Strona 1 z 1

[OPIS] Vagaceratops (wagaceratops)

: 22 września 2010, o 20:14
autor: nazuul
Współautorem opisu jest Tomasz (część mocno poprawionego tekstu pochodzi z jego opisu chasmozaura)


Vagaceratops (wagaceratops)

długość: ok. 4 m*
masa: 1 t*
czas: 76-75 Ma (kampan, późna kreda)
miejsce: Kanada - Alberta (formacja Dinosaur Park)
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithishia
Genasauria
Cerapoda
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopia
Ceratopsidae
Chasmosaurinae

* rozmiary orientacyjne


Vagaceratops jest rodzajem ceratopsa żyjącego podczas późnej kredy, około 75-74 milionów lat temu, na terenie Laramidii (obecnej zachodniej Ameryki Północnej).

Odkrycie i materiał kopalny
Holotyp tego gatunku (NMC 41357), pochodzący z najmłodszych osadach formacji Dinosaurs Park, składający się z dość kompletnej czaszki i szkieletu pozaczaszkowego (brakuje głównie ogona) odkrył Luke Lindoe i zebrała ekipa Wanna Langstona w 1958 roku. Przypisany materiał to TMP 87.45.1 (częściowa czaszka) i TMP 98.102.8 (fragmentaryczna czaszka). Przewiezione do ottawskiego Canadian Museum of Nature przeleżały kilkadziesiąt lat, czekając na formalny opis.

Etymologia
Nazwa Vagaceratops to połączenie łacińskiego vagus (wędrowiec) i greckiego ceratops (rogata twarz) i odnosi się do występowania "tego kladu" (Vagaceratops+Kosmoceratops? Chasmosaurinae? Ceratopsidae?) na północy (Alberta) i południu (Utah) Laramidii w późnym kampanie. Pochodzenie nazwy gatunkowej (irvinensis) nie zostało wyjaśnione w publikacji opisującej nowy gatunek, lecz zapewne pochodzi od miejscowości Irvine, niedaleko której odnaleziono holotyp.

Budowa
Vagaceratops był niedużym ceratopsydem, ogólnie podobnym do swych krewniaków. Miał tylko róg nosowy. Od innych chasmozaurynów różni się ornamentacją kryzy (szeroko zaokrąglonym i otwartym wcięciem jarzmowym na kości łuskowej; prostym poprzecznym łukiem kości ciemieniowych; krótkimi, tworzącymi zakrzywione i płaskie płytki epiparietalami 1-3 i epiparietosquamosalem) oraz kością przedzębową długości połowy zębowej (autapomorfie za Sampson i in., 2010).

Taksonomia
Vagaceratops irvinensis został opisany w 2001 roku przez Holmsa, Forster, Ryana i Shepherda jako Chasmosaurus irvinensis. Ich analiza kladystyczna wykazała, że jest on najbliżej spokrewniony z C. belli. Później obszerna analiza Sampsona i in. (2010) wykazała, że Vagaceratops jest znacznie bardziej zaawansowanym chasmozaurynem, bliskim Kosmoceratops, więc została utworzona dla niego nowa nazwa rodzajowa.Spis gatunków:
Vagaceratops Sampson, Loewen, Farke, Roberts, Forster, Smith i Titus, 2010
V. irvinensis (Holmes, Forster, Ryan i Shepherd, 2001) Sampson, Loewen, Farke, Roberts, Forster, Smith i Titus, 2010
=Chasmosaurus irvinensis Holmes, Forster, Ryan i Shepherd, 2001


Źródła:
Holmes, R.B., Forster, c., Ryan, M. & Shepherd, K.M. (2001) "A new species of Chasmosaurus (Dinosauria: Ceratopsia) from the Dinosaur Park Formation of southern Alberta" Canadian Journal of Earth Sciencies, 38(10), 1423–1438 doi:10.1139/cjes-38-10-1423

Sampson, S.D., Loewen, M.A., Farke, A.A., Roberts, E.M., Forster, C.A., Smith, J.A. & Titus, A.L. (2010) "New Horned Dinosaurs from Utah Provide Evidence for Intracontinental Dinosaur Endemism" PLoS ONE, 5(9), e12292 doi:10.1371/journal.pone.0012292

Obrazek
Rekonstrukcja Vagaceratops. Autor: Julius T. Csotonyi. Rysunek pochodzi z tej strony: http://csotonyi.com/Chasmosaurus_Series_Rough.html


Obrazek
Rekonstrukcja szkieletu Vagaceratops. Rysunek pochodzi z Sampson i in., 2010, bezpośrednio z tej strony: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vagaceratops.jpg


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VFiSjusJs1A[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=laomqIkqo6Q[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UHNTVLqjCEM[/youtube]

Re: [OPIS] Vagaceratops (wagaceratops)

: 22 września 2010, o 20:20
autor: szerman
Szybko :D
nazuul pisze:(...) odnosi się do występowania "tego kladu" (Ceratopidae?) na północy i (Alberta) i południu (Utah)_Laramidii w późnym kampanie.
Podwójna spacja.
nazuul pisze:Spis gatunków:
Vagaceratops Sampson, Loewen, Farke, Roberts, Forster, Smith i Titus, 2010
V. irvinensis (Holmes, Forster, Ryan i Shepherd, 2001) Sampson, Loewen, Farke, Roberts, Forster, Smith i Titus, 2010
=Chasmosaurus irvinensis Holmes, Forster, Ryan i Shepherd, 2001
Zapomniałeś o roku.

Re: [OPIS] Vegaceratops (wegaceratops)

: 22 września 2010, o 22:28
autor: Ag.Ent
nazuul pisze:Vegaceratops (wegaceratops)
Vagaceratops. Literówka, ale istotna ;)
nazuul pisze:(...) występowania "tego kladu" (Ceratopidae?) (...)
Ceratopsidae, mimo iż to gramatycznie niepoprawna forma.