[POPRAWA OPISU] Parasaurolophus

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

[POPRAWA OPISU] Parasaurolophus

Post autor: Kamil Kamiński »

Po długim czasie wreszcie jest:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... aurolophus

Opis może wymagać jeszcze pewnych poprawek bądź uzupełnień, zwłaszcza że nie miałem dostępu do pełnej wersji niektórych z cytowanych prac, więc w paru przypadkach bazowałem tylko na abstraktach. I tak okazał się znacznie trudniejszy niż początkowo myślałem. Zachęcam więc do czytania i komentowania :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [POPRAWA OPISU] Parasaurolophus

Post autor: nazuul »

Kamil Kamiński pisze:Opis może wymagać jeszcze pewnych poprawek bądź uzupełnień
z pewnością o to (np. w pierwszej książce jest o czasie występowania gatunków):
1. Eberth, D.A., & Evans, D.C. (red.) Hadrosaurs: Proceedings of the International Hadrosaur Symposium. Indiana University Press
2. Evans, D. C., Reisz, R. R., & Dupuis, K. (2007). A juvenile Parasaurolophus (Ornithischia: Hadrosauridae) braincase from Dinosaur Provincial Park, Alberta, with comments on crest ontogeny in the genus. Journal of Vertebrate Paleontology, 27(3), 642-650.
3. Evans, D. C., Ridgely, R., & Witmer, L. M. (2009). Endocranial anatomy of lambeosaurine hadrosaurids (Dinosauria: Ornithischia): a sensorineural perspective on cranial crest function. The Anatomical Record, 292(9), 1315-1337.
4. Wiman, Carl (1931). "Parasaurolophus tubicen, n. sp. aus der Kreide in New Mexico". Nova Acta Regiae Societatis Scientiarum Upsaliensis, series 4 / 7 (5): 1–11.
5. Lull, R.S. i Wrigh, N.E. (1942) "Hadrosaurian dinosaurs of North America" Geological Society of America, Special Paper 40, 1-242.
6. Titus, A.L. & Loewen, M.A. (red.) "At the Top of the Grand Staircase: The Late Cretaceous of Southern Utah" Bloomington, Indiana University Press, 599-620.
7. Sullivan, R. M., & Bennett, G. E. (2000). A juvenile Parasaurolophus (Ornithischia: Hadrosauridae) from the Upper Cretaceous Fruitland Formation of New Mexico. New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin, 17, 215-220.

np. porównując ryc. 6.11 z książki nr 6 z ryc. 1 z niżej cytowanej publikacji to gatunek typowy: 77-76 Ma (zaokrąglając do pełnych Ma)
Mallon, J. C., Evans, D. C., Ryan, M. J., & Anderson, J. S. (2012). Megaherbivorous dinosaur turnover in the Dinosaur Park Formation (upper Campanian) of Alberta, Canada. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology, 350, 124-138.
Kamil Kamiński pisze:nie miałem dostępu do pełnej wersji niektórych z cytowanych prac, więc w paru przypadkach bazowałem tylko na abstraktach.
o jakie chodzi prace?
Ja zawsze w takich przypadkach zaznaczam to w cytowaniu (np. "abstrakt" na końcu)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [POPRAWA OPISU] Parasaurolophus

Post autor: Kamil Kamiński »

nazuul pisze:Kamil Kamiński napisał(a):
nie miałem dostępu do pełnej wersji niektórych z cytowanych prac, więc w paru przypadkach bazowałem tylko na abstraktach.

o jakie chodzi prace?
Na pewno te:

Evans, D.C. (2006). "Nasal cavity homologies and cranial crest function in lambeosaurine dinosaurs".
Evans, D.C., Reisz, R.R., Dupuis, K. (2007) “A juvenile Parasaurolophus braincase from Dinosaur Provincial Park, Alberta, with comments on crest ontogeny in the genus.”
Evans, D.C., Bavington, R., Campione, N.E. (2009). “An unusual hadrosaurid braincase from the Dinosaur Park Formation and the biostratigraphy of Parasaurolophus (Ornithischia: Lambeosaurinae) from southern Alberta”

Z podanych przez Ciebie prac nigdzie nie znalazłem też Wimana (1931).
Na pewno wrócę do tego opisu, na razie muszę jednak trochę od niego odpocząć i zająć się jakimś lżejszym hasłem :)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [POPRAWA OPISU] Parasaurolophus

Post autor: szerman »

Ja osobiście zaznaczam [abstrakt] w bibliografii.

Imponujący opis, to chyba pierwszy b. ważny dinek od ponad roku, który zasilił ED :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [POPRAWA OPISU] Parasaurolophus

Post autor: nazuul »

Spinozaur to właściwie nowe hasło.

Ktoś będzie jeszcze poprawiał hasło Parasaurolophus, czy ja mam się za to wziąć? Jeśli nikt się nie zgłosi, zabieram się za niego.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [POPRAWA OPISU] Parasaurolophus

Post autor: Kamil Kamiński »

Jeśli o mnie chodzi, to na razie nic nowego nie wymyślę, chyba że zdobędę którąś z potrzebnych prac.

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [POPRAWA OPISU] Parasaurolophus

Post autor: Kamil Kamiński »

Dostałem Wimana, Lulla i Wrighta oraz Evansa i in., 2007, więc jeśli jeszcze nie zacząłeś, to chętnie dorzucę co nieco. Ale to dopiero w przyszłym tygodniu

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [POPRAWA OPISU] Parasaurolophus

Post autor: Kamil Kamiński »

http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=19822

To już raczej moja ostatnia edycja tego hasła. Cała praca Wimana, jak wskazuje tytuł, jest niestety tylko po niemiecku, więc za wiele z niej nie wyciągnąłem

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [POPRAWA OPISU] Parasaurolophus

Post autor: nazuul »

W przerwie w pracach nad triceratopsynami spojrzałem czego jeszcze wymaga opis i stwierdzam, że w 6 z sugerowanych przeze mnie prac są istotne dane.
Jeszcze to (konkretnie suplement Stratigraphic Chart):
Fowler DW. (online 2017) Revised geochronology, correlation, and dinosaur stratigraphic ranges of the Santonian-Maastrichtian (Late Cretaceous) formations of the Western Interior of North America. PeerJ Preprints 5:e2554v2 https://doi.org/10.7287/peerj.preprints.2554v2
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ