Strona 1 z 1

Próby i błędy

: 14 lutego 2008, o 10:17
autor: Sebastian
KopalniaWiedzy pisze:Próby i błędy

Odkryty niedawno szkielet najbardziej prymitywnego nietoperza znanego nauce pokazał, jak bolesna mogła być ścieżka ewolucji dla tych latających ssaków. Badania szczątków pochodzących z wczesnego eocenu (ok. 52,5 miliona lat temu) sugerują, że zwierzę było zdolne do lotu, ale nie potrafiło jeszcze posługiwać się echolokacją. Świadczyć ma o tym kształt czaszki nietoperza, będącego jedynym znanym przedstawicielem gatunku Onychonycteris finneyi. Jednocześnie rozwiązano trwającą od dawna dysputę na temat kolejności powstawania ewolucyjnych przystosowań - odkrycie dowiodło, że zmysł echolokacji powstał jako uzupełnienie posiadanej już umiejętności latania.

Czy podczas swych lotów pierwsze nietoperze obijały się bezładnie o wszelkie napotkane przeszkody? Naukowcy uważają, że ewolucja aż tak okrutna nie jest. Prawdopodobnie zwierzęta te musiały polegać na wzroku, węchu i normalnym słuchu. Większa niż zwykle długość kości tylnych kończyn wskazuje także, że nietoperz ten potrafił nie tylko zwisać z gałęzi, ale też bardzo sprawnie wspinać się po drzewach. Te właśnie cechy prawdopodobnie łączą nietoperze z ich praprzodkami przypominającymi "normalne" ssaki.

: 14 lutego 2008, o 11:07
autor: Tomasz
Czy podczas swych lotów pierwsze nietoperze obijały się bezładnie o wszelkie napotkane przeszkody?
Być może nietoperze sprzed 52 milionów lat latały za dnia... to by wyjaśniało brak echolokacji... Mogły posiadać także bardzo dobrze rozwinięte zmysły wzroku jaki i powonienia, które pomagały by im polować w nocy... jednak aby to udowodnić trzeba by było bliżej przyjrzeć się czaszce i wyliczyć jakiej wielkości były oczy tego zwierzęcia lub jak dokładnie wyglądał mózg tego zwierzęcia w porównaniu z dzisiejszymi krewnymi oraz sprawdzić jakiej wielkości były części mózgu tego ssaka odpowiedzialne za powyżej podane zmysły itp.

: 14 lutego 2008, o 11:51
autor: Dino
Artykuł w Gazecie Wyborczej:
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75476,49 ... 2-14-02-06

Wraz ze zdjęciem bardzo ładnie zachowanej skamieliny Onychonycteris finneyi - najstarszego nietoperza, niedawno opisanego.

Obrazek

kto pyta nie...błądzi

: 15 lutego 2008, o 18:11
autor: skrecu
Tomasz pisze:
Być może nietoperze sprzed 52 milionów lat latały za dnia...jednak aby to udowodnić trzeba by było bliżej przyjrzeć się czaszce i wyliczyć jakiej wielkości były oczy tego zwierzęcia lub jak dokładnie wyglądał mózg tego zwierzęcia w porównaniu z dzisiejszymi krewnymi oraz sprawdzić jakiej wielkości były części mózgu tego ssaka odpowiedzialne za powyżej podane zmysły itp.
moderator ma przeciez okazje aby zapoznac sie z materialami...czaszka jest "badly crushed" i nie da sie okreslic wielkosci oczodolu ani srednicy "nakalu" wzrokowego...


orbital size in Onychonycteris cannot be estimated because of post-mortem crushing of both known specimens