Strona 1 z 1

kangurozaur reks?

: 25 marca 2010, o 20:34
autor: d_m

Re: kangurozaur reks?

: 27 sierpnia 2010, o 11:08
autor: nazuul
Porównanie kości z suplementu

Heh, a to ci. :)
Dawid Mika i nazuul w [url=http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=3140]artykule o Tyrannosauroidea[/url] (niebawem update EDIT: gotowe) pisze:Dotąd nie odnaleziono ich szczątków na półkuli południowej, co jest o tyle dziwne, że pojawienie się ich poprzedzało prawdopodobnie rozpad Pangei a fauna z Europy, Ameryki Północnej i w mniejszym stopniu Azji jest bardzo podobna do tej z południa - głównie z Afryki. Być może nie dotarły do południowej Gondwany z powodu pustynnienia jej środkowej części, wymarły na terenach później albo w ogóle jej nie skolonizowały, gdyż w środkowej jurze były ograniczone do Azji Centralnej i północnej Europy a dalej (tzn do południowej Europy i Ameryki) dotarły w późnej jurze.
Ciekawa sprawa - osobnik zapewne napływowy.
Pamiętajmy jednak, że to tylko jedna kość a wcześniejsze przypuszczenia (np. Santanaraptor wg Holtza i in., 2004) się nie sprawdziły. :wink:

http://scienceblogs.com/tetrapodzoology ... tralia.php


EDIT

Ha, już zakwestionowano! http://dx.doi.org/10.1126/science.1190100
I odpowiedź: http://dx.doi.org/10.1126/science.1190195
Pracki są ogólnodostępne.

Co myślicie o argumentach obu stron?
Moim zdaniem Herne i in. mają sporo racji (zresztą podobnie jak druga strona), ale pozostaje jeden niezbity argument: duża (>0.45 długości trzonu) dystalna ekspansja kości łonowej (=foot), obecna u wielu tetanurów, która w połączeniu z synapomorficzną dla celurozaurów wąskością tej kości wskazuje, że to rzeczywiście przedstawiciel Tyrannosauroidea. Herne i in. twierdzą, że tak jest też u wielu owiraptorozaurów i ornitomimozaurów, ale niestety nie podają przykładów.
Wcale bym się jednak nie zdziwił, gdyby się okazało, że to mały megaraptor z nietypowo wąskimi kośćmi łonowymi.