Potwór z głębi lodu

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Potwór z głębi lodu

Post autor: lama »

Potwór z głębi lodu

Norwescy paleontolodzy odkryli skamieniałość jednego z największych gadów, jakie zamieszkiwały morza ery dinozaurów. Stwór miał 15 metrów długości. Między potężnymi szczękami tego monstrum zmieściłby się cały człowiek. Trzymetrowymi płetwami rozgarniał wodę, dzięki czemu błyskawicznie dopadał swe ofiary. Nikt mu nie mógł zagrozić. Był wówczas największym i najgroźniejszym drapieżnikiem w rejonie północnej Europy. A może i na całej Ziemi - czytamy w DZIENNIKU.
czytaj dalej...

Na razie niedawno odkryty dinozaur nie ma jeszcze oficjalnej łacińskiej nazwy. Norwescy badacze, ktĂłrzy o znalezisku poinformowali wczoraj, mĂłwią o nim "potwĂłr”. Ĺťył on 150 mln lat temu w rejonie, ktĂłry dziś zwie się Svalbardem. Ten norweski archipelag, wysunięty obecnie daleko na północ, w czasach dinozaurĂłw znajdował się nieco bardziej na południe, mniej więcej na szerokości geograficznej dzisiejszego Oslo.

Pierwsze fragmenty szkieletu potwora odkryto latem 2006 r. Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Oslo od razu wiedzieli, że to jest coś szczególnego. Ekipa paleontologów powróciła więc na Svalbard rok później. Wykopaliska trwały trzy tygodnie. Badacze zmagali się z wichurami, deszczem, mgłą i zimnem. Bez ustanku musieli też uważać, by nie paść ofiarą niedźwiedzi polarnych.

» PotwĂłr z głębi lodu Zamknij X
Uczeni odkryli szczątki nowego dinozaura
zobacz galerię Uczeni odkryli szczątki nowego dinozaura
Uczeni odkryli szczątki nowego dinozaura

Obrazek


Wysiłek ten jednak się opłacił. Po odrzuceniu setek ton osadów naukowcy dokopali się do wielkiej skamieniałości. "Chociaż nie udało nam się wydobyć całego szkieletu, znaleźliśmy wiele spośród jego najważniejszych części: duże fragmenty czaszki, zęby, sporą część szyi, pleców, pas barkowy i niemal całkowitą kończynę przednią" - opowiada uczestnik wyprawy dr Patrick Druckenmiller z Muzeum Uniwersytetu Alaski.

Potwór zdaniem odkrywców należy do grupy zwanej pliozaurami. Gady te, dziś wymarłe, żyły w morzach ery dinozaurów, gdzie były jednymi z najgroźniejszych i największych drapieżników. Miały wielkie głowy, krótkie szyje oraz torpedowate ciało zaopatrzone w dwa komplety kończyn w kształcie wioseł.

"Nasze znalezisko jest znaczące nie tylko dlatego, że odkryliśmy jednego z największych przedstawicieli tej grupy. Dowodzi ono, iż te gigantyczne zwierzęta zamieszkiwały zimne północne morza naszej planety w czasach dinozaurów" - komentuje dr Druckenmiller.

Zachęceni swym sukcesem paleontolodzy przeszukali kolejne skały Svalbardu. I znĂłw się nie zawiedli. Latem 2007 r. udało im się odkopać jeszcze dwa morskie drapieĹźniki sprzed 150 mln lat. Jeden z nich naleĹźy do plezjozaurĂłw, ktĂłre słyną z bardzo długich szyj. Drugi to ichtiozaur – morski gad do złudzenia przypominający kształtem ciała współczesne delfiny. Natrafiono teĹź na czaszkę i szkielet kolejnego gigantycznego pliozaura, prawdopodobnie z tego samego gatunku co potwĂłr. Na razie pozostawiono go w ziemi. Ekipa badawcza zamierza wydobyć te kości jeszcze w tym roku.

Uwielbiam potwory

Wojciech Mikołuszko: Słynna polska paleontolog prof. Zofia Kielan-Jaworowska pracowała przez 9 lat na Uniwersytecie w Oslo. Pan był jej studentem…
Joern Hurum: Tak. Była promotorem zarówno mojej pracy magisterskiej, jak i doktorskiej. Jestem z tego bardzo dumny. Tak dumny, że nazwałem moją córkę Sophie. Wciąż odwiedzam Zofię co roku, by wspólnie pracować nad publikacjami naukowymi. Ona jest naprawdę zdumiewająca.

Ma pan bardzo szerokie zainteresowania. Pamiętam pana prace o dinozaurach i ssakach. Jak udaje się panu pracować w tak różnych obszarach paleontologii?
Lubię poznawać tak dużo różnych dziedzin paleontologii jak to możliwe. Dlatego moje badania nie są tak wyspecjalizowane jak w przypadku innych naukowców.

Które ze swych osiągnięć uważa pana za największe?
Większość moich prac dotyczy ssakĂłw ery dinozaurĂłw. Bardzo lubię tę grupę zwierząt z powodu ich ewolucyjnej historii i pokrewieństwa z nami. Pomogły mi one zrozumieć niektĂłre moje pytania z dzieciństwa: "kim jestem?” i "skąd pochodzę?”. W tej dziedzinie są teĹź moje najlepsze prace przygotowane razem z Zofią. Myślę, Ĺźe nasze odkrycie postury tych ssakĂłw oraz ich kolcĂłw jadowych będą ciekawe dla innych badaczy jeszcze przez długi czas.
Ale jak kaĹźdy chłopiec lubię teĹź wielkie potwory. Efektem była współpraca z nieĹźyjącym juĹź Karolem Sabathem nad tak strasznymi bestiami jak tarbozaur czy tyranozaur. Zajmowałem się teĹź śladami dinozaurĂłw. Jestem autorem popularnych książek o ewolucji człowieka czy norweskiej geologii. W moim kraju i tak jednak na zawsze pozostanę "Człowiekiem od potworĂłw ze Svalbardu”.

dr Joern Hurum, odkrywca potwora ze Svalbardu, pracuje w Muzeum Historii Naturalnej w Oslo

Wojciech Mikołuszko

http://www.dziennik.pl/nauka/article130 ... _lodu.html

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Potwór z głębi lodu

Post autor: nazuul »

Na razie niedawno odkryty dinozaur
odkryto morskiego dinozaura :mrgreen:
Fajny potworek :) 15m czyli większy od liopleurodona, na wikipedii piszą o dwóchjeszcze około 15metrowych, oba z kimerydu, jeden z Anglii a drugi z Meksyku.
Na mapce to jest prawie na biegunie - dobrze że im się chciało kopać :) .
Obrazek
http://www.redorbit.com/news/science/12 ... index.html
http://news.softpedia.com/news/The-Larg ... 9703.shtml

cytat z powyĹźszej strony:
"The site represents one of the richest accumulations of marine reptiles in the world," said Hurum.
(...)
"Some 40 skeletons have been located to date
Wow jeszcze 40 szkieletów - super :D , i podobno jedno znajbogatszych złóż szczątków gadów morskich na świecie.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Grzybu6
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 102
Rejestracja: 30 maja 2006, o 15:41
Lokalizacja: Bielsko Bia??a

Post autor: Grzybu6 »

PrzecieĹź to nie jest dinozaur :!:

lama
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 227
Rejestracja: 27 marca 2007, o 14:03

Post autor: lama »

My to wiemy :!:

Ale ludzią nie przetłumaczysz różnicę między dinozaurem a pliozaurem

Jak archeologia zawsze będzie paleontologią

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Informowaliśmy już 2 lata temu o "Morskim Potworze":
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... Itemid=442 :)

ODPOWIEDZ