Oddychanie i pneumatyzacja u pterozaurĂłw

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Oddychanie i pneumatyzacja u pterozaurĂłw

Post autor: nazuul »

Pracka

Wpis na tetrapodzoology

PS. Bardzo ciekawe :wink:


EDIT 06.05.2009r

Ukazała się kolejna pracka o pneumatyzacji u pterozaurów - tym razem wczesnych :)
Butler, R.J., Barrett, P.M., and D.J. Gower. 2009. Postcranial skeletal pneumaticity and air-sacs in the earliest pterosaurs. Biology Letters, published online. doi:10.1098/rsbl.2009.0139

Abstract - Patterns of postcranial skeletal pneumatization (PSP) indicate that pterosaurs possessed components of a bird-like respiratory system, including a series of ventilatory air-sacs. However, the presence of PSP in the oldest known pterosaurs has not been unambiguously demonstrated by previous studies. Here we provide the first unequivocal documentation of PSP in Late Triassic and earliest Jurassic pterosaurs. This demonstrates that PSP and, by inference, air-sacs were probably present in the common ancestor of almost all known pterosaurs, and has broader implications for the evolution of respiratory systems in bird-line archosaurs, including dinosaurs.
Ostatnio zmieniony 10 maja 2009, o 11:06 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

Czy mogę prosić o przetłumaczenie tego tekstu na polski? Z góry dziękuję!
Obrazek

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Post autor: skrecu »

Cechy pozaczaszkowej pneumatyzacji szkieletu (PSP) wskazują, iż pterozaury osiągnęły ptasiopodobne adaptacje ukł. oddechowego, również system oddechowych worków powietrznych.
Jednak obecność PSP u najstarszych przedstawicieli pterozaurów nie została dotąd jednoznacznie rozstrzygnięta.
W tym artykule dostarczamy wyraźnych (jednoznacznych) dowodów istnienia PSP u najstarszych późnotrasowych i wczesnojurajskich pterozaurów.
Wskazują one iż PSP i przez to worki powietrzne, były obecne na etapie wspólnego przodka PRAWIE (to de mnie - R. S.) wszystkich pterozaurów
jak również ma to głębsze implikacje dla zrozumienia ewolucji ukł. oddechowego linii archozaurów wiodącej do ptaków a co za tym idzie dinozaurów.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

skrecu pisze:PRAWIE (to de mnie - R. S.)
na pewno? :wink:
This demonstrates that PSP and, by inference, air-sacs were probably present in the common ancestor of almost all known pterosaurs
Poprawiony nieco tekst skrecu, gotowy do wrzucenia na głóną:
Cechy pozaczaszkowej pneumatyzacji szkieletu (PSP) wskazują, iż pterozaury osiągnęły ptasiopodobne adaptacje układu oddechowego, również system oddechowych worków powietrznych. Jednak obecność PSP u najstarszych przedstawicieli pterozaurów nie została dotąd jednoznacznie rozstrzygnięta.W tym artykule dostarczamy jednoznacznych dowodów istnienia PSP u najstarszych późnotrasowych i wczesnojurajskich pterozaurów.
Wskazują one na to, iż PSP i co za tym idzie worki powietrzne, były obecne na etapie wspólnego przodka prawie wszystkich pterozaurów. Ma to również głębsze implikacje dla zrozumienia ewolucji układu oddechowego linii archozaurów wiodącej do dinozaurów, a co za tym idzie do ptaków.

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Post autor: skrecu »

nazuul pisze:
skrecu pisze:PRAWIE (to de mnie - R. S.)
na pewno? :wink:

chodziło o wytłuszczenie słowa prawie bardzo ważnego wg. mnie z punktu widzenia wywodu
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

ODPOWIEDZ