Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 17 listopada 2018, o 07:32

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: ED - spojrzenie w przyszłość
PostNapisane: 16 stycznia 2012, o 15:31 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Posty skopiowane z wątku o mażungazaurze
ŁCz

Tak się zastanawiam nad newsami i ogólną formułą D.com. Najlepiej, żeby mieć doniesienia często i porządne a Encyklopedia była też sukcesywnie rozbudowywana. Tylko rąk do pisania mało. Możemy postawić bardziej na newsy, zaniedbując ED, widać by było, że coś się ciągle dzieje (często przez parę miesięcy nic się nowego nie pojawia na głównej a robota wre w ED, jako newsy możnaby wrzucać informacje o nowych hasłach wartych uwagi, bo gdy ktoś nie śledzi na bieżąco, to omija go to). Ale wtedy zbliżylibyśmy się do standardowego paleobloga. Jeszcze sama zawartość doniesień - dobrze by było (wg mnie), gdyby newsy dotyczyły szerokiego spektrum a dinozaury ograniczyć do spektakularnych doniesień (klika rocznie, w zeszłym roku chyba nic znaczącego się nie stało). Łapki Majungasaurus chyba nawet dla teropodowych maniaków nie są szczególnie zajmujące. Przychodzi na myśl współpraca z Wojciechem Pastuszką, obecnie http://www.archeowiesci.pl są bardzo porządną marką, pewnie warto wrócić do współpracy (bo zdaje się, że parę lat temu coś było).

Tytuł: Re: [opis] Mażungazaur (Majungasaurus)
PostNapisane: 16 stycznia 2012, o 18:49 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
nazuul napisał(a):
Tak się zastanawiam nad newsami i ogólną formułą D.com. Najlepiej, żeby mieć doniesienia często i porządne a Encyklopedia była też sukcesywnie rozbudowywana. Tylko rąk do pisania mało. Możemy postawić bardziej na newsy, zaniedbując ED, widać by było, że coś się ciągle dzieje (często przez parę miesięcy nic się nowego nie pojawia na głównej a robota wre w ED, jako newsy możnaby wrzucać informacje o nowych hasłach wartych uwagi, bo gdy ktoś nie śledzi na bieżąco, to omija go to). Ale wtedy zbliżylibyśmy się do standardowego paleobloga. Jeszcze sama zawartość doniesień - dobrze by było (wg mnie), gdyby newsy dotyczyły szerokiego spektrum a dinozaury ograniczyć do spektakularnych doniesień (klika rocznie, w zeszłym roku chyba nic znaczącego się nie stało). Łapki Majungasaurus chyba nawet dla teropodowych maniaków nie są szczególnie zajmujące. Przychodzi na myśl współpraca z Wojciechem Pastuszką, obecnie http://www.archeowiesci.pl są bardzo porządną marką, pewnie warto wrócić do współpracy (bo zdaje się, że parę lat temu coś było).

Dinozaury.com! to serwis głównie o dinozaurach. W początkowych latach wrzucałem różne newsy - nawet o wczesnej ewolucji człowieka, w ostatnich latach jednak stwierdziłem, że o dinozaurach pojawia się wystarczająco wiele newsów, żeby skupić się tylko na nich. Jeśli chodzi o mnie - wolałbym odwrotne proporcje - pisanie głównie o dinozaurach, a jedynie spektakularne doniesienia z innych gałęzi paleontologii. Zresztą, nawet o dinozaurach pisalibyśmy głównie popularyzacyjne treści, a pod koniec miesiąca pojawiałby się specjalny artykuł "W skrócie" streszczający wszystkie publikacje naukowe z ostatniego miesiąca, jakie udałoby się nam znaleźć (działało to w 2010 nawet fajnie, a nad styczniowym podsumowaniem pracuję cały czas).

Jeśli piszemy dla normalnych ludzi zainteresowanych tematyką, piszmy w języku zrozumiałym, tłumacząc co trudniejsze pojęcia. Bo jeśli będziemy tylko tłumaczyć angielskie abstrakty, będą powstawać teksty dla nikogo - zawodowi paleontolodzy znają przecież zazwyczaj terminologię angielską i nie potrzebują tłumaczenia, a "świeccy" nie zrozumieją skomplikowanych terminów anatomicznych bez ilustracji i objaśnienia (stąd też pewna kwestia dla Encyklopedii - opis każdego bardziej skomplikowanego pojęcia anatomicznego, zaznaczonego na schematycznym rysunku; zresztą do ED jeszcze wrócę).
Podobnie i miało by się ukazywać streszczenie nowości w ED (tylko należy się tym zajmować na bieżąco, pilnując jakie treści się pojawiają w danym miesiącu). Takie podsumowanie raz na miesiąc jest, wg mnie, wystarczające. Jeszcze jeśli ubierze się je w ładne słowa (a nie tylko tabelka), to może wyjść miły w czytaniu tekst.

Przerwy na stronie głównej wynikały zazwyczaj z tego, że nie miałem czasu wrzucać jakichś treści, albo nie pojawiały się żadne tłumaczenia newsów. Ostatnia przerwa trwała od sierpnia do grudnia zeszłego roku. Mam nadzieję, że w tym roku uda się zachować tempo min. 1 newsa na tydzień.

Z Wojciechem Pastuszką współpraca wyglądała mniej więcej w taki sposób, że swego czasu (głównie na początku D.com!) umieszczałem artykuły jego autorstwa z (jak mi się zdaje) odnośnikiem do jego strony. Ostatnio komentowałem i poprawiałem kilka jego artykułów na archeowieściach, ale to wszystko. No i jeszcze odsyłacz w linkach w obu serwisach.

Encyklopedia też może niebezpiecznie zbliżyć się do punktu,w którym będzie niezrozumiała dla normalnego czytelnika, a niemal* niepotrzebna osobom zaawansowanym. Myślę, że każde hasło powinno mieć wydzielone części dla mniej i bardziej zaawansowanych (np. rozdział Diagnoza miałby takie "ostrzeżenie" - Uwaga! Poniższy fragment przedstawia szczegółowe dane, i może wymagać od Czytelnika znajomości trudnych pojęć. Nie chciałbym, żeby ktoś się zniechęcał w skutek zbyt trudnych do zrozumienia sformułowań. Domyślam się, że forma encyklopedii zmusza do oszczędności w słowach, ale jeśli chcemy dotrzeć do ludzi z popularyzacją wiedzy, musimy się przestawić bardziej na formę podręcznika. A więc - dużo odnośników w tekście, które wyjaśniałyby dane słowa; dużo ilustracji i schematów, z polskimi podpisami.

*niewątpliwym plusem jest połączenie wszystkich informacji o danym taksonie bez potrzeby przeszukiwania poszczególnych prac.

Swoją drogą polecam:
Mikołuszko, W., 2009. O powstawaniu artykułów popularnonaukowych drogą doboru naturalnego Rocznik Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, 1: 20-22.

Tytuł: Re: ED - spojrzenie w przyszłość
PostNapisane: 22 marca 2012, o 14:47 
Moderator
Moderator

Nieśmiało proponuję by się zmobilizować i do wakacji natrzaskać 300 kolejnych opisów, tak by mieć 1000 haseł w ED na początku lipca.
Dino też mi zwrócił uwagę, że warto linki do lepszych opisów umieszczać na wiki. Niestety są one przez jednego z redaktorów usuwane. Napisałem do niego w tej sprawie.

PostNapisane: 22 marca 2012, o 17:56 
Administrator
Administrator

Polecam ;) :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_w ... ty:LCzDino

PostNapisane: 28 maja 2013, o 06:34 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Dino napisał(a):
Przerwy na stronie głównej wynikały zazwyczaj z tego, że nie miałem czasu wrzucać jakichś treści, albo nie pojawiały się żadne tłumaczenia newsów. Ostatnia przerwa trwała od sierpnia do grudnia zeszłego roku. Mam nadzieję, że w tym roku uda się zachować tempo min. 1 newsa na tydzień.

Czy Dawid Mazurek również może wrzucać newsy na główną? Kiedyś chyba wspominał, przy okazji jakiegoś kryzysu (nie pamiętam, czy boty, hakerzy czy transfer), że ma dostęp do panelu administratora, ale bez Twojej wiedzy i/lub zgody nie ingeruje.

PostNapisane: 5 lipca 2013, o 10:55 
Administrator
Administrator

Będę musiał (znowu) naprawiać stronę, bo, mimo że niby wszystko ładnie działa, to zaplecze techniczne uniemożliwia mi teraz jej administrowanie (!). Poważnie myślę nad tym, by zacząć współpracę z kimś kto zna się na informatyce bardziej niż ja (posłałem już kilka maili; jeśli ktoś z Was ma znajomości może się podzielić).

Strefa czasowa: UTC + 1