[opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Wszystko o "rogatych twarzach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: szerman »

Korekta: Maciej Ziegler, Tomasz Skawiński, Łukasz Czepiński
----------------------------------------------------------------

Rubeosaurus (rubeozaur):
Długość: ? m
Wysokość: ? m
Masa: ? t
Czas: późna kreda (późny kampan; 75-74 Ma)
Miejsce: USA (Montana); górne warstwy formacji Two Medicine

Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Genasauria
Cerapoda
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopsia
Coronosauria
Ceratopsidae
Centrosaurinae
Pachyrhinosaurini
Rubeosaurus

Materiał kopalny:
Holotyp o numerze katalogowym USNM 11869 to następujące szczątki: częściowa kość ciemieniowa należąca do dorosłego osobnika, składająca się z większości poprzecznego łuku wraz z trzema zrośniętymi parami kolcopodobnych wyrostków na pozycjach P3, P4 i P5.
Materiał przypisany o numerze katalogowym MOR 492 to następujące szczątki: niekompletna czaszka należąca do dorosłego osobnika zawierająca częściową lewą kość przedszczękową, współkostniałą lewą i prawą kość nosową z rogiem, częściową lewą kość oczodołową tylną z rogiem oraz prawie kompletną prawą kość ciemieniową z dwoma kolcami. Obecnie znajduje się ona w Museum of the Rockies w Montanie.

Diagnoza:
Wydłużony, szeroki u podstawy róg nosowy jak u Einiosaurus, prosty i lekko wykrzywiony na końcu jak u dorosłych osobników Centrosaurus i Styracosaurus; mały kolec na kości oczodołowej tylnej z zaokrąglonym wierzchołkiem jak u dorosłych osobników Einiosaurus i Styracosaurus; proste kolce P3 jak u Einiosaurus; wyrostki kolczaste P4 zmiennie rozbudowane jak u wszystkich dorosłych okazów Styracosaurus lub krótkie jak u niektórych przedstawicieli Einiosaurus; wyrostki kolczaste P4 zmiennie rozbudowane jak u niektórych okazów Styracosaurus lub niezmodyfikowana kość okołopotyliczna jak u wszystkich innych centrozaurynów. Nachylone tylnowewnętrznie, wydłużone kolce w pozycjach P3.

Paleoekologia:
Obszar dzisiejszej Montany pod koniec kampanu (75-74 milionów lat temu) był zamieszkiwany przez ponad 20 gatunków dinozaurów znanych na chwilę obecną. Składają się na nie liczne ceratopsy, w tym prócz rubeozaura trzy inne centrozauryny (Achelousaurus horneri, "Brachyceratops montanensis" – nomen dubium i Einiosaurus procurvicornis). Do innych dinozaurów ptasiomiedniczych zaliczamy pospolite ornitopody, reprezentowane m.in. przez hadrozaurydy Maiasaura i Parasaurophus oraz mniej liczne ankylozaury – jedynie przez Edmontonia i Euoplocephalus. Listę fauny górnej warstwy formacji Two Medicine zamykają teropody: liczne dromeozaurydy (m.in. Bambiraptor, Dromeosaurus) i być może tyranozaurydy Albertosaurus, Daspletosaurus oraz kilka przedstawicieli owiraptorów.

Informacje ogólne:
Centrozauryn żyjący na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych (stan Montana) pod koniec okresu kredowego. Pierwotnie został opisany jako jeden z gatunków styrakozaura, mianowicie Styracosaurus ovatus przez Gilmore’a w 1930 roku. Jednak gatunek ten różni się od typowego, S. albertensis, który posiada 3 pary długich kolców na kryzie - ich wielkością (są mniejsze), a być może także ilością. Nie jest bowiem pewne, ile ich było, gdyż naukowcy dysponują niekompletną czaszką zwierzęcia, w dodatku tylko okazem MOR 492, gdyż holotyp zaginął. Mimo to analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Andrew McDonalda i Johna Hornera wykazała, że Styracosaurus ovatus nie jest na tyle blisko spokrewniony ze Styracosaurus albertensis, by były one zrzeszane w jednym rodzaju. Nowa analiza McDonalda (2011) wskazuje, że rubeozaur jest taksonem siostrzanym kladu Einiosaurus + (Achelousaurus + Pachyrhinosaurus). Poza tym, Diabloceratops jest od niego - zgodnie z wiekiem - bardziej bazalny, a Sinoceratops bardziej zaawansowany. Ostatecznie gatunek S. ovatus został przeniesiony przez McDonalda i Hornerema do nowego, utworzonego przez siebie rodzaju Rubeosaurus, przemianowując go na Rubeosaurus ovatus. Dokonali tego formalnie w 2010 roku.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Rubeosaurus (łac. przymiotnik rubeus + gr. sauros) może zostać przetłumaczona na "krzewiasto-kolczastego jaszczura". Odnosi się ona do szeregu kolców zdobiących kość ciemieniową.

Spis gatunków:
Rubeosaurus McDonald i Horner, 2010
Rubeosaurus ovatus (Gilmore, 1930) McDonald i Horner, 2010
= Styracosaurus ovatus Gilmore, 1930

Bibliografia:
Dececchi TA, Larsson HCE (2011) Assessing Arboreal Adaptations of Bird Antecedents: Testing the Ecological Setting of the Origin of the Avian Flight Stroke. PLoS ONE 6(8): e22292. doi:10.1371/journal.pone.0022292

Farke AA, Ryan MJ, Barrett PM, Tanke DH, Braman DR, et al. A new centrosaurine from the Late Cretaceous of Alberta, Canada, and the evolution of parietal ornamentation in horned dinosaurs. Acta Palaeontologica Polonica

McDonald AT & Horner JR, (2010). New Material of "Styracosaurus" ovatus from the Two Medicine Formation of Montana, In: Michael J. Ryan, Brenda J. Chinnery-Allgeier, and David A. Eberth (eds), New Perspectives on Horned Dinosaurs: The Royal Tyrrell Museum Ceratopsian Symposium, Indiana University Press, 656 pp.

McDonald AT (2011) A Subadult Specimen of Rubeosaurus ovatus (Dinosauria: Ceratopsidae), with Observations on Other Ceratopsids from the Two Medicine Formation. PLoS ONE 6(8): e22710. doi:10.1371/journal.pone.0022710
Załączniki
Rekonstrukcja przyżyciowa by Kahless
Rekonstrukcja przyżyciowa by Kahless
Szczątki Rubeosaurus: A) Holotyp USNM w widoku tylnym<br />B) Zrekonstruowany częściowy MOR 492 w widoku tylnym<br />C) Zrekonstruowana czaszka MOR 492 w widoku bocznym-lewym<br />Skala: 20 cm (A, B), 100 cm (C)
Szczątki Rubeosaurus: A) Holotyp USNM w widoku tylnym
B) Zrekonstruowany częściowy MOR 492 w widoku tylnym
C) Zrekonstruowana czaszka MOR 492 w widoku bocznym-lewym
Skala: 20 cm (A, B), 100 cm (C)
Ostatnio zmieniony 7 września 2010, o 11:23 przez szerman, łącznie zmieniany 4 razy.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: Dino »

szerman pisze: Diagnoza:
(...) wyrostki kolczaste P4 zmiennie rozbudowane jak u niektórych okazów Styracosaurus, lub unmodified epoccipital jak u wszystkich innych centrozaurynów.
Chyba tłumaczenie jako "niezmodyfikowana kość okołopotyliczna/nadpotyliczna" (jak w Twoim opisie sinoceratopsa) jest poprawne.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Materiał przypisany o numerze katalogowym MOR 492 :arrow: , to następujące szczątki:
szerman pisze:wyrostki kolczaste P4 zmiennie rozbudowane jak u wszystkich dorosłych okazów Styracosaurus :arrow: , lub krótkie jak u niektórych przedstawicieli Einiosaurus; wyrostki kolczaste P4 zmiennie rozbudowane jak u niektórych okazów Styracosaurus :arrow: , lub niezmodyfikowana kość okołopotyliczna jak u wszystkich innych centrozaurynów.
bez przecinków

Albertosaurus w Two Medicine? Źródło?

W diagnozie najważniejsza jest autapomorfia a nie kombinacja cech odróżniająca go od innych centrozaurynów:
nachylone tylnowewnętrznie, wydłużone kolce w pozycjach P3.
Ilustruje to TEN obrazek, z TEJ strony. Rekonstrukcja Lukasa Panzarina też oczywiście nadaje się do opisu
szerman pisze:Mimo to analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Andrew McDonalda i Johna Hornera
Andrewa
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Andrewa
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2009 ;)
nazuul pisze:Albertosaurus w Two Medicine? Źródło?
Jeśli dobrze pamiętam, to Erickson (1995) pisał o zębach albertozaurów ("albertosaurs", określonych jako "Albertosaurus/Daspletosaurus") z Two Medicine, ale dokładnie nie pamiętam. http://www.jstor.org/stable/4523630
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: szerman »

Dzięki, poprawione i dodane :) Co do tego:
nazuul pisze:Albertosaurus w Two Medicine? Źródło?
Wziąłem tę informację z ang. Wiki, mimo że nie napisałem tego w bibliografii.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: nazuul »

Jak pokazuje przykład Bistahieversor, wobec takich informacji należy być bardzo ostrożnym, dopóki nie zostanie stwierdzone, że to A. sarcophagus. Choćby znak zapytania przy nim daj.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Mimo to analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Andrew McDonalda i Johna Hornera wykazała, że Styracosaurus ovatus nie jest na tyle blisko spokrewniony ze Styracosaurus albertensis, by były one zrzeszane w jednym rodzaju. Okazało się także, że jego taksonem siostrzanym jest Einiosaurus procurvicornis.
Świeża praca McDonalda [1] wskazuje, że rubeozaur jest taksonem siostrzanym kladu Einiosaurus+(Acheulosaurus+Pachyrhinosaurus). Warto też zwróćić uwagę na pozycję sinoceratopsa i diabloceratopsa. Analiza McDonalda bazuje na przeprowadzonej przy okazji opisu nowego centrozauryna, który ma się ukazać w APP [2]

Tak przy okazji - w PLoS ONE okazała się pracka rozprawiająca się z dominującą obecnie hipotezą nadrzewnych a nie naziemnych bazalnych Paraves [3]


[1] McDonald AT (2011) A Subadult Specimen of Rubeosaurus ovatus (Dinosauria: Ceratopsidae), with Observations on Other Ceratopsids from the Two Medicine Formation. PLoS ONE 6(8): e22710. doi:10.1371/journal.pone.0022710

[2] Farke AA, Ryan MJ, Barrett PM, Tanke DH, Braman DR, et al. A new centrosaurine from the Late Cretaceous of Alberta, Canada, and the evolution of parietal ornamentation in horned dinosaurs. Acta Palaeontologica Polonica

[3] Dececchi TA, Larsson HCE (2011) Assessing Arboreal Adaptations of Bird Antecedents: Testing the Ecological Setting of the Origin of the Avian Flight Stroke. PLoS ONE 6(8): e22292. doi:10.1371/journal.pone.0022292
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: polonozuch »

szerman pisze:Okaz USNM 11869 zaginął.
Jakim cudem zaginął? Jeśli jest napisane w bibliografii to rozumiem. Ale jak?
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: nazuul »

To się często zdarza. Wiadomo, że jakiś okaz jest w jakieś instytucji (tu w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie - USNM). Po jakimś czasie ktoś chce zbadać okaz i... okazuje się, że nie ma go tam, gdzie miał być! No to sie wtedy stwierdza, że zaginął (lost). Może ktoś go przestawił, schował gdzie indziej albo co gorsza podprowadził albo został zniszczony. Np. do dziś nie wiadomo, co się stało z wielkim kręgiem amficeliasa

Przejrzałem publikację i ten chyba rzeczywiście nie zaginął, ale nie była znana dokładna lokalizacja, z której pochodzi, ale udało się ją dość dokładnie wyznaczyć (s. 157 i 161).

Poprawione. MSz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: nazuul »

http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Rubeosaurus

do uzupełnienia/poprawy (dziwne, bo praca jest cytowana) za McDonald 2011 (w tym obrazki, zapewne Einiosaurus też (uwaga MOR 492, przypisany do Einiosaurus przez Sampsona, 1995, należy do Rubeosaurus)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Czy w obecnej sytuacji powinno się zrobić przekierowanie hasła o Rubeosaurus do Styracosaurus?

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 680
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: Taurovenator »

Wg.mnie tak.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: nazuul »

Hasło Styracosaurus już zostało uzupełnione, więc żeby zachować spójność to tak.
Ja się wcześniej wypowiadałem tu (ostatnie zdanie): viewtopic.php?p=66417#p66417
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [opis] Rubeosaurus (rubeozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

OK, zrobi się

ODPOWIEDZ