Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 21 stycznia 2018, o 17:47

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kiedyś to dopiero były kaszaloty (Livyatan)
PostNapisane: 2 września 2010, o 00:17 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

Imię i nazwisko: Dariusz Mirek
Na pustyni w południowym Peru paleontolodzy znaleźli szczątki morskiego drapieżnika o paszczy wszech czasów

http://www.nature.com/news/2010/100630/ ... 0.322.html
http://tygodnik.onet.pl/1,48757,druk.html

Założyłem ten temat, bo nie znalazłem nic podobnego na forum

Tytuł: Re: Kiedyś to dopiero były kaszaloty
PostNapisane: 5 września 2010, o 18:07 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Wg szacunków (18 m) był nieco mniejszy niż samce dzisiejszych kaszalotów (do 22 m), ale miał o wiele większe zęby. Lambert sądzi, że polował na przodków dzisiejszych waleni, które były raczej mniejsze niż żyjące obecnie. Ciekawe czy istniał jakiś prehistoryczny waleń dorównujący współczesnemu płetwalowi błękitnemu? Może jakaś większa zdobycz tłumaczy obecność jego ogromnych zębów (przystosowanie ewolucyjne)?

PostNapisane: 5 września 2010, o 18:30 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
szerman napisał(a):
Wg szacunków (18 m) był nieco mniejszy niż samce dzisiejszych kaszalotów (do 22 m), ale miał o wiele większe zęby. Lambert sądzi, że polował na przodków dzisiejszych waleni, które były raczej mniejsze niż żyjące obecnie. Ciekawe czy istniał jakiś prehistoryczny waleń dorównujący współczesnemu płetwalowi błękitnemu? Może jakaś większa zdobycz tłumaczy obecność jego ogromnych zębów (przystosowanie ewolucyjne)?
W środkowym miocenie żyli już przedstawiciele kladu Balaenoptera (a może nawet i same płetwale błękitne, choć tego nie jestem pewien), więc zapewne mieli rozmiary zbliżone do współczesnych płetwali. Lambert et cohortes sugerują, że Livyatan polował na młode sztuki (poniżej 10 m długości), ale nawet taki wieloryb to spora bestia, więc stąd zapewne zwiększenie rozmiarów zębów. Współczesny kaszalot ma mniejsze zęby, ale on nie poluje na duże kręgowce, tylko na kałamarnice (które zresztą "wsysa", a nie zagryza), więc duże zęby nie są mu potrzebne.

PostNapisane: 5 września 2010, o 20:29 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Nie wydaje mi się by w środkowym miocenie były walenie porównywalne do płetwala błękitnego, oceany były wtedy jeszcze zbyt ciepłe i co za tym idzie za mało produktywne by wykarmić takie kolosy. Poza tym w śr. miocenie było bardzo dużo gatunków małych i średnich rozmiarów wielorybów, więc możliwe że był to niespokojny czas i specjalizacje się po prostu nie opłacały. Duże zęby były potrzebne do szybkiego uśmiercenia ofiary bo oczywistym jest, że małe fiszbinowce były od niego szybsze. Zaznaczam, że to tylko moje osobiste uwagi 8-)

PostNapisane: 5 września 2010, o 20:55 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
hanys napisał(a):
Nie wydaje mi się by w środkowym miocenie były walenie porównywalne do płetwala błękitnego (...)
Oczywiście nie aż tak duże :) Ale w formacji Pisco (czyli tej, z której pochodzi Livyatan) znaleziono szczątki całkiem sporych waleni - nieco mniejszych od "lewiatana" lub dorównujących mu rozmiarami (do ok. 13 m dł.), więc całkiem możliwe, że to na nie polował.

PostNapisane: 5 września 2010, o 21:05 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Ag.Ent napisał(a):
hanys napisał(a):
Nie wydaje mi się by w środkowym miocenie były walenie porównywalne do płetwala błękitnego (...)
Oczywiście nie aż tak duże :) Ale w formacji Pisco (czyli tej, z której pochodzi Livyatan) znaleziono szczątki całkiem sporych waleni - nieco mniejszych od "lewiatana" lub dorównujących mu rozmiarami (do ok. 13 m dł.), więc całkiem możliwe, że to na nie polował.

13 metrów to nie jest żadne szaleństwo 8-) i raczej polował na nie, bo coś musiał jeść. Poza tym miał konkurenta w postaci megalodona, który (wydaje mi się) był szybszy więc to rekin mógł polować na mniejsze (ok. 7-9 metrów) i sprawniejsze walenie

Strefa czasowa: UTC + 1