KrasiejĂłw - sezon wykopaliskowy 2009

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
d_m

KrasiejĂłw - sezon wykopaliskowy 2009

Post autor: d_m »

Właśnie zakończył się pierwszy tegoroczny turnus wykopalisk w Krasiejowie, którym miałem okazję kierować. Nasze forum dzielnie reprezentowała Marta, gościnnie wystąpił też Rafał. Ciekawych okazów trochę było, integracja się udała... także wkrótce będą jakieś zdjęcia :wink:

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Post autor: skrecu »

no ja to się wybitnie nie popisałem, bo poszedłem na łatwiznę :)
zaistniałem tylko na wielu zdjęciach przy kopaniu w pawilonie, no i foty ze mną w tle pojawią się w niejednym albumie rodzinnym oraz na NK i facebooku :P
nawiasem mówiąc, jak ostatni cieć, zapomniałem Bosmanowi podziękować za zaproszenie :)
dzieki!!!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: KrasiejĂłw - sezon wykopaliskowy 2009

Post autor: Dawid Mika »

Dawid Mazurek pisze:Właśnie zakończył się pierwszy tegoroczny turnus wykopalisk w Krasiejowie, którym miałem okazję kierować. Nasze forum dzielnie reprezentowała Marta, gościnnie wystąpił też Rafał. Ciekawych okazów trochę było, integracja się udała... także wkrótce będą jakieś zdjęcia :wink:
Gratuluję znalezisk. Czy są jakieś szczątki wstępnie uznane za reprezentujące nowy gatunek zwierzęcia bądź należące do silezaura ? Może w te wakacje uda mi się przyjechać się do Krasiejowa obejrzeć wystawy szczątków tamtejszych organizmów, choć to jeszcze mocno niepewne. Czas pokaże czy się uda...

d_m

Post autor: d_m »

To ja dziękuję Rafale za to, że nas odwiedziłeś :)

Dawidzie, jak każdy turnus tak i ten zakończył się wieloma, wieloma okazami (załadowałem dziś cały samochód dostawczy :wink: ). Poza znanymi gatunkami, jest trochę materiału słabo zachowanego, nie nadającego się do pewnej identyfikacji; sporo rzeczy do wypreparowania; no i jak zwykle sporo (głównie małych) rzeczy, które zapewne reprezentują nowe gatunki. Na obecnym etapie badań, nowe taksony będą jednak ustanawiane po latach, kiedy ktoś żmudnie poprzebiera kolekcje w poszukiwaniu brakujących elementów układanki. Wiem, że jeden taki nowy, enigmatyczny zwierzaczek ma być wkrótce publikowany. W każdym razie, na moim turnusie nie trafiło się nic, co można by tylko sfotografować i dać do Nature jako nowy, niezwykły gatunek :mrgreen: No a gdyby się trafiło, to i tak bym raczej nie napisał o tym na forum :mrgreen: Podczas rekonesansu po wyrobisku udało nam się znaleźć kilka fragmentów kości zapewne należących do silezaurów, ale nic specjalnego. Za to dopisały nam głównie aetozaury z typowego dla Krasiejowa gatunku. Nie mam jeszcze płytki ze zdjęciami z turnusu, poniżej trzy z tego, co zahaczyło się na moim laptopie plus jedno z komórki.
Obrazek
Ĺźebro i osteoderma krasiejowskiego Stagonolepis - pospolite znaleziska
Obrazek
kolejne żebro - miały po kilkadziesiąt centymetrów, zdaje się że te znalazła Marta
Obrazek
w moich rękach ten sam okaz co na zdjęciu powyżej, w tle rzeczywistość obozowa - pranie między barakami :)
Obrazek
nagromadzenie kości tego samego potworka

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Dawid Mazurek pisze:Wiem, że jeden taki nowy, enigmatyczny zwierzaczek ma być wkrótce publikowany.
Ĺźuchwa sfenodonta?

d_m

Lipie Śląskie 2009

Post autor: d_m »

W Lipiu Śląskim, czy jak kto woli - w Lisowicach, też oczywiście trwają wykopaliska. Zajrzałem tam dwa razy, w tym raz z Justyną. Z naszych forumowiczów kopią tam, lub kopali: Mateusz "Utahraptor", Marta T., lama i Kuba "kahless". Wśród ciekawych znalezisk na uwagę zasługują olbrzymie kości dicynodonta - najwyraźniej największego jak dotychczas osobnika na stanowisku, a co za tym idzie największego na świecie ;) Na zdjęciach kolejno: femur, femur i tibia, femur, tibia i fibula. PS. Nie ja znalazłem :wink:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

MartaT
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 85
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, o 15:45
Lokalizacja: Wągrowiec/Warszawa

Post autor: MartaT »

"na ostatnim zdjęciu: femur, tibia i fibula"
hmmm raczej wygląda to jak moje i Mateusza nogi :mrgreen:

ODPOWIEDZ