Didactylornis jii gen. et ap. nov.

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Didactylornis jii gen. et ap. nov.

Post autor: Daniel Madzia »

Przepraszam, ze nie jest tekst, ale tylko scan, ale nie chcialo mi sie przepisywac...

Obrazek

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Tłumaczenie moje:
Yuan, Ch. 2008. A new Genus and Species of Sapeornithidae from Lower Crateacous in Western Liaoning, China. Acta Geologica Sinica 82 (1).

Sapeornithidae to bazalna pygostylowa rodzina prymitywnych, wczesnokredowych ptaków, w obrębie której opisano do tej pory jedynie jeden rodzaj i gatunek - Sapeornis chaoyangensis. Poniższa praca dodaje nowy rodzaj i gatunek do tej rodziny - Didactylornis jii gen. et sp. nov., którego odkryto we wczesnokredowej formacji Jiufotang w zachodnim Liaoning. Zgodnie z filogenetycznymi badaniami, zarówno Didactylornis gen. nov., jak i Sapeornis tworzą siostrzaną grupę, która jest bazalna do kladu utworzonego przez Confuciusornis i wszystkich bardziej zaawansowanych ptaków, oraz posiada bardziej ścisłe relacje z krótkoogoniastymi, pygostylowymi ptakami, niż z długoogoniastymi awialanowymi. Wczesna historia pygostylowych ptaków jest ubogo udokumentowana, z wyjątkiem badań Confuciusornis i Sapeornis. Odkrycie Didactylornis jii gen. et sp. nov. dodaje nowy materiał do badań nad wczesną historią ptaków.
Podkreśliłem zdanie które wydaje mi się nieco niepewne... :?
Ostatnio zmieniony 25 maja 2008, o 11:49 przez Dino, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Dino pisze:zarówno Didactylornis gen. nov., jak i Sapeornis tworzą siostrzaną grupę, która jest bazalna do kladu utworzonego przez Confuciusornis i wszystkich późniejszych ptaków,
Wydaje mi się, że dobrze, poza tym: nie "późniejszych" tylko bardziej zaawansowanych.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ