Strona 1 z 1

Jeszcze więcej meteorytów pod koniec kredy

: 3 września 2010, o 00:20
autor: Ag.Ent
Wygląda na to, że - jak wskazują badania palinologiczne i δ13C - krater Bołtysz koło Kirowohrodu na Ukrainie jest o co najmniej 2-5 tys. lat [s]młodszy[/s] starszy* niż Chicxulub.

http://dx.doi.org/10.1130/G31034.1
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... dwoch.html

* - zmienione o 14:24

Re: Jeszcze więcej meteorytów pod koniec kredy

: 3 września 2010, o 11:24
autor: skrecu
Nikt nie napisał, że jest on młodszy od meksykańskiego, tylko że znaleziono ślad po 2 kraterach, które rozgranicza ślad sukcesji ekologicznej trwający około 2,5 tyś lat, SYNCHRONICZNYCH ( w skali geologicznej oczywiście) z impaktem Chicxulub
Nie ma zadnej metody datowania bezpośredniego która dawałaby taką rozdzielczość (najczęsciej wynik jest podawany z odchyleniem plus-minus 0,5-1 m.y potas-argon)
W artykule koreluje się neontologiczną obserwacje na temat czasu sukcesji ekologicznej od podłoża pochodzenia lawowego do ekosystemów zdominowanych przez paprotniki i okrytozalążkowe z zaobserwowaną tamże w materiale palynologicznym

Re: Jeszcze więcej meteorytów pod koniec kredy

: 3 września 2010, o 14:47
autor: Ag.Ent
skrecu pisze:Nikt nie napisał, że jest on młodszy od meksykańskiego (...)
Chciałem napisać, że jest starszy od Chicxulub, ale popełniłem "wyrazówkę" :) I tak chyba sugerują autorzy artykułu, którzy piszą: We conclude that the Boltysh crater predated Chicxulub by ~2–5 k.y. (...), The very short period of time, as little as 2–5 k.y., between two large asteroid impacts (...), In summary, the evidence from sediment filling the Boltysh impact crater indicates that at least two large meteorite impacts, separated by as little as 2–5 k.y. (...). Czyli - o ile dobrze rozumiem - wg autorów najpierw nastąpił impakt mniejszej skali (Bołtysz), po którym flora odradzała się tam przez 2-5 tys. lat, a potem została "dobita" globalną katastrofą w Chicxulub.
skrecu pisze:Nie ma zadnej metody datowania bezpośredniego która dawałaby taką rozdzielczość (najczęsciej wynik jest podawany z odchyleniem plus-minus 0,5-1 m.y potas-argon)
Wiem, że uzyskanie takiej dokładności jest póki co niemożliwe, chociaż chyba datowanie argonowo-argonowe jest precyzyjniejsze niż potasowo-argonowe (ale głowy sobie uciąć nie dam, jako że kompletnie się na tym nie znam).

Re: Jeszcze więcej meteorytów pod koniec kredy

: 8 września 2010, o 06:31
autor: d_m
Hmmm... ciekawe czy kiedyś ktoś w Polsce odkryje graniczną anomalię irydową...?

Re: Jeszcze więcej meteorytów pod koniec kredy

: 8 września 2010, o 11:09
autor: skrecu
na razie mamy jedną wielką anomalię pod krzyżem i obok też
wszystko w oparach kadzidła i H2OZChN czyli wody święconej

Re: Jeszcze więcej meteorytów pod koniec kredy

: 2 października 2010, o 12:23
autor: d_m
Dawid Mazurek pisze:Hmmm... ciekawe czy kiedyś ktoś w Polsce odkryje graniczną anomalię irydową...?

:wink:

http://www.app.pan.pl/article/item/app20100062.html
http://www.app.pan.pl/archive/published ... proofs.pdf