Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 18 stycznia 2018, o 16:41

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 16 września 2006, o 10:27 
Permski gad ssakokształtny

Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
protoceratopsy nie mia??y
a te?? nale??Ä? do ceratops??w

Tytuł:
PostNapisane: 16 września 2006, o 10:34 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

dilong napisał(a):
A poza tym ile by to zajÄ???oby milion??w lat by ze sta??ego rogu jaki ma np: Centrosaurus do takiego rzucanego corocznie rogu jaki z ma??Ä? prawdopobno??ciÄ? posiada?? Parchirhinosaurus.

???

Przemek napisał(a):
No tak i jeszcze skoro znaleziono wszystkie czaszki bez rog??w to pewnie ich nie posiada??. Mo??e to taki stereotyp kt??ry nakazuje my??leÄ?, ??e wszystkie ceratopsy mia??y rogi. :wink:

Czemu stereotyp? Przeciez wiemy, ze starsze ceratopsy go nie mialy. Poza tym, juz napisal pan Karol:

pan Karol napisał(a):
(...)albo ??e r??g by?? rogowy i uleg?? rozk??adowi (czyli co?? jak u nosoro??ca - na ??adnej czaszce nosorozca te?? nie zachowa??by siÄ? r??g).

Tu wazne jest czy:

pan Karol napisał(a):
(...)kto?? nie opisa?? w????kien Sharpeya z tej naro??li pachyrinozaura - mog??yby ??wiadczyÄ?, ??e co?? du??ego stamtÄ? wyrasta??o.

Wtedy byloby bardzo prawdopodobne, ze pachyrinozaur rog (ten keratynowy) posiadal.

A w ogole mam takie pytanie - czy jest konieczne reagowac na post przytaczajac "wasze zdania"? Pan Karol cos napisze, a wy zawsze odpowiadacie stylem "Nie, bo moim zdaniem...", czy "to jest nieprawdopodobne, bo moim zdaniem...", "raczej to bylo tak [ze moim zdaniem :roll: ]...". Po raz "n"-ty powtarzam, ze nasze osobiste zdania, ktore nie sa naukowo potwierdzone ("mi sie wydaje, ze to bylo tak, a nie inaczej" - powtarzyjac kilkanascie razy w jednym watku) nie powinnismy uwazac za jedyny mozliwy wariant. Tak, oczywiscie dyskutujcie na te tematy, ale blagam was,inspirujcie sie w swoich wypowiedziach badaniami naukowymi (ksiazki dla dzieci, choc posiadaja ladne rysunki, rzeczywiscie nie wystarczaja). Oprocz tego gdybym mial wypisac wszystkie posty, ktore zaczynaja sie na "Wlasnie...", "Ja tez..." i "Zgadzam sie...", a nie wnosza nic do dyskusji (jedynie wstrzymuja innych uzytkownikow, ktorzy chca sie przedrzec przez nie do jakiegos sens dajacego postu) bylbym tu do wieczora...
Wiec apeluje do administracji - powtarzajac to, na co pan Karol juz w kilku(nastu) watkach zwracal uwage - by czesciej usuwala tego typu posty.

Ostatnio edytowano 16 września 2006, o 11:30 przez Daniel Madzia, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 16 września 2006, o 11:04 
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur

Ale po to jest forum :wink: Wed??ug Cieie jedna osoba powinna napisac temat a druga odpowiedziec i nale??y go ju?? zamknÄ?Ä?, tak? :wink: Ka??dy ma prawo swojego g??osu i wypowiedzi.

Tytuł:
PostNapisane: 16 września 2006, o 11:11 

Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Ale Pepo!!Daniel ma przecie?? racjÄ?.Posty typu zgadzam sie... nie zgadzam sie... tylko za??miecajÄ? forum i przez to p????niej forum jest zamykane w po??owie miesiÄ?ca i trzeba czekaÄ? do nastÄ?pnego.ZresztÄ? jak jest tyle niepotrzebnych ??mieci to kto?? mo??e siÄ? zgubiÄ? na forum i jak temat jest np o wymar??ych ??????wiach a rozmawia siÄ? o czym innym mo??na pomy??leÄ? ??e na forum sÄ? stare baby plotkary kt??re nawet same nie wiedzÄ? co m??wiÄ?.
pozdro

Tytuł:
PostNapisane: 16 września 2006, o 13:17 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Oj przepraszam ja nie wymy??li??em tego ??e Pachyrhinozaur nie mial rogu bla,bla... Tylko to sa stwierdzenia naukowe. W internecie te?? siÄ? z tym spotka??em, ??e ten ceratops mia?? naro??l zamiast rogu i s??u??y??a do bezpo??redniego atakowania rywala lub wroga w r????ne miejsca, np: brzuch, ko??czyny, szczÄ?ka.

Tytuł:
PostNapisane: 16 września 2006, o 13:25 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

dilong napisał(a):
(...)sa stwierdzenia naukowe.(...)

Jesli to sa stwierdzenia naukowe, to na pewno nie tylko mnie bedzie interesowal PDF...

Tytuł: Re: [opis] pachyrinozaur
PostNapisane: 3 listopada 2008, o 19:17 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Autorzy: Dawid Mazurek, Łukasz Czepiński i Maciej Ziegler, Korekta: Karol Sabath, Marcin Szermański napisał(a):
Pachyrhinosaurus (pachyrinozaur)

długość: 6-8 m
masa: 2-4 t
miejsce: Alaska (USA), Alberta (Kanada)
czas: 73,5-69 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Marginocephalia
Ceratopsia
Ceratopsidae
Centrosaurinae
Pachyrhinosaurini
Pachyrostra

Pachyrinozaur to późnokredowy ceratops z Ameryki Północnej.

Odkrycie
Pierwsze jego szczątki odkrył w Albercie (Kanada) w 1946 roku, a nazwał w 1950, Charles Mortram Sternberg (1885 - 1981), amerykański paleontolog i kolekcjoner skamielin, który wsławił się odkryciem i opisaniem także skamieniałości Brachylophosaurus, Parksosaurus i Edmontonia. Nawiasem mówiąc, jego ojciec, Charles Hazelius Sternberg (1850 - 1943; brał udział w słynnych "wojnach o kości", w obozie Cope'a), jak i dwaj bracia (George i Levi), również odnieśli sukces na polu dinozaurologii.

Był, podobnie jak inne ceratopsy, gatunkiem roślinożernym, a jego najbliższym krewnym jest Achelousaurus.

Nazwa Pachyrhinosaurus znaczy "grubonosy jaszczur".

Budowa
Pachyrinozaur mierzył od 6 do 8 metrów długości, a jego masę szacuje się na 2-4 tony. Czasem przedstawia się pachyrinozaura z rogiem wyrastającym z przodu czaszki. Nie znaleziono jednak u żadnego osobnika (z wyjątkiem młodych P. lakustai) rogów wyrastających z charakterystycznego zgrubienia na nosie. Nie można jednak wykluczyć jego istnienia - być może po prostu nie był on stworzony z kości, jak u innych ceratopsów lub po prostu odpadał i dlatego się nie zachował. Dopóki nie odnajdzie się niezbitych dowodów na istnienie rogu, należy przyjąć, że pachyrinozaury go nie posiadały.

Znamy trzy gatunki:

P. canadensis
długość: 7-8 m
miejsce: Alberta - formacja Horseshoe Canyon (Kanada)
czas: 73,5-73 Ma

To gatunek typowy rodzaju Pachyrhinosaurus. Żył przy końcu kampanu. Prawdopodobnie kształt i wielkość kryzy były cechami indywidualnymi i być może zależnymi od wieku i płci osobnika. W sumie z terenów Alberty i Alaski znanych jest obecnie 12 fragmentarycznych czaszek i sporo elementów szkieletu pozaczaszkowego, jednak większość materiału trafiła do opracowania dopiero w latach 80. XX wieku lub później - stąd powolny postęp w poznawaniu tego dinozaura.

P. lakustai
długość: 6 m
miejsce: Alberta - formacja Waptiti (Kanada)
czas: 73-72,5 Ma

W roku 1972 Al Lakusta odkrył w Albercie nagromadzenie szczątków pachyrinozaura. Skamieniałości skończono wydobywać dopiero pod koniec lat 80. Okazało się, że na jednym metrze kwadratowym znajdowało się aż do 100 kości! W sumie wydobyto 14 czaszek i 3,5 tysiąca innych elementów kostnych. To masowe cmentarzysko wskazuje na to, że prawdopodobnie dinozaury te żyły stadnie i zostały zaskoczone przez powódź. Obecność kilku grup wiekowych zdaje się zaś wskazywać na pewien rodzaj opieki nad potomstwem. Odmiennie od P. canadensis, narośl u P. lakustai jest widoczna tylko u dorosłych osobników - młode posiadały rogi, podobne do tych u innych ceratopsów. P. lakustai różni się również od typowego gatunku mniejszymi rozmiarami ciała i szczegółami w ornamentacji kryzy. Jego nazwa oznacza "grubonosy jaszczur Lakusty", od nazwiska Ala Lakusty. P. lakustai jest jednym z najdokładniej przebadanych dinozaurów. Przed opisaniem w 2008 roku znany był jako "pachyrinozaur z Pipestone".

P. perotorum
długość: 6 m
miejsce: Alaska - formacja Prince Creek (USA)
czas: 70-69 Ma

Jest to najmłodszy przedstawiciel Centrosaurinae. Wydaje się, że centrozauryny nie dotrwały do końca ery dinozaurów lecz zostali jedynie przedstawiciele Chasmosaurinae. W masowym cmentarzysku Kikak-Tegoseak na Alasce odnaleziono co najmniej 10 osobników tego gatunku. P. perotorum został tak nazwany dla uczczenia rodziny Perot (Margot i H. Ross Perot I ich dzieci), którzy wspierali naukę i edukację. Różnił się od swoich krewniaków m.in. parą krótkich, spłaszczonych rogów wrastających w okna na kryzie.

Spis gatunków:
Pachyrhinosaurus Sternberg, 1950
P. canadensis Sternberg, 1950
P. lakustai Currie, Langston i Tanke, 2008
P. perotorum Fiorillo i Tykoski, 2011/2012

Ostatnio edytowano 7 października 2009, o 20:37 przez nazuul, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 13 sierpnia 2009, o 14:21 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
W pewnej książce widziałem ceratopsa, który miał identyczną czaszkę z Pachyrhinosaurus canadensis. Tyle, że nazywał się Pachyceratops. Czy był to błąd w książce? :| Nic na internecie nie ma na jego temat, a z wyglądu i z podobnej nazwy pasuje do pachyrinozaura.

Tytuł:
PostNapisane: 13 sierpnia 2009, o 14:34 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Nie ma takiej nazwy = literówka. Albo chodzi o brachyceratopsa, ale jego czaszka nie jest tak do tej występującej u pachyrhinozaura (zresztą nie jest do końca znana).

PostNapisane: 7 października 2009, o 17:29 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
nazuul napisał(a):
To masowe cmentarzysko wskazuje na to, że prawdopodbnie dinozaury te żyły stadnie i zostały zaskoczone przez powódź.

prawdopodobnie

PostNapisane: 12 kwietnia 2013, o 19:57 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
szerman napisał(a):
nazuul napisał(a):
To masowe cmentarzysko wskazuje na to, że prawdopodbnie dinozaury te żyły stadnie i zostały zaskoczone przez powódź.

prawdopodobnie

Mi się wydaje że te dinozaury żyły na pewno stadnie, nie bez powodu w wszystkich filmach (tych lepszych) oraz książkach/podręcznikach pokazywane są stadnie, podobnie jak większość średnich i dużych Ceratopsów.

Oficjalnie to mój ulubiony gatunek Ceratopsa, i dinozaura! :D a miłość do niego narodziła się po obejrzeniu "Dinozaura" z 2000 r., pamiętacie krwawy początek? :)
to właśnie on pokazał mi piękno tych dinków :mrgreen:
poza tym został on bardzo efektownie pokazany w tej bajce, wydaje mi się że to podgatunek p.lakustai ,ale pewny nie jestem (patrzę na górne rogi i narośl na nosie, podobno pozostałe gatunki miały wyrastające rogi z tej narośli,ale nie jest to pewne):

A Wy co myślicie o pokazanym wyglądzie Pachyrinozaura w Dinozaurze? :D
Według Mnie jest piękny :wink:

Przypomnienie:
Obrazek
:)

PostNapisane: 12 kwietnia 2013, o 20:22 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Cytuj:
wydaje mi się że to podgatunek p.lakustai

to jest gatunek a- Pachyrhinosaurus to jest rodzaj a gatunek to lakustai, nazwa łacińska składa sie z dwóch części najpierw rodzaj potem gatunek, o podgatunku mowa wtedy kiedy mamy np, Python molurus molurus

PostNapisane: 13 kwietnia 2013, o 09:15 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

Danu napisał(a):
Cytuj:

to jest gatunek a- Pachyrhinosaurus to jest rodzaj a gatunek to lakustai, nazwa łacińska składa sie z dwóch części najpierw rodzaj potem gatunek, o podgatunku mowa wtedy kiedy mamy np, Python molurus molurus

Przecież wiem, tak samo jest z gatunkiem zebry,np. Equus Quagga Boehmi ,ciekawe dlaczego tylko dlaczego Mnie poprawiłeś, nie odpowiadając na pytanie, w sumie twoja wypowiedź nie miała sensu, chyba że miała służyć jako zwykłe nabicie punktów... czyż nie?

PostNapisane: 13 kwietnia 2013, o 09:28 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Cytuj:

A powyższym zdaniu popełniłeś trzy błędy, które Danu Ci tylko poprawił. Poprawnie powinieneś napisać to tak: gatunek P. lakustai.

PostNapisane: 13 kwietnia 2013, o 12:52 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Ceratopsian nie chciałem Cię uraźić jeżeli tak to odebrałeś to przepraszam. Mnie na tym forum poprawiano dziesiątki razy, nie odbieraj tego tak jako , że ktoś chce być nie miły, przeciwnie to bardzo pomoga jak inni udzielają rad można się wiele nauczyć i porównać, także przepraszam jeżeli odebrałeś to jako coś nie miłego z mojej strony.

PostNapisane: 13 kwietnia 2013, o 15:37 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

Danu napisał(a):
Ceratopsian nie chciałem Cię uraźić jeżeli tak to odebrałeś to przepraszam. Mnie na tym forum poprawiano dziesiątki razy, nie odbieraj tego tak jako , że ktoś chce być nie miły, przeciwnie to bardzo pomoga jak inni udzielają rad można się wiele nauczyć i porównać, także przepraszam jeżeli odebrałeś to jako coś nie miłego z mojej strony.

Nie,nie.. nie chodzi o to że mnie uraziłeś, tylko zaskoczyło Mnie to że tylko to zrobiłeś,a nie odpisałeś na moje pytanie które zadałem wpisując swój wcześniejszy post oraz z załączonym zdjęciem.. tylko to mnie mogło trochę zdenerwować....

a za poprawienie przecież się cieszę, zawsze mi się myliły podziału do poszczególnych grup gatunków, podgatunków itp... więc dzięki :)

PostNapisane: 13 kwietnia 2013, o 16:11 
Moderator
Moderator

Ceratopsian24 napisał(a):
Przecież wiem, tak samo jest z gatunkiem zebry,np. Equus Quagga Boehmi

Equus quagga boehmi to podgatunek a nie gatunek, bo nazwa ma trzy części. Equus quagga to gatunek a Equus to rodzaj.
Drugi i ewentualny trzeci człon piszemy małą literą.

To rzeczywiście wygląda na P. lakustai, zob. ryc. 8 tu: http://app.pan.pl/archive/published/app ... 110033.pdf

PostNapisane: 13 kwietnia 2013, o 19:02 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

nazuul napisał(a):
Ceratopsian24 napisał(a):
Przecież wiem, tak samo jest z gatunkiem zebry,np. Equus Quagga Boehmi

Equus quagga boehmi to podgatunek a nie gatunek, bo nazwa ma trzy części. Equus quagga to gatunek a Equus to rodzaj.
Drugi i ewentualny trzeci człon piszemy małą literą.

To rzeczywiście wygląda na P. lakustai, zob. ryc. 8 tu: http://app.pan.pl/archive/published/app ... 110033.pdf

Tak,masz rację, to jest P.lakustai ,widać to wyraźnie po górnych rogach, charakterystycznie zakrzywionych w dół, oraz rogach wyrastających nad oczami ,zobacz:
Obrazek

PostNapisane: 12 sierpnia 2014, o 14:53 
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit

Imię i nazwisko: Jarek Adamus
pachyrinozaur żył od 73 do 65,5 mln lat temu

PostNapisane: 12 sierpnia 2014, o 18:46 
Moderator
Moderator

Nie za bardzo, bardziej dokładne dane są tu: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... hinosaurus

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1