[opis] Tanius

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Tanius

Post autor: szerman »

Przy ostatniej rozbudowie tsintaozaura natknąłem się na tego dinozaura, który wcześniej był skutecznie pomijany na forum i w ED. Mimo tego opisu jest wiele niewiadomych, jak np. wiek (Brett-Surman daje kampan, autorzy The Dinosauria widełki koniak-mastrycht ze znakiem zapytania), a także materiał kopalny, który jest potraktowany po macoszemu:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Tanius
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Tanius

Post autor: Utahraptor »

Super, że ktoś się wziął za dinozaury kaczodziobe :), bo są w opłakanym stanie.
Wg paleodb są przynajmniej 4 znaleziska. Myślę, że materiał kopalny nie musi być w tym przypadku tak drobiazgowo opisany. Przydałaby się za to mapka.
W najnowszych pracach na temat tej formacji nie podaje się dokładnego wieku, a więc nie jest on ustalony. Ze schematów widać jednak, że jest to jedna z młodszych późnokredowych formacji w tym regionie i dotyczy pewnie drugiej połowy późnej kredy. Ja bym dał przedział santon-mastrycht.
http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S00 ... xt&tlng=es
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Tanius

Post autor: nazuul »

Różne poprawki, ale nadal do zmian:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=11550
Co wymaga komentarza:
Wiele uwag dotyczy systematyki, filogenezy i kladogramów w ED:
1) w The Dinosauria przyjęto szeroką definicję Hadrosauridae a w ED mamy wąską, przez co podane informacje są błędne.
2) Saurolophinae/Hadrosaurinae
odnośnie 1-2 zob. http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... menklatura
3) Hadrosauroidea powinno się pojawić w tabelce, jako ostatnia pewna jednostka.
4) odesłanie do kladogramów w Hadrosauridae jest błędne, bo powinno być do Iguanodontia. Pewnie sugerowałeś się The Dinosauria, gdzie Tanius to hadrozauryd sensu The Dinosauria, i dlatego pewnie w haśle Tanius znalazło się odesłanie właśnie do Prieto-Márquez, 2013. Wynika to z tego, że badania Prieto-Marqueza, choć skupiają się na Hadrosauridae, to uwzględniają też bardziej bazalne taksony nalezące do Hadrosauroidea - sam autor w różnych publikacjach (np. o Huehuecanauhtlus) uznaje swoją macierz za informatywną także dla tych bardziej bazalnych - tj. nie traktuje nie-hadrozaurydowych hadrozauroidów jako outgroups, choć wcześniej - w Prieto-Marquez, 2010 podaje je właśnie jako outgroups (ehhh). Dlatego analizy Prieto-Marqueza (ogólne, bo niektóre zawęża np. do Lambeosaurinae, jak Prieto-Márquez, 2013) umieściłem w Iguanodontia (które podzieliłem na bazalne Iguanodontia i Hadrosauroidea), czego niektórzy zdają się nie dostrzegać (widocznie jednak miałem kroić kladogramy i umieszczać odpowiednie części w Iguanodontia oraz w Hadrosauridae...). Dałem wyraźne (widocznie nie dość) odesłanie: 2.1 Zob. Iguanodontia#Hadrosauroidea (jakieś pomysły, żeby bardziej to zaznaczyć?)

myślę, że warto linkować bezpośrednio do kladogramów i gatunków
Etymologia
(...)
prynadai – patrz opis Bactrosaurus
to mi się wydaje nie na miejscu ;)

Materiał - do zmiany, np. w haśle Tsintaosaurus jest:
Materiał przypisany do Tanius przez Younga (1958) może należeć do tsintaozaura (Prieto-Márquez i Wagner, 2013)
Znalazłem taką stronę z rysunkiem mateirału:
http://www.evolutionsmuseet.uu.se/samling/tanius.html
ponieważ nie możemy z niego skorzystać (choć można napisać do właściciela rysunku z prośbą, choć najlepiej poczekać z tym do czasu uporządkowania rysunków w ED), to można odesłać do niego w haśle. Jeszcze trzeba dowiedzieć się, co to dokładnie jest - holotyp, holotyp+materiał przypisany przez Wimana czy coś innego (podpisano rysunek jako "materiał z Uppsali")

formacja Jiangjunding (jednej z czterech wyróżnianych w grupie Wangshi) - może da się ustalić lepszy wiek

Poropat, S. F., & Kear, B. P. (2013):
T’an’s site, from which the four theropod vertebrae described
below were recovered, was located w500 m (1 li) southwest of a
village called Chiang Chün Ting, also known as Tianqiaotun or
T’ien-Ch’iao-T’un (Buffetaut, 1995). Based on the labels on the
specimens in the PMU, the holotype specimen of Tanius sinensis
was found at the same locality, as were some of the ankylosaur
specimens described by Buffetaut (1995).
Buffetaut, E., 1995. An ankylosaurid dinosaur from the Upper Cretaceous of Shandong, China. Geological Magazine 132, 683e692.
Prieto-Márquez, 2010 podaje:
Early Campanian (Hong & Miyata, 1999)
Hong J, Miyata T. 1999. Strike-slip origin of Cretaceous Mazhan Basin, Tan-Lu fault zone, Shandong, east China. The Island Arc 8: 80–91.

warto na pewno zajrzeć do:
- Wiman C. 1929. Die Kreide. Dinosaurier aus Shantung. Palaeontologia Sinica, Series C 6: 1–67
- Buffetaut E, Tong-Buffetaut H (1993) Tsintaosaurus spinorhinus Young and Tanius sinensis Wiman: a preliminary comparative study of two hadrosaurs (Dinosauria) from the Upper Cretaceous of China. Comptes Rendus de l’Académie des Sciences de Paris 317: 1255–1261.
- http://www.palaeontologia.pan.pl/Archiv ... 24_1-2.pdf

Utahraptor pisze:Super, że ktoś się wziął za dinozaury kaczodziobe :), bo są w opłakanym stanie.
nie wydaje mi się, żeby odbiegały pod tym względem od innych grup
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Tanius

Post autor: szerman »

Dzięki za uwagi i poprawki. Hadrosauroidea miało być, kapnąłem się że nie ma po fakcie (wykorzystałem szkielet opisu od tsintaozaura, tylko podmieniłem dane). Tak samo w pierwszych zdaniach użyte słowo "hadrozaur" - miało być ornitopod, albo coś innego pewnego.

Co do materiału, to jeszcze dziś przepiszę na nowo opierając się na tym rysunku, oczywiście dając go w bibliografię. Czemu nie dopisałeś się do autorów?

Jeśli chodzi o hadrozaury w ED, to wg mnie nie mają się najgorzej - jeden z najlepszych tam opisów to przecież edmontozaur, kolejny taki będzie zaurolof (jeszcze nie ukończony). Do tego dochodzą mniej rozbudowane ale bardzo solidne lambeozaur, tsintaozaur i korytozaur (ten ostatni ma chyba jeszcze jakieś bolączki). Wg mnie hadrozaury dlatego mogą być uważane za "potraktowane po macoszemu", bo brakuje takich dinków, jak: parazaurolof, kritozaur, hypakrozaur i pewnie kilka innych, ale sam brak choćby tych 3 opisów w ED (na forum są stare, kilkuletnie i bardzo kiepskie wersje) po prostu razi.

EDIT
Mapki też chciałem dać, ale nie byłem pewny materiału kopalnego, tj. gdzie był znaleziony gatunek typowy (bo teraz wszystko jest jakby wrzucone do jednego wora, bo tak właśnie zrobili w The Dinosauria 1 i 2)...
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Tanius

Post autor: Utahraptor »

nazuul pisze:formacja Jiangjunding (jednej z czterech wyróżnianych w grupie Wangshi) - może da się ustalić lepszy wiek
Kampan najczęściej się pojawia w różnych źródłach, ale raczej na zasadzie domyślania się. Na pewne, dokładne datowanie chyba nie ma co liczyć. Przynajmniej na razie.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Tanius

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Co do materiału, to jeszcze dziś przepiszę na nowo opierając się na tym rysunku, oczywiście dając go w bibliografię.
po prostu odeślij do rysunku (po co pisać), ale najpierw trzeba ustalić, co on dokładnie przedstawia
szerman pisze:Czemu nie dopisałeś się do autorów?
czasem zapominam :P
szerman pisze:jeden z najlepszych tam opisów to przecież edmontozaur, kolejny taki będzie zaurolof (jeszcze nie ukończony). Do tego dochodzą mniej rozbudowane ale bardzo solidne lambeozaur, tsintaozaur i korytozaur (ten ostatni ma chyba jeszcze jakieś bolączki).
edmontozaur nie jest wcale taki dobry, podobnie lambeozaur, korytozaura zapewne trzeba jeszcze poprawić
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Tanius

Post autor: szerman »

szerman pisze:Przy ostatniej rozbudowie tsintaozaura natknąłem się na tego dinozaura, który wcześniej był skutecznie pomijany na forum i w ED.
A jednak była o nim mowa:
Karol Sabath [url=http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=88&t=126]tutaj[/url] pisze:Tanius - podano, że T. chinkankouensis okazał się tsintaozaurem, ale został jakiś T. turpanensis opisany przez Riabinina. Tymaczem, o ile wiem, Riabinin nie opisał gatunku pod taką nazwę (jedyny T. turpanensis jakiego znam to teropod - "Tyrannosaurus turpanensis" opisany przez Chińczyków 40 lat później - zresztą zapewne po prostu tarbozaur), tylko Tanius prynadai (który zresztą wylądował jako Bactrosaurus prynadai).
Trzeba to poprawić, i podać co w końcu zostało w taniusie, a co wylądowało w innych i jakich rodzajach.
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ