Kolorowy świat zdobywców lądu

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Kolorowy świat zdobywców lądu

Post autor: KrzysiekLichota »

Kolorowy świat zdobywców lądu
Pierwsze prehistoryczne kręgowce, które wyszły z morza na podbój lądów, mogły mieć zdolność postrzegania kolorów - piszą naukowcy na łamach "BMC Evolutionary Biology".
Zespół naukowców pod kierunkiem Heleny Bailes ze School of Biomedical Sciences przy University of Queensland w Brisbane w Australii badał siatkówkę oka australijskiego rogozęba (Neoceratodus forsteri).

Rogoząb, uważany za najbardziej pierwotny gatunek dwudysznych, jest jedynym przedstawicielem rodziny rogozębowatych (Ceratodontidae). Największe osobniki dochodzą do 2 m długości. Podczas suszy, kiedy rzeki i zbiorniki wysychają, płuco częściowo przejmuje funkcje skrzela. Umożliwia to zwierzęciu przetrwanie w błotnistych zatokach i kałużach. Rogozęba uważa się za najbliższego krewnego pierwszych lądowych kręgowców.

Naukowcy porównali siatkówkę rogozęba do siatkówek ryb i płazów. Wzięto pod uwagę pięć genów białka światłoczułego, opsyny, które znajduje się w siatkówce. Okazało się, że genetycznie siatkówka rogozęba bardziej przypomina siatkówki czworonożnych kręgowców niż ryb.

- Rodzaj Neoceratodus, kórego jedynym żyjącym przedstawicielem jest rogoząb, znajdowany jest w warstwach kopalnych wczesnej kredy sprzed 135 mln lat. Dlatego może być uważany za najstarszy, istniejący do dziś, rodzaj kręgowców - tłumaczy Bailes.

Zwierzęta te zamieszkują płytkie, słoneczne zbiorniki wodne. Takie środowisko sprzyjało wyjściu kręgowców na ląd.

Dotychczas uważano, że rogozęby widzą słabo, ponieważ mają małe oczy, źle orientują się w przestrzeni, a do wykrywania ofiar używają elektroreceptorów.

Jak mówią naukowcy, badania genetyczne siatkówki rogozęba powinny dać impuls do dalszych prac. Należałoby teraz sprawdzić, czy rogoząb potrafi rozróżniać przedmioty różniące się wyłącznie barwą.
całość pochodzi z onetu[/quote]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Nikt chyba nie powinien mieć wątpliwości, że pierwsze kręgowce lądowe miały umiejętność widzenia kolorów, gdyż ryby kostnoszkieletowe też maja taką zdolność. Świadczyć o tym może przedewszystkim feria barw u ryb zamieszkujących rafy koralowe. Podobieństwo w budowie siatkówki może mieć raczej związek z przebywaniem poza wodą. Co kolwiek dwudyszne są blisko spokrewnione z czworonogami lecz nie najbliżej. Rodzaj Latimeria jest potomkiem lini bliższych krewnych kręgowców lądowych. :)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Zgadzam się z przedmówcą. Jedyną "rewelacją" jest to, że rogoząb widzi lepiej niż to podejrzewaliśmy. A podobne środowisko życia (czy na pewno było podobne?) może służyć konwergencji, a nie tylko konserwacji wspólnych cech. Tym bardziej, że nasze linie rozeszły się kilkaset milionów lat temu.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ