W lisowicach znaleziono szkielet teropoda oraz dicynodonta

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
Timi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 177
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 17:42
Imię i nazwisko: Tomasz Rutkowski
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

W lisowicach znaleziono szkielet teropoda oraz dicynodonta

Post autor: Timi »

Nieoczekiwane odkrycie na Śląsku. Naukowcy wykopali duże fragmenty szkieletu pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego - czytamy w najnowszym numerze National Geographic.- Znalezienie pierwszych dużych drapieżnych dinozaurów oraz gada ssakokształtnego na tym terenie jest niezwykłe i całkiem nieoczekiwane - skomentował w NG profesor Michael Benton, paleontolog z Uniwersytetu Bristolskiego.

Kilkanaście dni temu kości drapieżnego dinozaura odkryto w Sołtykowie w Górach Świętokrzyskich. Od kilkudziesięciu lat znajdowano tam tropy dinozaurów. - Wiadomo, że tam dinozaury żyły, bo zostawiały ślady swoich stóp" - mówił dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. - Było kwestią czasu znalezienie kości tych zwierząt - dodał.

Więcej: http://wiadomosci.onet.pl/1797034,16,item.html
http://www.stellar-pictures.pl
http://www.tomaszrutkowski.pl
http://pl.youtube.com/watch?v=43unDWTfkds SAVE OUR RAINFORESTS
"Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy." Poznaj całą prawdę... http://www.timiworld.fora.pl

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

Ciekawe odkrycie. i widze ze juz można o tym mówić .

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Jutro będzie artykuł w National Geographic

MartaT
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 85
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, o 15:45
Lokalizacja: Wągrowiec/Warszawa

Post autor: MartaT »


Awatar użytkownika
Timi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 177
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 17:42
Imię i nazwisko: Tomasz Rutkowski
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Timi »

oo dzieki wielkie za pdf-a:)
http://www.stellar-pictures.pl
http://www.tomaszrutkowski.pl
http://pl.youtube.com/watch?v=43unDWTfkds SAVE OUR RAINFORESTS
"Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy." Poznaj całą prawdę... http://www.timiworld.fora.pl

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Wspaniały artykuł. W ogóle cudowena wiadomość. Nie mogę się doczekać klasyfikacji szczątow. Ciekawe, czy "Smok" jest nowym gatunkiem/rodzajem, czy już znanym przedstawicielem. Marzyłbym, żeby było to pierwsze, zaraz, a tyranozaura, przypadkiem nie łączy się z ceratozaurami, a nie tetanurami?

Kiedy oglądłem Wiadomości TVP1, mówili iż jest to najstarszy przodek T-rexa, już zacząłem myśleć, że sklafikowali go, na szczęście szybko uzyskałem informacje i okazało się iż jest chyba najstarszym zaawansowanym dinozaurem.

Teraz tylko czekać dalszych odkryć i kolejnego "Parku Jutrajskiego" xD.
Geologia UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Timi pisze:oo dzieki wielkie za pdf-a:)
Ja także dołączam się do podziękowań.
dilong pisze:Wspaniały artykuł.
Jak na razie o małej watrości, czekajmy na prace naukowe, to będziemy wiedzieli na czym stoimy.
Poza tym w artykule jest masa błędów :P
W ogóle cudowena wiadomość. Nie mogę się doczekać klasyfikacji szczątow. Ciekawe, czy "Smok" jest nowym gatunkiem/rodzajem, czy już znanym przedstawicielem. Marzyłbym, żeby było to pierwsze, zaraz, a tyranozaura, przypadkiem nie łączy się z ceratozaurami, a nie tetanurami?
Piszą, że nowy, ale zobaczymy - ja się nie mogę doczekać prac naukowych, i mam nadzieję na jakieś kladogramy :) . Widzę, że podobnie jak ja jesteś trochę nie na bieząco (przynajmniej w tej kwestii)
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2193
Kiedy oglądłem Wiadomości TVP1, mówili iż jest to najstarszy przodek T-rexa, już zacząłem myśleć, że sklafikowali go, na szczęście szybko uzyskałem informacje i okazało się iż jest chyba najstarszym zaawansowanym dinozaurem.
Najstarszy zaawansowany dinozaur? A co to takiego? Chodzi Ci o tetanury?
Jakoś nie sądzę, żeby to był tetanur (tak wcześnie?) - osobiście wydaje mi się, że to może być tzw. dilofozauryd. Ale to tylko moje zdanie, oparte na teorii o dilofozaurydach i znanych mi wczesnych teropodach.
Teraz tylko czekać dalszych odkryć i kolejnego "Parku Jutrajskiego" xD.
Oooo tak!! :D

PS Czy to na pewno najmłodszy dicynodont?
http://www.jstor.org/pss/3558635
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Może nie najmłodszego w ogóle, ale z tych największych i owszem. Tak pisze chociażby w NG.

Też wolę poczekać na prace naukowe i tak to cudfowne, że wydobyto po raz pierwszy szczątki dinozaura w Polsce.
Geologia UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

A Gojirasaurus? Zdaje się, że jest porównywalny wiekiem, a także większy :wink: . A silezaur jest i tak wyjątkowy, mimo że jest prawdopodobnie tylko dinozauromorfem.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Post autor: d_m »

Uczestniczyłem tam w wykopaliskach w 2007 roku :) Wkrótce fotorelacja z dzisiejszej konferencji medialnej zorganizowanej przez National Geographic.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Po raz pierwszy w Polsce wykopano kości nieznanych dotąd gatunków gadów
to z gazeta.pl
a Silesaurus i Teratosaurus silesiacus
Obok niego znaleziono szczątki ostatniego gada ssakokształtnego, jaki żył na Ziemi - największego spośród wszystkich znanych.
to teĹź z gazety
cynodonty dożyły do środkowej jury

w gazetach głupoty piszą :)

Sue
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 31
Rejestracja: 22 maja 2008, o 16:52
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: Sue »

W sierpniowej Ewolucji jest obszerny artykuł zespołu, który odkrył znalezisko

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Sue pisze:W sierpniowej Ewolucji jest obszerny artykuł zespołu, który odkrył znalezisko
Możesz podać mi linka jeśli jest coś o tym w necie?

Sue
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 31
Rejestracja: 22 maja 2008, o 16:52
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: Sue »

Niestety nie ma jeszcze w sieci :( - NG dodawal ten numer do materiałów prasowych.
Na pewno można otrzymać go w Urzędzie Gminy Pawonków, zupełnie przypadkiem widziałam, jak burmistrz wywoził całe sterty tego numeru do otwieranego właśnie w Lisowicach muzeum 8) .

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

"Smok" + pierwszy polski teropod
Tak został nazwany tymczasowo nasz pierwszy dinozaur.
Uznawany jest za wczesnego przedstawiciela Tetanurae. Kość zębowa jest podobna do "Zanclodon" cambriensis z mniej wiecej równowiekowych osadów Walii.
Na jego materiał składają sie kości czaszki : prawa przedszczękowa, lewa szczękowa, prawa jarzmowa, lewa i prawa czołowa, lewa ciemieniowa, lewa łuskowa, prawa kwadratowa i mózgoczaszka; z żuchwy : prawa zębowa, prawa okładkowa. częsciowo kości kątowa i nadkątowa oraz stawowa. Ze szkieletu pozaczaszkowego : kompletna lewa kość ramienna, niepełna prawa ramienna, lewa i prawa łokciowa, lewa kość udowa, fragment lewej strzałki, kość łonowa, fragment kości biodrowej, fragmenty 3 żeber, 2 szewrony (łuki naczyniowe kręgów ogonowych), 2 kręgi szyjne, 3 kręgi grzbietowe plus sam łuk neuralny kręgu grzbietowego, 5 kręgów ogonowych.
Dość długo nie było jasne, czy to na pewno teropod, początkowo sądzono, iż to duży rauizuch.
W tym samym stanowisku odnaleziono dwa kręgi szyjne niedużego celofyzoida, a także dolną część kości udowej prymitywnego dinozaura ptasiomiednicznego. Różnorodność tropów dinozaurów w tym miejscu wskazuję na obecność także "prozauropodów", których kości na razie nie zidentyfikowano.
Artykuł o nim (tak w artykule będzie się tymczasowo nazywał) i celofyzoidzie jest już gotowy. Tylko jeszcze na razie nie wiadomo gdzie się ukaże. Dla żadnego z nich jeszcze nie została utworzona nazwa rodzajowa.
Ostatnio zmieniony 10 sierpnia 2008, o 14:22 przez Tomasz Singer, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Justyna
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 132
Rejestracja: 15 marca 2006, o 20:15
Lokalizacja: Opole

Post autor: Justyna »

nazuul pisze:PS Czy to na pewno najmłodszy dicynodont?
http://www.jstor.org/pss/3558635
Najmłodszy pewny dicynodont :P prawdopodobnie istnieją jeszcze młodsze szczątki tych gadów, tyle że nie są one dobrze zachowane (dlatego ich przynależność do dicynodontów nie jest pewna) tak jak w przypadku tego okazu.
nazuul pisze:Najstarszy zaawansowany dinozaur? A co to takiego? Chodzi Ci o tetanury?
Jakoś nie sądzę, żeby to był tetanur (tak wcześnie?) - osobiście wydaje mi się, że to może być tzw. dilofozauryd. Ale to tylko moje zdanie, oparte na teorii o dilofozaurydach i znanych mi wczesnych teropodach.
W "ewolucji" za argumenty za tym, że "smok" był tetanurem uznaje się: zaawansowaną budowę mózgoczaszki i zmarszczki na emalii na krawędziach zębów. :wink: Ale i tak nie ma co się bardzo do tego przywiązywać bo paleo jest nieobliczalne :P

nazuul pisze:A Gojirasaurus? Zdaje się, że jest porównywalny wiekiem, a także większy .
Jest starszy, ale to nie tetanur :P Ten z Lisowic jest jak narazie uwaĹźany za najstarszego tetanura, a nie teropoda :P

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Więcej informacji przede wszystkim o smoku jest w dziale : Teropody.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Justyna pisze:W "ewolucji" za argumenty za tym, że "smok" był tetanurem uznaje się: zaawansowaną budowę mózgoczaszki i zmarszczki na emalii na krawędziach zębów. :wink: Ale i tak nie ma co się bardzo do tego przywiązywać bo paleo jest nieobliczalne :P
A co to jest ta "ewolucja"?
Justyna pisze:
nazuul pisze:A Gojirasaurus? Zdaje się, że jest porównywalny wiekiem, a także większy .
Jest starszy, ale to nie tetanur :P Ten z Lisowic jest jak narazie uwaĹźany za najstarszego tetanura, a nie teropoda :P
Oczywiście masz rację, ale to co napisałem to odpowiedź na post dilonga:
dilong pisze:Może nie najmłodszego w ogóle, ale z tych największych i owszem
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Justyna
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 132
Rejestracja: 15 marca 2006, o 20:15
Lokalizacja: Opole

Post autor: Justyna »

nazuul pisze:
Justyna pisze:W "ewolucji" za argumenty za tym, że "smok" był tetanurem uznaje się: zaawansowaną budowę mózgoczaszki i zmarszczki na emalii na krawędziach zębów. :wink: Ale i tak nie ma co się bardzo do tego przywiązywać bo paleo jest nieobliczalne :P
A co to jest ta "ewolucja"?
Justyna pisze:
nazuul pisze:A Gojirasaurus? Zdaje się, że jest porównywalny wiekiem, a także większy .
Jest starszy, ale to nie tetanur :P Ten z Lisowic jest jak narazie uwaĹźany za najstarszego tetanura, a nie teropoda :P
Oczywiście masz rację, ale to co napisałem to odpowiedź na post dilonga:
dilong pisze:Może nie najmłodszego w ogóle, ale z tych największych i owszem
no.. "Ewolucja" czasopismo Instytutu Paleobiologii PAN :P Byłam na konferencji prasowej, więc dostałam ten sierpniowy numer :D

A co do drugiego to sorrki :oops: myslałam że Dilong pisze tu o tym dicynodoncie.

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Tajk chodziło mi o dicydonta, wydaje mi się, ale w Późnym Triasie żyły tylko nieliczne dicydonty, np: Placerias, cynodonty przetrwały przecież, aż do późnej Jury.

Co do "smoka" to z tymi tetanurami byłoby bardzo prawdopodobne, ale chyba spotka go podobna historia co z silezaurem, czyli: potem się okaże dilofozaurydem jak nazuul powiedział, lub drapieżnym dinozauromorfem.


To znaczy, Ĺźe "Smok" nie jest jedynym dinozaurem odkrytym w Lisowicach?
Coraz ciekawiej.

A oprócz możgoczaszki i falistej emalii na zębach, jakie są jeszcze dowody na pokrewieństwo naszego teropoda z tetanurami?
Geologia UW

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

a opisane są gdzieś fragmenty kości z Sołtykowa?

d_m

Post autor: d_m »

O ile wiem to kości z Sołtykowa są zbyt fragmentaryczne... Ich ujawnienie w zeszłym roku było elementem strategii ochronnej odnośnie stanowiska w Lisowicach.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Ich ujawnienie w zeszłym roku było elementem strategii ochronnej odnośnie stanowiska w Lisowicach.
8)
to naprawde jest dinozaur drapieżny, czy tylko ogłoszono tak do "picu", żeby gazety miały o czym pisać

d_m

Post autor: d_m »

Naprawdę jest. Tylko niewiele więcej da się powiedzieć poza to :wink:

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Kiedy będzie zrobiona naukowa relacja z tego odkrycia. Czy ten dinozaur będzie miał jakieś ważne znaczenie dla światowej paleontologii?
Geologia UW

ODPOWIEDZ