w telegraficznym skrócie

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
d_m

w telegraficznym skrócie

Post autor: d_m »

W najnowszym Nature Zhe-Xi Luo i współpracownicy (2011) opisali z chińskiej, środkowo/późno-jurajskiej formacji Tiaojishan (znanej z takich dinusiów, jak: Anchiornis, Xiaotingia, czy Tianyulong) nastarszego przedstawiciela Eutheria (łożyskowców w szerokim tego słowa znaczeniu) - Juramaia sinensis, wydłużając tym samym o 35 milionów lat zasięg czasowy tej grupy. Dotychczas najstarszymi Eutheria były Eomaia scansoria i Acristatherium yanensis, oba z kredy.

W Nature Communications Suh i współpracownicy (2011) w oparciu o retropozony (skaczące odcinki DNA) przekonująco wykazali bliskie pokrewieństwo między papugami i wróblowatymi (kolektywnie nazywanymi Psittacopasserae), dla których umiejętność wokalizacji jest wspólnym dziedzictwem. Ich grupą siostrzaną są sokołowe (wszystko razem pod nazwą Eufalconimorphae).

W tym samym piśmie Garwood i inni (2011) zaprezentowali niesamowitej jakości komputerowe rekonstrukcje skamieniałości dwóch nowych karbońskich kosarzy z Francji: kolczasty Ameticos scolos (z Dyspnoi) i żyjący wśród liści Macrogyion cronus (z Eupnoi). Te znaleziska pokazują, że już przed 305 milionami lat kosarze podzielone były na dzisiaj wyróżniane grupy i wykształciwszy swoisty plan budowy ciała, od karbonu trwały w stazie.

Na łamach Zoological Journal of the Linnean Society Norman i współpracownicy (2011) na 95 stronach przedstawili rewizję dinozaura Heterodontosaurus tucki. Pochodzący z przełomu triasu i jury południowej Afryki heterodontozaur jest kluczowy dla zrozumienia wczesnej ewolucji dinozaurów ptasiomiednicznych. Dużo rysunków!

W tym samym numerze Taylor i inni (2011) w oparciu o dane molekularne przeprowadzili rewizję taksonomiczną małżowej rodziny Lucinidae - ciekawej, bo chemosymbiotycznej. Wydzielone podrodziny to: Pegophyseminae, Leucosphaerinae, Myrteinae, Monitilorinae, Fimbriinae, Codakiinae i Lucininae.

Obrazek
A. scolos

Obrazek
M. cronus

ODPOWIEDZ