jak poruszał się T-rex

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Dakosaurus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 453
Rejestracja: 14 marca 2006, o 14:44
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: Dakosaurus »

Ja jestem za hipotezÄ? pana Jacka Hornera. :wink:
Witam wszystkich na tym wspaniałym forum!

http://www.nfsm.eu/news.php -fajna strona o Need for Speed.

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

O czym m??wi ta hipoteza? :?
Geologia UW

Awatar użytkownika
Dakosaurus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 453
Rejestracja: 14 marca 2006, o 14:44
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: Dakosaurus »

Je??li oglÄ?da??e?? program pt. ,,Dolina tyranozaura'' to wiesz.
Witam wszystkich na tym wspaniałym forum!

http://www.nfsm.eu/news.php -fajna strona o Need for Speed.

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

A je??li nie oglÄ?da??? By?? wyja??ni??, bo to brzmi, jakby?? sam nie do ko??ca wiedzia??.
Dr Jack Horner g??osi teoriÄ?, wed??ug kt??rej tyranozaur by?? raczej padlino??ercÄ?, ni?? aktywnym drapie??nikiem. Osobi??cie nie zgadzam siÄ? z tÄ? tezÄ?, gdy?? trudno mi zrozumieÄ?, dlaczego padlino??erca mia??by byÄ? wiÄ?kszy od wszystkich innych drapie??c??w.
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
Lila
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 222
Rejestracja: 21 lipca 2006, o 09:54
Lokalizacja: Glinojeck-okolice Ciechanowa
Kontakt:

Post autor: Lila »

Jego rozmiary mog??y s??u??yÄ? do odstraszania. Ale i tak nie zgadzam siÄ? z tÄ? teoriÄ?. Owszem m??g?? je??Ä? padlinÄ? ale na pewno polowa?? i to czÄ?sto.

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

A o ta tezÄ? ci chodzi, oglÄ?da??em ten film, nie zgadzam siÄ? z tym, poniewaz Tyranozaur posiada?? zbyt du??o cech drapie??cy jak na "sÄ?pa" w??r??d dinozaur??w.
Geologia UW

CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: CHESTERAPTOR »

Ale zobacz- hieny sÄ? silne, maja mocne szczÄ?ki i k??y. Jednak ??ywiÄ? siÄ? g????wnie padlinÄ?, choÄ? od czasu do czasu zapolujÄ?. Mo??e tak samo by??o z tyranozaurem?
4 8 15 16 23 42

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Tak naprawdÄ? to hieny czÄ???ciej polujÄ?, lecz czÄ?sto stado lw??w zabiera im zdobycz.
Geologia UW

Awatar użytkownika
pepo13
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 444
Rejestracja: 13 sierpnia 2006, o 21:43
Lokalizacja: lublin

Post autor: pepo13 »

W??a??nie, ale moim zdaniem tyranozaur polowa??, ale padlinÄ? te?? nie pogardzi??.

Aleksander90
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwietnia 2007, o 08:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Aleksander90 »

Tyranozaur poruszał sie w podstawie poziomej na 2 silnie umięśnionych nogach z tułowiem pochylonym do przodu i równoważącym go z tyłu ogonem.Moim zdaniem Tyranozaur był bardziej drapieżnikiem ale padliną nie gardził. Wg mnie było tak że jeżeli trafił na padline to ją oczywiście pożerał a jeżeli trafił na żywą ofiare to polował

KubaWinter
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 22
Rejestracja: 12 lutego 2008, o 14:33
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Post autor: KubaWinter »

Lila pisze:Jego rozmiary mog??y s??u??yÄ? do odstraszania. Ale i tak nie zgadzam siÄ? z tÄ? teoriÄ?. Owszem m??g?? je??Ä? padlinÄ? ale na pewno polowa?? i to czÄ?sto.
W naturze nie ma rozrzutności. Apatozaur był wielki a i tak był zjadany, a był wielki nie dlatego, żeby odstraszać, ale dlatego, że jedzenie było wysoko :wink:

Żaden chyba drapieżca nie pogardzi pewną padliną, to zawsze lepsze na wypełnienie żołądka niż niepewna zdobycz, przy której na dodatek niepewności, można się jeszcze kontuzjować. A jak się nie trafiło nic padłego, to trzeba było zapolować :wink:

Co do karykaturalnie małych kończyn przednich, to ich funkcje przejęła monstrualna głowa. Co zresztą wynika z cuvierowskiej zasady korelacji. IMO łapki te były pozostałością po przodkach, prawie już narządem szczątkowym. Cieżko by na takich dwóch łapkach podnieś kilka ton, zresztą nawet jeśli, to jeszcze chyba było i tak za mało żeby cokolwiek pomóc wyspanemu, albo i nie, T-rexowi :wink:

Pozdrawiam!
Pozdrawiam,
Jakub Zimoch

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: AlbertoRaptor »

Nawet po przeprowadzeniu badań w 2007 z użycie modeli komputerowych, że Tyrannosaurus biegał z maksymalną prędkością 29 km/h, nie zmienia u mnie podglądu, że ten dinozaur mógł trochę szybciej biegać. Moim zdaniem dorosły T.rex ważący 5,5 - 6,5 ton, mógł biec do 35 km/h.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Ci co liczyli na pewno mieli jakąś metodę i żeby wykazać, że się mylą powinieneś wykazać ich błędy, jakieś niedociągnięcia, albo zaproponować inny sposób obliczania. Nasze nie podparte niczym opinie są zupełnie bezwartościowe. :wink:

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

AlbertoRaptor pisze:Nawet po przeprowadzeniu badań w 2007 z użycie modeli komputerowych, że Tyrannosaurus biegał z maksymalną prędkością 29 km/h, nie zmienia u mnie podglądu, że ten dinozaur mógł trochę szybciej biegać. Moim zdaniem dorosły T.rex ważący 5,5 - 6,5 ton, mógł biec do 35 km/h.
Teoretycznie może tak być, że rzeczywiście biegał te 35 km/h, tyle że Ty tę wartość zgadujesz, a naukowcy na podstawie m.in. szacowanej masy ciała i proporcjach kości tylnych kończyn wyliczyli taką, a nie inną wartość. Ale oni na te właśnie 29 mają swoje dane, swoje dowody, swoje obliczenia, swoje założenia, więc żeby to wszystko obalić trzeba mieć swoje - i to bardziej przekonujące ;)

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: AlbertoRaptor »

nazuul pisze:Ci co liczyli na pewno mieli jakąś metodę i żeby wykazać, że się mylą powinieneś wykazać ich błędy, jakieś niedociągnięcia, albo zaproponować inny sposób obliczania. Nasze nie podparte niczym opinie są zupełnie bezwartościowe. :wink:
Prawdopodobnie zrobili model tyranozaura, będący co najmniej mięć jedną nogę na ziemi w czasie poruszania. Dłuższe uda od piszczeli nie są dowodem, że T.rex nie mógł biegać, porównując do małych teropody, które mają proporcjonalnie dłuższe piszczele. Także my mamy dłuższe uda, a nawet skaczemy w powietrzu. Długie uda muszą być u takich dużych dinozaurów, żeby utrzymywać duży ciężar podczas chodu, bądź w biegu. Gdyby tyranozaur miał długie piszczele i krótkie uda, prawdopodobnie by się wywrócił. Ogólnie uważam ,że tyranozaur był w stanie mięć obie nogi trochę oderwane od ziemi, podczas biegu.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

AlbertoRaptor pisze:Prawdopodobnie zrobili model tyranozaura, będący co najmniej mięć jedną nogę na ziemi w czasie poruszania.
Żeby poznać metodę, wystarczy sobie zobaczyć do >wikipedii i dojść do pracki - zapewne chodzi o >tą.
AlbertoRaptor pisze:Dłuższe uda od piszczeli nie są dowodem, że T.rex nie mógł biegać, porównując do małych teropody, które mają proporcjonalnie dłuższe piszczele.
Zgadza się ale chodzi nie tylko o to. Tyranozaurydy miały nie tylko dłuższe piszczele, ale też niższe części nóg w porównaniu do innych teropodów, a także >arctometatarsus, więc miały większe predyspozycje do biegu w porównaniu do innych teropodów tej wielkości (no może poza >Gigantoraptor, jednak "niearktometatarsalnego").
AlbertoRaptor pisze:Także my mamy dłuższe uda, a nawet skaczemy w powietrzu.
Nie można porównywać nas do tyranozaura. Diametralnie inna budowa i sięgająca dwóch rzędów wielkości różnica mas - kilka ton do kilkudziesieciu kg.
AlbertoRaptor pisze:Długie uda muszą być u takich dużych dinozaurów, żeby utrzymywać duży ciężar podczas chodu, bądź w biegu. Gdyby tyranozaur miał długie piszczele i krótkie uda, prawdopodobnie by się wywrócił.
Brzmi rozsądnie, bo rzeczywiście czym teropod większy, tym ma proporcjonalnie dłuższe uda. Ale jakieś źródła twierdzenia, że te dwa fakty są ze sobą nierozerwalnie związane?
AlbertoRaptor pisze:Ogólnie uważam ,że tyranozaur był w stanie mięć obie nogi trochę oderwane od ziemi, podczas biegu.
Mi też się tak wydaje, ale to zdecydowanie za mało. Jak już pisałem "Nasze nie podparte niczym opinie są zupełnie bezwartościowe." To, że wyobrażamy sobie biegnącego tyranozaura, nie znaczy, że tak rzeczywiście było.
KubaWinter pisze:Co do karykaturalnie małych kończyn przednich, to ich funkcje przejęła monstrualna głowa. Co zresztą wynika z cuvierowskiej zasady korelacji. IMO łapki te były pozostałością po przodkach, prawie już narządem szczątkowym.
To nie były narządy szczątkowe!

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re:

Post autor: Triceratops »

AlbertoRaptor pisze:Nawet po przeprowadzeniu badań w 2007 z użycie modeli komputerowych, że Tyrannosaurus biegał z maksymalną prędkością 29 km/h, nie zmienia u mnie podglądu, że ten dinozaur mógł trochę szybciej biegać. Moim zdaniem dorosły T.rex ważący 5,5 - 6,5 ton, mógł biec do 35 km/h.
Moim zdaniem tyranozaur biegał dość szybko, choć nie da się tego stwierdzić na pewno (np. gdzieś przeczytałam, że mój imiennik poruszał się najwyżej 4 km/h :P ), poza tym, skoro był tak wielki i miał tak ogromne zęby i tylne łapy, to dlaczego miałby być padlinożerny (zob. dyskusję (Drapieżnik czy padlinożerca").
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re:

Post autor: AlbertoRaptor »

Triceratops pisze: Moim zdaniem tyranozaur biegał dość szybko, choć nie da się tego stwierdzić na pewno (np. gdzieś przeczytałam, że mój imiennik poruszał się najwyżej 4 km/h :P ), poza tym, skoro był tak wielki i miał tak ogromne zęby i tylne łapy, to dlaczego miałby być padlinożerny (zob. dyskusję (Drapieżnik czy padlinożerca").
Wątpię, aby Triceratops mógł poruszać się najwyżej 4 km/h. Nie sądzę również, że mógł w stanie uciec przed tyranozaurem, bo po co miał być szybki jeżeli posiadał długie rogi i duży kołnierz do obrony przed drapieżnikami.

Jeżeli chodzi o tyranozaura:
Obrońcy "hipotezy" (niedrapieżny tyranozaur ) uważali, że głównym powodem dlaczego tyranozaur nie mógł być drapieżnikiem to proporcje jego nóg (dłuższe udo niż piszczel). Jednakże wiadomo że szacowanie prędkości maksymalnie za tylko pomocą stosunków długości uda i podudzia od początku były kontrowersyjne.
Ostatnio zmieniony 17 listopada 2011, o 16:58 przez AlbertoRaptor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: jak porusza?? siÄ? T-rex

Post autor: Troodon »

Triceratops był raczej szybszy aby móc szarżować na przeciwnika, ja na miejscu triceratopsa bym od razu zlikwidował drapieżnika, a nie czekał aż podejdzie-niech nie podskakuje 8-)
A co do T-rexa to uważam że skoro miał wielkie kości udowe to pewnie też mięśnie i biegał szybko, np. żeby dogonić jakiegoś kaczodziobego, ale niektórzy naukowcy uważają że czaił się w krzakach aby w odpowiednim momencie wyskoczyć na ofiarę
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: jak porusza?? siÄ? T-rex

Post autor: Utahraptor »

Krótka piszczel w porównaniu do kości udowej sugeruje raczej słabe zdolności biegowe (tak przynajmniej jest u ptaków). Z drugiej strony T. rex mógł mieć mięsień caudofemoralis, którego ptaki nie mają. Stąd duża kość udowa może świadczyć o silnym caudofemoralis, który być może rekompensował "niekorzystne" proporcje nóg w czasie biegu. Może biegał więc lepiej niż nam się wydaje?
Jeśli polował, to musiał biegać. Nie wyobrażam sobie, żeby tak duży zwierzak polował z zasadzki.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: jak porusza?? siÄ? T-rex

Post autor: Troodon »

Słyszałem o tym że czaił się gdzieś za skałą lub w lesie.
W filmie ,,Tarbozaur najgroźniejszy z dinozaurów'' widziałem tarbozaura który należy do rodziny tyranozaurów, który czeka w lesie na przychodzące do wodopoju protoceratopsy lub tsintaozaury. A kiedy pojawia się odpowiedni moment wyskakuje z lasu i zabija zaciskiem szczęk ofiarę. Z kolei słyszałem jeszcze inną, że tyranozaury lokalizowały za pomocą węchu np. hadrozaura w lesie, i stawały w krzakach tuż na drodze tego dinozaura a kiedy hadrozaur chciał ominąć krzaki i dotrzeć do celu t-rex wyskakiwał z np. wielkich paproci i zabijał ofiarę, mówiono też że jeden tyranozaur zaganiał ofiarę na drugiego tyranozaura który czaił się w pobliżu. Może nigdy nie dowiemy się jak polował?
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: jak porusza?? siÄ? T-rex

Post autor: szerman »

Troodon pisze:Może nigdy nie dowiemy się jak polował?
W 100% pewnie nie :) Ale są różne teorie i hipotezy, jedne bardziej możliwe, inne zaś mocno kontrowersyjne. Gdzieś czytałem, że tyranozaur raczej nie mógł zastawiać pułapek ze względu na swe gabaryty. Inni z kolei sensownie opisują jego mięsożerność powołując się m.in. na tym, że nie wykarmiłby się samą padliną. W miarę bezpiecznie można powiedzieć, że T. rex był aktywnym mięsożercą nie stroniącym od padliny.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: jak porusza?? siÄ? T-rex

Post autor: Troodon »

Myślę że tyranozaur był aktywnym drapieżnikiem, ale jeśli pod nosem pojawi mu się padlina to pogardzi nią? Zapewne nie bo po co iść na polowanie i ominąć padłe zwierze skoro można je zjeść i zmniejszyć trudy zdobywania posiłku.
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

ODPOWIEDZ