Suminia getmanovi - nadrzewny sprzed 260 Ma

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Suminia getmanovi - nadrzewny sprzed 260 Ma

Post autor: KrzysiekLichota »

Onet pisze:W późnym paleozoiku, 260 mln lat temu, praprzodek ssaków schronił się na drzewa, gdzie znalazł schronienie przed drapieżnikami - piszą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady na łamach "Proceedings of the Royal Society B"
http://wiadomosci.onet.pl/2017380,69,pr ... ,item.html

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Post autor: Przyszły paleontolog »

Był gadem ssakokształtnym, tak :?: :roll:

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

tak, i dlatego to wygląda mi na nieprawdopodobne.
poczekajmy, co powie ktoś bardziej wykształcony ode mnie.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Abstrakt z pracy:
FrĂśbisch J., Reisz R. R. The Late Permian herbivore Suminia and the early evolution of arboreality in terrestrial vertebrate ecosystems. Proc. R. Soc. B, doi:10.1098/rspb.2009.0911

Vertebrates have repeatedly filled and partitioned the terrestrial ecosystem, and have been able to occupy new, previously unexplored habitats throughout their history on land. The arboreal ecospace is particularly important in vertebrate evolution because it provides new food resources and protection from large ground-dwelling predators. We investigated the skeletal anatomy of the Late Permian (approx. 260 Ma) herbivorous synapsid Suminia getmanovi and performed a morphometric analysis of the phalangeal proportions of a great variety of extant and extinct terrestrial and arboreal tetrapods to discern locomotor function and habitat preference in fossil taxa, with special reference to Suminia. The postcranial anatomy of Suminia provides the earliest skeletal evidence for prehensile abilities and arboreality in vertebrates, as indicated by its elongate limbs, intrinsic phalangeal proportions, a divergent first digit and potentially prehensile tail. The morphometric analysis further suggests a differentiation between grasping and clinging morphotypes among arboreal vertebrates, the former displaying elongated proximal phalanges and the latter showing an elongation of the penultimate phalanges. The fossil assemblage that includes Suminia demonstrates that arboreality and resource partitioning occurred shortly after the initial establishment of the modern type of terrestrial vertebrate ecosystems, with a large number of primary consumers and few top predators.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

krzysiu_dino pisze:tak, i dlatego to wygląda mi na nieprawdopodobne.
poczekajmy, co powie ktoś bardziej wykształcony ode mnie.
Co w tym dziwnego? Nieprawdopodobny to by był brak nadrzewnego czworonoga w permie, a skoro synapsydy były wtedy tak rozprzestrzenione i zróżnicowane to nisza roślinożercy lub owadożercy (tacy też musieli być, nawet prędzej niż liściożercy) śmigającego pośród koron drzew "należała" im się.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

hanys pisze:
krzysiu_dino pisze:tak, i dlatego to wygląda mi na nieprawdopodobne.
poczekajmy, co powie ktoś bardziej wykształcony ode mnie.
Co w tym dziwnego? Nieprawdopodobny to by był brak nadrzewnego czworonoga w permie, a skoro synapsydy były wtedy tak rozprzestrzenione i zróżnicowane to nisza roślinożercy lub owadożercy (tacy też musieli być, nawet prędzej niż liściożercy) śmigającego pośród koron drzew "należała" im się.
Dokładnie. Równowaga biologiczna i bioróżnorodność to podstawa egzystowania całych ekosystemów, nie tylko obecnie, ale od zawsze. Wydaje się, że większość nisz ekologicznych była już zajęta w karbonie/permie, nie licząc może jedynie np. niszy 'powietrznej' dla większych zwierząt latających (wiadomo, nie istniały wówczas pterozaury, ptaki, nietoperze). No i trzeba też wziąć poprawkę na brak niektórych obecnych niszy, np. nie było traw, to nie było też organizmów żywiących się nimi.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

szerman pisze:
hanys pisze:
krzysiu_dino pisze:tak, i dlatego to wygląda mi na nieprawdopodobne.
poczekajmy, co powie ktoś bardziej wykształcony ode mnie.
Co w tym dziwnego? Nieprawdopodobny to by był brak nadrzewnego czworonoga w permie, a skoro synapsydy były wtedy tak rozprzestrzenione i zróżnicowane to nisza roślinożercy lub owadożercy (tacy też musieli być, nawet prędzej niż liściożercy) śmigającego pośród koron drzew "należała" im się.
Dokładnie. Równowaga biologiczna i bioróżnorodność to podstawa egzystowania całych ekosystemów, nie tylko obecnie, ale od zawsze. Wydaje się, że większość nisz ekologicznych była już zajęta w karbonie/permie, nie licząc może jedynie np. niszy 'powietrznej' dla większych zwierząt latających (wiadomo, nie istniały wówczas pterozaury, ptaki, nietoperze). No i trzeba też wziąć poprawkę na brak niektórych obecnych niszy, np. nie było traw, to nie było też organizmów żywiących się nimi.
Duże organizmy latające czyli jak rozumiem większe od gołębia ? W takim razie w karbonie były już spore owady np. praważki (Proodonota) zajmujące niektóre nisze ekologiczne ptaków. Można powiedzieć, że w karbońskim ekosystemie spore praważki odkrywały taką samą rolę jak dzisiaj ptaki drapieżne.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

Dawid Mika pisze: Duże organizmy latające czyli jak rozumiem większe od gołębia ? W takim razie w karbonie były już spore owady np. praważki (Proodonota) zajmujące niektóre nisze ekologiczne ptaków. Można powiedzieć, że w karbońskim ekosystemie spore praważki odkrywały taką samą rolę jak dzisiaj ptaki drapieżne.
No tak. Z tym masz rację. Miałem co prawda na myśli nisze, których bezkręgowce nie są w stanie zapełnić, napisałem zwyczajnie zbyt ogólnie. Niemniej jednak, całkiem możliwe, że w łańcuchu pokarmowym zajmowały podobną pozycję jak dzisiejsze ptaki drapieżne (jeśli nie miały wrogów naturalnych to nawet konsumenta ostatniego rzędu).

ODPOWIEDZ