[Opis] Xenoceratops (ksenoceratops)

Wszystko o "rogatych twarzach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[Opis] Xenoceratops (ksenoceratops)

Post autor: szerman »

"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [Opis] Xenoceratops (ksenoceratops)

Post autor: Lythronax »


Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Xenoceratops (ksenoceratops)

Post autor: nazuul »

Sprawdzenie:
https://encyklopedia.dinozaury.com/inde ... ldid=26850

Co zmieniłem a wymaga komentarza:
"Odkryto skamieniałości należące do przynajmniej trzech dorosłych osobników."
chodziło o 3 okazy skatalogowane pod nr holotypu (Ryan i in. 2012)

skasowałem kości napotyliczne i potyliczne(!), bo to błędna nazwa naciemieniowych (spolszczenie moje – epiparietale l.mn. epiparietales) i ciemieniowych (parietal)

"Ceratopsydy z Foremost" - nie rozumiem po co to jest, jeżeli nie podaje się, że mógł być Xenoceratops. Być może trzeba do przenieść jako dodatkowy akapit w "Materiał kopalny"

Do mapy dopisałem źródło

Jak widać po zmianach w systematyce (wpisałem tylko niektóre prace), to jest Centrosaurinae incertae sedis.

zamiast "hypsilofodonty" lepiej wpisać "bazalne Neornithischia", bo zdecydowana większość taksonów zaliczanych do hypsilofodontydów okazała się bardziej bazalna.

"brak wzgórków na środkowej linii kości ciemieniowej" jest prawdopodobnie ontogenetyczna u wielu taksonów, więc skasowałem

Niezmienione:
"Jest najstarszym znanym kanadyjskim ceratopsydem..." - bardzo skomplikowane zdanie i o nikłej wartości. Wpisałbym po prostu, że to jeden z najstarszych centro, bo czy z Kanady czy z Utah to niewielka różnica. Wiem, że prowincjalizm, ale tutaj nas interesuje raczej sam wiek.

W Thompson 2018 (Table E-1) są też Mosasauridae (1 szt., więc raczej bym nie uwzględniał), ale też Richardoestesia i kilka innych teropodów.

"lagunowe z bujną roślinnością" – niezbyt rozumiem to powiązanie, w estuariach jest mniej bujna?

Dziwne, że jako cechy diagnostycznej nie podano powiększonego najprzedniejszego epiparietale
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [Opis] Xenoceratops (ksenoceratops)

Post autor: Lythronax »

Poprawiłem opis Xenoceratops według powyższych wskazówek.

ODPOWIEDZ