Zmarła prof. Halszka Osmólska

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zmarła prof. Halszka Osmólska

Post autor: Dino »

Jak donosi dr Andrzej Kaim na PFSP:
Niestety mam do zakomunikowania niezwykle przykrą wiadomość. W dniu wczorajszym zmarła ikona badań dinozaurowych w Polsce: prof. Halszka Osmólska.

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

Smutno nam z tego powodu :cry:. Może trzeba na stronie zrobić to samo jak w przpadku śmierci Pana Karola Sabatha :?.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Bardzo przykra wiadomosc. :|

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Ja dowiedziałem się o tym dzisiaj rano. Zostałem powiadomiony telefonicznie przez panią profesor Borsuk-Białynicką. Słyszałem ostatnio o złym stanie zdrowia pani profesor, ale nie spodziewałem się tego tak szybko. Pani profesor dużo mi pomogła rozwinąć się naukowo w ciągu ostatnich dwóch lat i wiele się od niej nauczyłem, również mogłem jej trochę pomóc głównie w kwestii preparacji. przede wszystkim miała bardzo duży wkład w rozwój badań nad dinozaurami. :cry:
Tomasz Singer

DINOZAURY

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

Pani profesor pomogła mi przy opisie Nomingia
I nie wiem co powiedzięć
Pogrążony jestem w smutku :cry:
Odrzedł od nas kolejny autorytet :cry:
I mam nadzieje że na tamtym lepszym swiecie pani profesor znalazła odpowiedzi na Nurtujące nas pytania.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[*][*][*]

Post autor: Dino »

Oto tekst, który chciałbym zamieścić na stronie głównej, w oparciu o tłumaczenie wspomnień prof. Zofii Kielan-Jaworowskiej, w razie jakichś nieścisłości, proszę o poprawę:
31 marca 2008, po ciężkiej chorobie, w wieku 77 lat zmarła prof. dr hab. Halszka Osmólska. Urodziła się 15 września 1930 roku w Poznaniu. Studiowała biologię na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Poznańskiego (1952-1955), a później na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1955 roku pracowała w Instytucie Paleobiologii PAN, zaś w latach 1984-1989 była jego dyrektorką. Od 1965 do 1970 roku uczestniczyła w Polsko-Mongolskich Ekspedycjach Paleontologicznych do Mongolii. Była również jednym z redaktorów Acta Palaeontologica Polonica (1975-1992) i współautorką sławnej książki "The Dinosauria", której drugie wydanie ukazało się w 2004 roku. Halszka Osmólska wyróżniła kilkanaście nowych taksonów dinozaurów, na jej cześć został nazwany owiraptorozaur Citipati osmolskae.
Również chciałbym prosić o fotografię Pani Halszki, gdyż jedyną jaką udało mi się znaleźć, pochodzi jeszcze z lat 70.

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

I teĹź na jej czesc nazwano Archozaura Osmolskina z Czatkowic k. krakowa

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Oddaje pokłon Pani Halszce... Niesamowity człowiek, który wiele dla (zapewne nie tylko) paleontologii, dla nas, zrobił...
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

To smutne, odszedł kolejny wielki człowiek.
Myślałem, jak Ją uhonorować, dedykuję więc dwa moje opisy dinozaurów które opisała (elmizaur i galimim) właśnie Jej.
Ostatnio zmieniony 4 kwietnia 2008, o 20:39 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

Trochę przespaliśmy 2 rocznicę (31 marca) :( . Jak ten czas leci...

ODPOWIEDZ