioti- Hammer & Hickerson, 1994

Literatura:
1) Hammer, W.R., and W. J. Hickerson (1994). "A crested theropod dinosaur from Antarctica." Science, 264(5160): 828-830. May 6, 1994. (abstract)
2) Smith, Hammer, and Currie (2005). "Osteology and phylogenetic relationships of Cryolophosaurus ellioti (Dinosauria: Theropoda): Implications for basal theropod evolution." Journal of Vertebrate Paleontology, 25(3): 116A-117A.


Obrazek
Rekonstrukcja Cryolophosaurus


Poprawiłem krzaczki i informajce o klasyfikacji. Opis wymaga poprawy. MZ
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2008, o 21:15 przez Sebastian, łącznie zmieniany 9 razy.

d_m

Post autor: d_m »

A czy kto?? wie dlaczego nazwa Elvisaurus nie wesz??a do u??ytku? Tzn. czy w grÄ? wchodzi?? problem priorytetu, czy po prostu autorzy siÄ? rozmy??lili?

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Nie mam pojÄ?cia. Osobi??cie uwa??am, ??e Elvisaurus bardziej pasuje do kriolofozaura ze wzglÄ?du na ten wyrostek :D Chyba badacze siÄ? rozmyslili lub sami wymy??lili nazwÄ? Cryolophosaurus i p????niej jÄ? zmienili- tak czy siak nic mi na ten temat nie wiadomo. Mo??e by??a to tylko nazwa "wstÄ?pna" dla dinozaura??? Kto co?? o tym wie :?:

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Opis bardzo ciekawy ;) Jest jedynie pare literĂłwek:
Oprócz szczątków kriolofozaura podczas ekspedycji tej odkryto również zęby należące do małego teropoda, który zywił się na padlinie
Odkrywcy ochrzcili go właśnie tą nazwą, gdyż charakterystyczny dla niego wyrostek na głowie porzypominał [->>przypominał] im słynną fryzurę lat 50, którą nosił m.in. [brakuje kropeczki] słynny Amerykanin.
Trudne i nieprzyjazne zarazem warunki na pod kołem podbiegunowym uniemozliwiają jednak skuteczne badania paleontologiczne.
oraz wypadało by poprawić kilka "??" :D
Nieformalnie wiadomo, iż jest to Cryolophosaurus lub jego bliski krewny, bÄ?d?? te?? [->>będą też] nowy rodzaj antarktycznego allozauroida.
mały pterozaur oraz kilka osobników jakiegoś gatunku tritylodontów (grupy synapsyd??w). [->>synapsydów]
Pozdrawiam :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Dzięki- niedługo wprowadzę poprawki gramatyczne przy okazji dodawania akapitu o pokrewieństwie z Dilophosaurus :) Na razie kończe opis Psittacosaurus :wink:

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

A ja tylko co do masy ( jaki ja z tym jestem nudny..... :P ). Moim zdaniem za dużo. Na 1,5 tony to się szacuje 8 m karnotaura, natomiast ~5,5 m holotypowi Ceratosaurus nasicornis, przypisuje sie ponad 500 kg... Dlatego proponuje może zapisać u tego szacowanego na 6 m teropoda wage 500-600 kg ( przyjmująć, że był dośc masywnie zbudowany, jak np. własnie ceratozaur, a nie jak np. dilofozaur ) ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Cryolophosaurus

Post autor: nazuul »

Sebastian pisze: nieznany plateozauryd (Plateosaurus sp.
Czy chodzi o glacializaura?
Sebastian pisze:Trudne i nieprzyjazne zarazem warunki na pod kołem podbiegunowym uniemozliwiają jednak skuteczne badania paleontologiczne.
Trudne warunki pod kołem podbiegunowym uniemożliwiają jednak skuteczne badania paleontologiczne.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Prawdopodobnie chodzi właśnie o niego, ale nie mam do tego 100-procentowej pewności. Dzięki za poprawki. W wolnym czasie dorzuce do opisu akapit o pokrewieństwie z Dilophosaurus :)

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Poprawa opisu] Cryolophosaurus

Post autor: Dino »

Jeszcze kilka drobnych poprawek, przed wrzuceniem na stronkę:
Sebastian pisze:Cryolophosaurus (kriolofozaur)

(...)

Cryolophosaurus został odkryty w 1991 roku w Formacji Falla na Antarktydzie przez paleontologa Dr.Williama Hammera. OprĂłcz szczątkĂłw kriolofozaura, podczas ekspedycji tej odkryto rĂłwnieĹź zęby należące do małego teropoda, ktĂłry Ĺźywił się na padlinie Cryolophosaurus, oraz kilka szkieletĂłw, wśrĂłd ktĂłrych właścicieli znajdowali się: nieznany plateozauryd (Plateosaurus sp. <- [skrĂłtu "sp." nie kursywujemy"]), mały pterozaur, a takĹźe <- [by uniknąć powtĂłrzenia "oraz"]kilka osobnikĂłw jakiegoś gatunku tritylodontĂłw (grupy synapsydow). Odnalezione skamieniałości zwierzęcia składały się z fragmentu czaszki (z charakterystycznym wyrostkiem), Ĺźuchwy, 30 kręgĂłw, kości miednicznych, kości kończyny tylnej (kości udowej oraz kości strzałkowej) oraz kości stopy. Jego nazwa rodzajowa pochodzi z języka greckiego: κρυος („zamroĹźony”), λοφος („grzebieniasty”) oraz σαυρος („jaszczur”). MoĹźna więc przetłumaczyć ją jako „ZamroĹźony jaszczur z grzebieniem” lub „ZamroĹźony grzebieniasty jaszczur”. Początkowo dinozaur ten nosił nieformalną nazwę „Elvisaurus sp. <- [j.w.]”, ktĂłra pochodzi od imienia znanego wszystkim piosenkarza rockandrollowego Elvisa Presley’a. Odkrywcy ochrzcili go właśnie tą nazwą, gdyĹź charakterystyczny dla niego wyrostek na głowie przypominał im słynną fryzurę lat 50, ktĂłrą nosił m.in słynny Amerykanin.

Klasyfikacja dinozaura nie jest jak dotąd pewna. Cryolophosaurus wykazuje bowiem połączenie wielu prymitywnych, jak i bardziej zaawansowanych cech. Teropod ten wydaje się być dość bliski chińskim sinraptorydom, takim jak, np. Yangchuanosaurus. Mortimer i Rauhut (2000) przedstawili jedną z cech charakterystycznej dla prymitywnych dinozaurów- celofyzoidów (np. Dilophosaurus). Uważają jednocześnie, że Cryolophosaurus może być krewnym owej grupy. Inni nie tylko poszli w ich ślady, ale nawet dalej. Wysnuli również hipotezę, iż kriolofozaur to prymitywny ceratozaur (!). Mimo że <- [nie rozdzielamy przecinkiem] pozycja taksonomiczna tego dinozaura wciąż nie jest pewna, to większość badaczy zgodnych jest z uznaniem go za bazalnego tetanura (Smith, 2005).

Klimat w Antarktydzie, gdzie odnaleziono kriolofozaura, <- [myślę że należałoby wstawić takie wtrącenie] był kiedyś zupełnie inny niż teraz. Australia jak i Antarktyda były połączone w jeden wspólny kontynent, a rozdzieliły się ostatecznie dopiero przed 40 milionami lat. Także <- [w tym sensie te wyrażenie piszemy razem, bez przecinka]dinozaury mogły wędrować w poszukiwaniu pożywienia. Antarktyda to z pewnością kontynent, na którym i dinozaury przeżywały swój rozkwit. Trudne warunki pod kołem podbiegunowym uniemożliwiają jednak skuteczne badania paleontologiczne.

W 2003 roku doniesiono o kolejnym odkryciu teropoda na tym kontynencie. Ekspedycja, która dokonała tego znaleziska prowadziła prace wykopaliskowe w okolicach Gór Kirkpatrick. Nieformalnie wiadomo, iż jest to Cryolophosaurus , <- [żeby nie nagromadzać wyrazów typu "lub", bądź"] jego bliski krewny, bądź też nowy rodzaj antarktycznego allozauroida.

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Dzięki za poprawki wstawie je przy okazji pisania o pokrewieństwie z Dilophosaurus....

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Sebastian pisze:Dzięki za poprawki wstawie je przy okazji pisania o pokrewieństwie z Dilophosaurus....
OK, ja już właśnie wstawiłem opis na stronę (518):
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... ew&id=1003

Gdy napiszesz wyżej wymienioną wzmiankę, dodam ją do opisu na stronie.

ODPOWIEDZ