[opis] brewiceratops (Breviceratops)

Wszystko o "rogatych twarzach"
d_m

[opis] brewiceratops (Breviceratops)

Post autor: d_m »

W 1975 roku na podstawie dw??ch niekompletnych czaszek i fragment??w pozaczaszkowych znalezionych na pustyni Gobi w osadach g??rnokredowych (santon - kampan), polskie badaczki, Teresa Marya??ska i Halszka Osm??lska, opisa??y nowy gatunek protoceratopsa - Protoceratops kozlowskii. W roku 1987 znaleziono kolejne trzy czaszki. W roku 1990 Kurzanov uzna?? te wszystkie skamienia??o??ci za nale??Ä?ce do nowego rodzaju - Breviceratops. Ten dwumetrowy ceratops by?? bliskim krewnym protoceratopsa.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Co do tego rodzaju panuje pewne zamieszanie, gdyż przez niektórych badaczy jest on uznawany za synonim Bagaceratops (drugie wydanie "The Dinosauria"), np. Alifanov, 2003 przy opisie rodzajów Lamaceratops i Platyceratops traktuję go jako ważny rodzaj zaliczany do rodziny Bagaceratopsidae. Niestety nie udało mi się jeszcze dotrzeć do artykułu z opisem Breviceratops bo zobaczyłbym ilustrację dorosłych osobników zaliczanych do tego rodzaju. Obserwując czaszkę młodocianego osobnika, holotypu gatunku Protoceratops kozlowski oraz dwóch innych okazów mogących być dorosłymi osobnikami, zauważyłem iż Breviceratops może być bliżej spokrewniony z rodzajem Protoceratops niż Bagaceratops. :)
Ostatnio zmieniony 21 maja 2008, o 16:57 przez Tomasz Singer, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Tomasz Singer pisze: zauważyłem iż Breviceratops może być bliżej spokrewniony z rodzajem Protoceratops niż Breviceratops. :)
Chyba bliżej z Protoceratops niż Bagaceratops :wink: Tak poza tym nazwy łącińskie kurywujemy :mrgreen:

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Przepraszam oczywiście chodziło mi o rodzaj Bagaceratops. Również wiem, że używa się kursywy tylko jak piszę na forum to nie chce mi wchodzić. :roll: [/i][/b]
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Nie ma sprawy- jeśli masz problemy z kursywą i pogrubieniem to zwróć nie oto do administratorów strony (może to być jakiś błąd twojego profilu), ale spróbuj jescze raz- zaznacz wybrany ekst i kliknij powyżej pola wpisowego literę i (kursywa) lub B (pogrubienie). Pozdrawiam przy okazji.

Z ciekawości spytam- jaka jest pana dziedzina naukowa, która się pan specjalizuje??? :roll:

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Dziękuję za wsparcie. Już nauczyłem się radzić z pisaniem kursywą i pogrubianiem tekstu w naszym forum. Co do mojej pracy naukowej to jestem dopiero na początku. Generalnie zajmuję się dinozaurami, skupiam się obecnie na mongolskich ceratopsach. W zbiorach Instytutu Paleobiologii znajduję się jeszcze kilka ciekawych okazów. Mam nadzieję w przyszłości dokładniej je uporządkować. :roll:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

otrzymałem dzisiaj pdf'a z artykułem opisującym ten rodzaj. Jeżeli ktoś chciałby go otrzymać to prosze o podanie swojego maila na moją prywatną wiadomość. Ostrzegam jest po rosyjsku, ale można zobaczyć czaszkę dorosłego osobnika. Tu wyraźnie widać, iż jest on bardziej podobny do Protoceratops i w żadnym razie nie można go uważać za synonim Bagaceratops :)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Dokonując dokładnego porównania okazów zaliczanych do tego rodzaju ze zbiorów instytutu i rosyjskich, mogę stwierdzić, że prawdopodobnie należą do odmiennych form. Nasze okazy wyraźnie się różnią od tych z pracy opisowej rodzaju Breviceratops. Natomiast czaszka dorosłego osobnika bardzo przypomina czaszkę holotypu rodzaju Platyceratops. W wyniku czego trzeba uznać, że dla gatunku "Protoceratops" kozlowski należy utworzyć nowy rodzaj, Platyceratops to synonim rodzaju Breviceratops. Wtedy pełna nazwa gatunkowa powinna brzmieć "Breviceratops tatarinovi com. nov..
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re:

Post autor: Dino »

Tomasz Singer pisze:Dokonując dokładnego porównania okazów zaliczanych do tego rodzaju ze zbiorów instytutu i rosyjskich, mogę stwierdzić, że prawdopodobnie należą do odmiennych form. Nasze okazy wyraźnie się różnią od tych z pracy opisowej rodzaju Breviceratops. Natomiast czaszka dorosłego osobnika bardzo przypomina czaszkę holotypu rodzaju Platyceratops. W wyniku czego trzeba uznać, że dla gatunku "Protoceratops" kozlowski należy utworzyć nowy rodzaj, Platyceratops to synonim rodzaju Breviceratops. Wtedy pełna nazwa gatunkowa powinna brzmieć "Breviceratops tatarinovi com. nov..
Wydaje się, że skoro holotypem brewiceratopsa jest okaz z polskiej kolekcji, zaś materiał przypisany jest bardzo podobny do platyceratopsa (z czym się całkowicie zgadzam; ba, wśród pierwotnie przypisanego przez Kurzanova materiału znajduje się również późniejszy holotyp P. tatarinovi) to nie ma powodu by wyróżniać nowe kombinacje, tylko po prostu zaliczyć materiał przypisany brewiceratopsa (osobniki dorosłe; juwenilny okaz został skradziony) do Platyceratops (dziwię się, że Alifanov tego nie zrobił w 2003; dopiero Makovicky w 2002 przypisuje 3142/3 i 3142/5 do Bagaceratops), wówczas do Breviceratops kozlowskii (który sam w sobie jest nową kombinacją) przypisujemy jedynie materiał polski (holotyp - ZPAL MgD-I/117 i 116).

Nowy opis Breviceratops do ED jest w przygotowaniu.


Poza tym,
d_m pisze: na podstawie dw??ch niekompletnych czaszek i fragment??w pozaczaszkowych
holotyp to całkiem kompletny, artykułowany szkielet młodego osobnika.

ODPOWIEDZ