[opis] Helioceratops (helioceratops)

Wszystko o "rogatych twarzach"
Awatar użytkownika
szerman
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Posty: 3993
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Lokalizacja: B-B

[opis] Helioceratops (helioceratops)

Post autor: szerman »

Korekta: Jakub Starzyński
-----------------------------

Helioceratops (helioceratops):
Długość: ? m
Wysokość: ? m
Masa: ? t
Czas: przełom wczesnej i późnej kredy (apt – cenoman; 125,0–93,5 Ma)
Miejsce: północno-wschodnie Chiny (prowincja Jilin); formacja Quantou

Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Genasauria
Cerapoda
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopsia
Helioceratops

Materiał kopalny:
Holotyp o numerze JLUM L0204-Y-3 to prawa kość zębowa przechowywana w Muzeum Uniwersyteckim w Changchun, mieście w prowincji Jilin.
Paratyp o numerze JLUM L0204-Y-4 to lewa kość szczękowa.
Co prawda zarówno holotyp jak i paratyp leżały blisko siebie w tej samej warstwie, a na podstawie skamieniałości można wywnioskować, że były podobnych rozmiarów, to jednak nie ma więcej przekonujących dowodów, iż należały do jednego osobnika.

Diagnoza:
Nie-koronozaurowy przedstawiciel neoceratopsów, wyróżniający się następującymi autapomorfiami: stosunek gałęzi kości zębowej do "długości rzędu zębów/maksymalnej wysokości gałęzi kości zębowej" wynosi 1,6. Strona brzuszna kości przedzębowej bardziej pionowa niż u innych bazalnych neoceratopsów, tworząc kąt ok. 130˚ z brzusznym brzegiem gałęzi kości zębowej. Wyrostki i drugorzędne grzbiety asymetrycznie rozproszone po obu stronach głównego grzbietu zębów kości zębowej do dziewięciu wtórnych grzbietów na półprzyśrodkowej i w górę do czterech w dystalnej połowie.

Informacje ogólne:
Helioceratops to przedstawiciel ceratopsów, żyjący na terenie współczesnych północno-wschodnich Chin. Jego szczątki datowane są na apt – cenoman. Znane są jedynie pojedyncze pozostałości żuchwy tego dinozaura ptasiomiedniczego, najprawdopodobniej należące do dwu osobników. Wraz z Auroraceratops rugosus i Yamaceratops dorngobiensis jest uznawany za jednego z najbardziej zaawansowanych neoceratopsów niezaliczanych do kladu Coronosauria, który obejmuje formy późniejsze i bardziej zaawansowane. Na podstawie dotychczasowych odkryć paleogeograficzne występowanie bazalnych neoceratopsów wydaje się być ograniczone do północnych Chin i południowej Mongolii. Prawdopodobne jest więc, iż w regionie tym wyewoluowali pierwsi przedstawiciele Coronosauria – najbardziej zaawansowane ceratopsy, które dożyły końca kredy. Póki co jedynym znanym koronozaurem spoza Ameryki Północnej jest chiński centrozauryn Sinoceratops. Rodzaj Helioceratops i gatunek typowy H. brachygnathus opisał Jin wraz ze swoim zespołem w 2009 roku.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Helioceratops pochodzi od imienia boga Słońca z mitologii greckiej, Heliosa, który w wierzeniach starożytnych Greków przemierzał każdego dnia niebo swym złotym rydwanem ze wschodu na zachód oraz greckiego "ceratops" (rogate oblicze). Nazwa ta wskazuje na orientalne pochodzenie tego neoceratopsa, blisko spokrewnionego z Auroraceratops. Z kolei epitet gatunkowy brachygnathus można w wolnym tłumaczeniu interpretować jako "krótkopyski".

Spis gatunków:
Helioceratops Jin, Chen, Zan, Godefroit, 2009
Helioceratops brachygnathus Jin, Chen, Zan, Godefroit, 2009

Bibliografia:
Jin Liyong; Chen Jun, Zan Shuqin and Pascal Godefroit; Zan, Shuqin; Godefroit, Pascal (2009). A New Basal Neoceratopsian Dinosaur from the Middle Cretaceous of Jilin Province, China. Acta Geologica Sinica, p. 83 – 200.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński temnospondyl
Dewoński temnospondyl
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: [opis] Helioceratops (helioceratops)

Post autor: polonozuch »

szerman pisze:epitet gatunkowy brachygnathus można w wolnym tłumaczeniu interpretować jako "krótkorogi"
gnathus znaczy "pysk", "szczęka", "żuchwa".

Racja, zmieniam na opcje "pysk", dzięki. MSz
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

ODPOWIEDZ