Trop dinozaura w Bronoszowicach

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
d_m

Trop dinozaura w Bronoszowicach

Post autor: d_m »

Trop dinozaura w Bronoszowicach pisze:Naukowcy dokonali kolejnego odkrycia w rejonie Ostrowca. Tym razem trafili na ślad roślinożercy sprzed 200 milionów lat.

Naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie odkryli w rejonie Ostrowca kolejne stanowisko z tropami dinozaurów. Liczy ono około 200 milionów lat.

Jak poinformował nas dr Gerard Gierliński, odkrycia w sąsiedztwie wsi Broniszowice dokonał Grzegorz Niedźwiedzki. Tym razem były to dwa rodzaje tropów, które odpowiadają mniejszym i większym wczesnym dinozaurom roślinożernym.
- Jeden z tropów, który można oglądać na miejscu, pozostawił zapewne krewniak znanych z odkryć na terenie Niemiec plateozarów - wyjaśnia dr Gerard Gierliński i dodaje, że we wczesnej jurze północne obrzeże Gór Świętokrzyskich było poprzecinaną meandrującymi rzekami wielką równiną, po której wędrowały pradinozaury.

Dodajmy, że pierwsze tropy odkryte w rejonie Ostrowca dokonane przez dr Gerarda Gielińskiego pochodzą z Bałtowa. Składają się na nie odciski drapieżnych dinozaurów: allozaura i kompsognata oraz roślinożernych: stegozaura i kamptozaura. Ciekawe tropy roślinożerców pochodzą także z Gromadzic a odkrycie z rejonu Broniszowic uzupełnia coraz bardziej ciekawą mapę paleontologicznych stanowisk w rejonie Ostrowca.

Zbigniew Tyczyński

http://www.echodnia.eu/apps/pbcsi.dll/b ... =0&title=1
Dr Gerard Gierliński i jego koledzy z Państwowego Instytutu Geologicznego dokonali kolejnych odkryć tropów dinozaurów w rejonie Ostrowca (Z. Tyczyński)
W najnowszym AGP jest też artykuł Grześka o tropach chiroteriidów z Wiór: http://www.geo.uw.edu.pl/agp/table/pdf/ ... iedzki.pdf Jeden z nowych ichnogatunków, Brachychirotherium kalkowensis, odziedziczył nazwę po wsi Kałków, gdzie znaleziono pierwszy okaz... w ścianie Sanktuarium Maryi Matki Boskiej z Ziemi Świętokrzyskiej :!: :lol:

ODPOWIEDZ