Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 17 listopada 2018, o 07:32

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Słynne dinozaury w ED
PostNapisane: 17 grudnia 2016, o 16:12 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
W oczekiwaniu na oficjalny raport nazuula postanowiłem zrobić mały rachunek sumienia.
nazuul napisał(a):
1) znacznie gorsze w ED (13):
Massospondylus

Postaram się go sprawdzić tak szybko, jak tylko jestem w stanie.

nazuul napisał(a):
3) porównywalne (39): [list=1]
! Iguanodon (do weryfikacji)
Corythosaurus (do poprawy)
Camarasaurus (w trakcie rozbudowy)
Maiasaura
Lambeosaurus
Amphicoelias (do aktualizacji)
Saltasaurus (do weryfikacji?)

Iguanodont lub lambeozaur wydaje mi się z nich najwierniejszy stanu faktycznego. Choć może to być błędne przekonanie, bo przez np. skomplikowaną taksonomię tego pierwszego może tam być jakiś babol, którego ani ja, ani nikt inny nie wyłapał. Niemniej jednak przyjrzę im się.

PS:
nazuul napisał(a):
4) lepsze w ED (41):
Mamenchisaurus

To jest właśnie to złudne wrażenie - na oko z 70% informacji zaczerpnięte z DinoDaty, ThePaleontologyDatabase i Wikipedii... Wg mnie jest on w praktyce do przepisania niemal od podstaw :(

PS2:
nazuul napisał(a):
Camptosaurus

Jego (i parę innych w w/w liście) nie ma w ED - jest tylko na forum.

PostNapisane: 17 grudnia 2016, o 21:55 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
szerman napisał(a):
postanowiłem zrobić mały rachunek sumienia

Co za bzdura. TY chcesz robić rachunek sumienia? :D

Poczekaj może jeszcze trochę - będzie nowa lista, wg nowych, bardziej obiektywnych założeń.
Massospondylus wydaje się dość poprawnym hasłem, lecz ubogim.

PostNapisane: 18 grudnia 2016, o 20:04 
Moderator
Moderator

Zmieniłem gruntownie listę. Nie ma wyróżnienia najsłynniejszych spośród słynnych ani porównania z angielską wikipedią. Jest ocena według tego, ile brakuje opisowi do doskonałości (4 kategorie opisów: dobre, średnie, słabe, nieistniejące). Trochę przybyło (np. wschodzące gwiazdy Yi i Dakotaraptor; Malawisaurus i Phuwiangosaurus nie wiedzieć czemu mają >200 000 wyników w google) i trochę wyleciało (np. nomina dubia, Muttaburrasaurus, Puertasaurus, Anchiceratops). W liście nadreprezentowane są teropody, północnoamerykańskie i duże taksony; są dwa stegozaury, żadnego australijskiego. Ornitopody i generalnie ptasiomiedniczne mają tendencję do bycia kiepsko opisanymi; odwrotnie teropody.
Oczywiście lista jest subiektywna i tak naprawdę robiona w ciemno - bazuje na wyczuciu a nie wiedzy (i nie może być inaczej). Przyporządkowania do danej kategorii są nieostre (np. Deinocheirus - ile wysiłku wymaga aktualizacja? Carnotaurus - krótki ale treściwy - rozbudować?). W uszeregowaniu względem słynności, jako podstawowe kryterium przyjąłem ilość wyników w google. Przy zmianie miejsc (<20% taksonów), kierowałem się nie tylko tym, na ile wydaje mi się, że są znane (pytanie, przez kogo: pokolenie, stopień znajomości tematu), ale również, na ile powinny być. Brać pod uwagę można: 1) faktyczną rozpoznawalność, 2) listy TOP 10 3) listę ulubionych z forum 4) występowanie w kulturze, 5) ciężar gatunkowy tematu (istotność taksonu), 6) niezwykłość taksonu, 7) ilość informacji w źródłach popularnych i 8) w literaturze, 9) ilość wyników w wyszukiwarkach; można brać też pod uwagę, aby 10) każda grupa czy morfotyp był reprezentowany oraz uwzględnić 11) ilość wyświetleń i 12) długość haseł w ED oraz oczywiście 13) czynnik łał. Do listy spokojnie można opisać 50 a nawet 100 pozycji. Taką też drugą listę, przygotowałem, ale już bez oceny czego hasło wymaga. Może się przyda.

Podsumowanie za 2015 rok (poprzednia aktualizacja: 21 marca 2015 r.):
Niewiele się działo w tym zakresie - trzy opisy i (z wyjątkiem trzech) szczątkowe aktualizacje:
szerman. Nowy opis (1): Brontosaurus. Aktualizacje (5): Apatosaurus, Amphicoelias, Supersaurus, Iguanodon (dodanie nowego gatunku), Ankylosaurus
nazuul. Nowy opis (1): Ceratosaurus (wraz z: szerman). Aktualizacje (4): Diplodocus, Mamenchisaurus (trochę dodane), Tyrannosaurus, Anchiornis
Utahraptor. Nowy opis (1): Yi. Aktualizacje (4): Lufengosaurus (oba zostały dodane do listy), Coelophysis, Plateosaurus, Kentrosaurus (dodany dymorfizm). Zmiany o trudnym do określenia charakterze: Phuwiangosaurus
Dino. Aktualizacja (1): Stegosaurus. Poprawki (1): Leptoceratops

Podsumowanie za 2016 rok:
Tym razem działo się wiele, zwłaszcza Kamil Kamiński zajął się teropodami, głównie poprawiając wcześniejsze wersje opisów.
Łącznie 8 nowych lub gruntownie poprawnionych opisów oraz 11 aktualizacji (te na niewielką skalę). Wiele dobrych opisów wymaga jeszcze pewnych zmian lub co najmniej przejrzenia. Spory problem to niedokończone/porzucone opisy, głównie tych, którzy porwali się na tworzenie rozbudowanych - szerman i ja. Np. Corythosaurus od trzech lat jest podobno "w trakcie przebudowy i wprowadzania poprawek" a Triceratops od dwóch "W trakcie aktualizacji (Scannella i in., 2014)".

Kamil Kamiński. Nowe opisy (8): Carcharodontosaurus, Troodon (wraz z: Suchomimus), Daspletosaurus (wraz z: Eryk Sroka, 2013 r.), Struthiomimus (wraz z: Eryk Sroka, 2014 r.), Dilong (wraz z: Eryk Sroka, 2014 r.), Spinosaurus (wraz z: nazuul), Suchomimus, Albertosaurus (wraz z: Ag.Ent, 2008 r.)
nazuul. Nowy opis (1): Spinosaurus (wraz z: Kamil Kamiński). Aktualizacje (7): Megalosaurus, Carnotaurus, Limusaurus, Majugasaurus, Ceratosaurus, Stegosaurus, Concavenator. Poprawy (1): Masiakasaurus
Suchomimus. Nowy opis (1): Troodon (wraz z: Kamil Kamiński)
Utahraptor. Aktualizacje (2): Utahraptor, Massospondylus
Dino. Aktualizacja (1): Stegoceras

Najistotniejsze do zrobienia:
Niedobrze wygląda sytuacja, gdzie opisy od paru lat wiszą jako do poprawy. Co wydaje mi się najpilniejsze - uszeregowane wg poziomu trudności i później wagi:

Poziom trudności: łatwy
* Aktualizacja taksonomii diplodokidów wg Tschopp i in., 2015: Diplodocus, Barosaurus, Supersaurus, Brontosaurus i Apatosaurus. Proponuję w całości przyjąć ich wnioski. Opisy wymagają też aktualizacji o inne prace, np. Barosaurus o Melstrom i in. 2016, ale póki co najistotniejsza jest Tschopp i in., 2015.
* Deinocheirus - aktualizacja (1 publikacja)
* Eoraptor - aktualizacja (głównie 1 publikacja, filogeneza)
* Chasmosaurus - aktualizacja (kilka ważnych prac)
* Uzupełnienia odnośnie masy (np. Benson i in., 2014)
* Olorotitan - wprowadzenie poprawek
* Coelophysis - uzanie, że hasło jest kompletne
* Wstawienie ilustracji
---
Poziom trudności: średni
* Velociraptor - weryfikacja, poprawa i rozbudowa
* Tarbosaurus - weryfikacja, poprawa i rozbudowa
* Stegosaurus - ogólniki paleobiologiczne (mogę wysłać materiał) i aktualizacja
* Allosaurus - aktualizacja, omówienie wątpliwych gat.
* Microraptor - aktualizacja (wiele różnych prac)
* Giraffatitan - aktualizacja
* Herrerasaurus - aktualizacja
---
Poziom trudności: trudny
* Iguanodon - weryfikacja
* Styracosaurus-Centrosaurus-Monoclonius - weryfikacja
* Corythosaurus-Lambeosaurus-Hypacrosaurus - weryfikacja, poprawa i rozbudowa
* Camarasaurus - weryfikacja i dokończenie
* Plateosaurus - weryfikacja
* Mamenchisaurus - weryfikacja
---
Ja natomiast zabiorę się za Triceratops i Torosaurus

PostNapisane: 31 grudnia 2016, o 17:48 
Moderator
Moderator

Podziękowania za aktualizację. Wygląda to naprawdę dobrze :) Jeśli kolejny rok będzie wyglądał jak poprzedni, to ED będzie prawie gotowa.

PostNapisane: 1 stycznia 2017, o 11:46 
Moderator
Moderator

:lol:

PostNapisane: 3 stycznia 2017, o 19:05 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Utahraptor napisał(a):
Podziękowania za aktualizację. Wygląda to naprawdę dobrze :) Jeśli kolejny rok będzie wyglądał jak poprzedni, to ED będzie prawie gotowa.

Będzie prawie niebieska. Nieustanne aktualizacje będą wymagane na bieżąco.

PostNapisane: 7 stycznia 2017, o 15:08 
Moderator
Moderator

Nie będzie prawie niebieska, chyba że opisy będą skrótowe. Chyba jednak lepiej żeby był dobrze omówiony Diplodocus niż w ogóle istniał w ED Austroposeidon?

PostNapisane: 8 stycznia 2017, o 11:48 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

nazuul napisał(a):
Chyba jednak lepiej żeby był dobrze omówiony Diplodocus niż w ogóle istniał w ED Austroposeidon?

O Boże. Tobie chyba nigdy nic nie spasuje. Nic więcej nie powiem.

PostNapisane: 8 stycznia 2017, o 15:37 
Moderator
Moderator

Nie wiem co to znaczy "spasuje", ale nie chodzi mi o te konkretne hasła, ale szerzej o całą ED. Chodzi mi o to, że ten temat powstał po to aby - przy nie powtarzaniu oczywistości, że każdy robi co chce itp. - zwrócić uwagę, że pewne sprawy są ważniesze niż inne... np. nie jest dobrze, że od prawie dwóch lat istotna publikacja o diplodokidach jest przez ED zignorowana. Też robię różne rzeczy, starając się wskazywać innym co wydaje się najważniejsze (rzadko kiedy skutecznie). Wiele moich haseł jest zaniedbanych (z ważniejszych zwłaszcza: Triceratops, Torosaurus, Tyrannosaurus, Nanotyrannus, Alioramus, Stegosaurus, Microraptor, Balaur, Gorgosaurus, Chasmosaurus, Mojoceratops, Pentaceratops, Pachycephalosaurus, Giraffatitan, Heterodontosaurus, Elaphrosaurus, Pachyrhinosaurus, Struthiosaurus, Deinonychus, Scipionyx, Sauroposeidon, Miragaia, Dacentrurus, Megaraptor, Austroraptor, Pisanosaurus, Nigersaurus, Eoraptor, Stegoceras, Rebbachisaurus, Abydosaurus, Minmi, Tuojiangosaurus, Gallimimus, Haplocanthosaurus, Eobrontosaurus, Euhelopus, Erketu, Zmniejszanie ozdób w ontogenezie dinozaurów).
Czeka też przejrzenie/aktualizacja/sprawdzenie/rozbudowa haseł wielu innych haseł.
Na aktualizację czekają hasła o grupach teropodów, zwłaszcza dwa najbazalniejsze oraz wszystkie celurozaury.
Spisy kladogramów - aktualizacja istniejących i stworzenie kolejnych.
Do tego sprawdzenie haseł innych, spisów literowych, ubogacenie w ilustracje, tworzenie nowych waznych haseł (Psittacosaurus, Parasaurophus itd. - patrz lista).
Jeszcze usuwanie grafik.
Ja ciągle myślę, którym z tych zadań dać priorytet, bo wszystkiego co potrzebne, nawet ograniczając się do zrobionych przeze mnie haseł (zresztą swoich haseł nie traktuje priorytetowo, bo są moje, co może też jest błędem), nie jestem w stanie zrobić.

PostNapisane: 10 stycznia 2017, o 22:22 
Moderator
Moderator

nazuul napisał(a):
Nie wiem co to znaczy "spasuje", ale nie chodzi mi o te konkretne hasła, ale szerzej o całą ED. Chodzi mi o to, że ten temat powstał po to aby - przy nie powtarzaniu oczywistości, że każdy robi co chce itp. - zwrócić uwagę, że pewne sprawy są ważniesze niż inne...

Chodzi o to, by doceniać każdy trud w ED. Musimy się dopingować, a nie narzekać. Potrzebny jest zarówno diplodok jak i austroposeidon. Każdy chyba czytał ten temat i wie jaka jest sytuacja.

Łatwiej się pracuje, gdy atmosfera jest pozytywna i wieje optymizmem. Ja podtrzymuję swój optymizm. Mamy ponad 2/3 opisów. Jak dobrze pójdzie, to w tym roku dodamy kolejne kilkadziesiąt i będziemy o wiele bliżej kompletu.

PostNapisane: 11 stycznia 2017, o 23:20 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
nazuul napisał(a):
Nie będzie prawie niebieska, chyba że opisy będą skrótowe. Chyba jednak lepiej żeby był dobrze omówiony Diplodocus niż w ogóle istniał w ED Austroposeidon?

Maciej ma tu rację, o czym już jednak dyskutowaliśmy w tym i innych tematach. Przykład został przytoczony zapewne nie po to, by zniechęcać kogokolwiek, ani żeby ktokolwiek (tutaj Marcin) poczuł się urażony (w końcu poświęcił on swój czas).

PostNapisane: 12 stycznia 2017, o 21:59 
Moderator
Moderator

Oczywiście padł przykład właśnie tych taksonów, bo w ostatnich zmianach były 7 stycznia.
Na myśli miałem dopingowanie a nie narzekanie (jak widać nieudolnie to wyszło), zob. viewtopic.php?f=7&p=62165#p62165

PostNapisane: 15 marca 2018, o 14:09 
Moderator
Moderator

A jak sytuacja wygląda po roku?

PostNapisane: 27 marca 2018, o 18:41 
Moderator
Moderator

Podsumowanie za 2017 rok (tj. 19.12.2016 do dziś):

Kamil Kamiński. Nowe opisy (7): Parasaurolophus, Ouranosaurus, Cryolophosaurus, Euoplocephalus, Edmontonia, Sinosauropteryx, Caudipteryx. Aktualizacje (14): Troodon, Tarbosaurus, Deinocheirus, Dilophosaurus, Dakotaraptor, Daspletosaurus, Torvosaurus, Gorgosaurus, Lythronax, Tyrannosaurus, Archaeopteryx, Yutyrannus, Corythosaurus, Allosaurus
nazuul. Aktualizacje (11): Anchiornis, Limusaurus, Pachycephalosaurus, Torosaurus, Balaur, Triceratops, Deinocheirus, Archaeopteryx, Ankylosaurus, Edmontosaurus, Ornithomimus
Suchomim. Aktualizacja (1): Archaeopteryx
Utahraptor. Aktualizacja (1): Lufengosaurus
Dino. Aktualizacja (1): Velociraptor

35 opisów, czyli ok. 1/3 listy, zostało ulepszonych w tym roku. Czyli nieźle. Zgodnie z przewidywaniem, okazuje się, że to w większości zasługa Kamila Kamińskiego.

Wiele ulepszonych haseł (na pewno Parasaurolophus, Troodon i Caudipteryx oraz Anchiornis, Torosaurus, Triceratops i Ornithomimus, a także Archaeopteryx i Velociraptor) wymagają jeszcze poprawek. W większości opisów jednak nie jestem w stanie tego stwierdzić bez analizowania literatury a zakładam, że faktycznie jeszcze trzeba się hasłom przyjrzeć.

PostNapisane: 27 marca 2018, o 20:32 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Rzeczywiście nie wygląda to najgorzej :)

Czapki z głów przed Kamilem i Maciejem za 2017. Może sam dołączę do listy za rok bieżący :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1