Szwajcarskie cmentarzysko dinozaurĂłw

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Szwajcarskie cmentarzysko dinozaurĂłw

Post autor: Sebastian »

Szwajcarskie cmentarzysko dinozaurĂłw

Paleontolog-amator natrafił w Szwajcarii na szczątki dwĂłch plateozaurĂłw. Naukowcy nie wykluczają, Ĺźe odkrył największe w Europie cmentarzysko dinozaurĂłw – podały szwajcarskie media.

Obrazek
Kości zostały odkryte we wsi Frick koło granicy z Niemcami (fot. arch.)

Kości dinozaurów mężczyzna odkrył, przyglądając się budowie domu we wsi Frick koło granicy z Niemcami. Monica Ruembeli z tamtejszego muzeum dinozaurów mówi, że odkrycie to może oznaczać, iż rejon, w którym w Szwajcarii od dziesięcioleci znajdowano szczątki plateozaurów, jest znacznie większy niż dotąd sądzono.

Martin Sander, paleontolog z uniwersytetu w Bonn, nie wyklucza, że chodzi o największe cmentarzysko dinozaurów w Europie. Szacuje, że w rejonie wsi Frick znajdują się szczątki co najmniej 100 tych prehistorycznych gadów.

Wielkie stada roślinożernych plateozaurów, mierzących do 10 metrów od łba do ogona, wędrowały po deltach rzek około 210 milionów lat temu; naukowcy mówią, że obszar dzisiejszej Szwajcarii był wtedy pustynny, a krajobraz przypominał dzisiejszą deltę Nilu.

Martin Sander powiedział, że również w Niemczech są dwa duże cmentarzyska plateozaurów, ale nie zbadano ich dokładnie. Jedno z nich znajduje się pod miastem Halberstadt (Saksonia-Anhalt), a drugie pod lasem koło Trossingen (Badenia-Wirtembergia).

ODPOWIEDZ