[OPIS]Albertadrom (Albertadromeus)

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

[OPIS]Albertadrom (Albertadromeus)

Post autor: Dawid Mika »

Długość: 1,6 m
Miejsce występowania: Canal Creek, północna cześć Pinhorn Provincial Grazing Reserve, górne osady formacji Oldman, południowa Alberta, Kanada
Czas występowania: ok. 76,5-75 Ma (kampan, późna kreda)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Cerapoda
Ornithopoda
Thescelosauridae
Orodrominae

Wstęp
Albertadrom (Albertadromeus) to niewielki ornitopod, żyjący w późnej kredzie na obszarach dzisiejszej Kanady.

Etymologia
Nazwa rodzajowa Albertadromeus oznacza "biegacza z Alberty" (prowincji Kanady, gdzie znaleziono jego szczątki). Odnosi się ona do prawdopodobnej zdolnośc do szybkiego biegu zwierzęcia. Epitet gatunkowy (syntarsus) pochodzi od greckich słów syn- łącznie i tarsus - nastopek (a więc oznacza tyle co "zrośnięty staw skokowy") i opisuje zredukowaną cześć kości strzałkowej, zrośniętą z dystalnym końcem kości piszczelowej. Ciekawostką jest to, że nazwę rodzajową Syntarsus nadano też wczesnojurajskiemu celofyzoidowi, ta okazała się jednak zajęta przez chrząszcza, dlatego też przemianowo go na Megapnosaurus (co jednak mogło mieć miejsce z pominięciem zasad etycznych, dlatego niektórzy badacze dalej używają nazwy Syntarsus).


Materiał kopalny
Holotyp (TMP 2009.037.0044) - powiązany pozaczaszkowy szkielet zawierający: izolowane żebro szyjne, dwa artykułowane kręgi grzbietowe, izolowany kręg ogonowy, skostniałe ścięgna, lewą kość piszczelową i strzałkową, niekompletną prawą kość strzałkową, niekompletną kość śródstopia oraz pazur.

Paleobiologia
Długa kość piszczelowa oraz zredukowana, zrośnięta kość strzałkowa (cecha występująca oprócz Albertadromeus, tylko u jurajskich heterodozaurydów Heterodontosaurus i Fruitadens) sugeruje zdolność do szybkiego biegu.

Gatunki
Albertadromeus Brown, Evans, Ryan, Russel, 2013
Albertadromeus syntarsus Brown, Evans, Ryan, Russel, 2013

Bibliografia
C. L. Brown, D. C. Evans, M. J.Ryan, A. P.Russel (2013) "New data on the diversity and abundance of small-bodied ornithopods (Dinosauria, Ornithischia) from the Belly River Group (Campanian) of Alberta" Journal of Vertebrate Paleontology 33 (3):495–520 DOI: 10.1080/02724634.2013.746229
Ostatnio zmieniony 25 maja 2013, o 16:26 przez nazuul, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: +Orodrominae, -2x "zrośniętą"

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS]Albertadrom (Albertadromeus)

Post autor: szerman »

Dawid Mika pisze:Czas występowania: kampan (późna kreda)
W "Horizon" autorzy piszą przedział 83,5–70,6 Ma.
Dawid Mika pisze:Nazwa rodzajowa Albertadromeus oznacza "biegacza z Alberty" (prowincji Kanady, gdzie znaleziono jego szczątki). Odnosi się ona do prawdopodobnej kursorialności zwierzęcia.
Przyda się wyjaśnienie dla najmłodszych ;)


BTW W tej samej pracy autorzy nazwali nowy klad (czy raczej nadali mu nazwę) - Orodrominae (wszystkie theskelozaurydy bliższe Orodromeus makelai niż Thescelosaurus neglectus). Przypisali do niego kilka osobników, lecz bez identyfikacji ani na poziomie gatunkowym, ani nawet na rodzajowym.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS]Albertadrom (Albertadromeus)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:
Dawid Mika pisze:Czas występowania: kampan (późna kreda)
W "Horizon" autorzy piszą przedział 83,5–70,6 Ma.
Tak - podają zasięg kampanu. Z korelacji na ryc. 1 wynika, że chodzi o ok. 76,5-75 Ma
szerman pisze:BTW W tej samej pracy autorzy nazwali nowy klad (czy raczej nadali mu nazwę) - Orodrominae (wszystkie theskelozaurydy bliższe Orodromeus makelai niż Thescelosaurus neglectus)
tak - i tą nazwę trzeba wprowadzić do tego oraz do innych opisów - tak jak wynik analizy kladystycznej (i oczywiści wcześniejsze analizy też - w celu ułatwienia tego zrobiłem zbiory kladogramów w ED, od pół roku nie działającej). Np. takiego Zephyrosaurus, Changchunsaurus czy Jeholosaurus trzeba w ED zaktualizować, albo Oryctodromeus, który jak na razie jest tylko na forum (dość nowy opis: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=8&t=5299 ).
Jest też Thescelosaurinae: Thescelosaurus neglectus ~ Orodromeus makelai v Hypsolophodon foxii (zmodyfikowano z Brown i Druckenmiller, 2011)
Brown, C.M. & Druckenmiller, P.S. (2011) "Basal ornithopod (Dinosauria: Ornithischia) teeth from the Prince Creek Formation (early Maastrichtian) ofAlaska" Canadian Journal of Earth Sciences, 48, 1342-1354.

Fajnie, że jest kolejny opis, myślę jednak, że jeśli chodzi o dinozaury z jednej publikacji, w dodatku dostępnej dla każdego, to najlepiej takie opisy zostawiać mniej doświadczonym forumowiczom. Myślę też, że po pierwsze trzeba uaktualnić takiego Oryctodromeus, a później pisać o nowym. Taki opis Thescelosaurus to już w ogóle leży.

opis przejrzałem i jest OK poza ww. i tym:
Dawid Mika pisze:Epitet gatunkowy (syntarsus) pochodzi od greckich słów syn - łącznie i tarsus - nastopek (a więc oznacza tyle co "zrośnięty nastopek") i ma opisywać zrośniętą, zredukowaną cześć kości strzałkowej, zrośniętą z dystalnym końcem kości udowej.Ciekawostką jest to nazwę, że nazwę rodzajową Syntarsus nadano też wczesnojurajskiemu celofyzoidowi
- ankle jako "nastopek" dziwnie brzmi, nie lepiej "skok" czy "staw skokowy"?
- "ma opisywać" - czyli wg kogoś opisuje, ale okazało się, że jednak nie opisuje?
- 2x zrośniętą
- udowej -> piszczelowej rzecz jasna
- brak spacji po kropce
- "Ciekawostką jest to nazwę" ???

google sugeruje, że słowo "kursorialność" nie istnieje a "kursorialny" pojawia się w jednym tekście, na szkolnictwo.pl

:arrow: zweryfikować (tzn. sprawdzić, czy jakieś dane nie zostały pominięte i czy każda - tak, KAŻDA - informacja znajduje potwierdzenie we wiarygodnych źródłach; z reguły w opisach znajduje się bardzo wiele różnych błędów) też trzeba pozostałe nowe opisy:
Wulatelong
Dahalokely
Aorun
Sarcolestes
Scolosaurus


pierwsze trzy są banalnie proste do zweryfikowania, bo chodzi o tylko jedną publikację (już widzę pewne błędy na pierwszy rzut oka, ale to trzeba zrobić gruntownie), jest ktoś chętny?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [OPIS]Albertadrom (Albertadromeus)

Post autor: Dawid Mika »

Dzięki!
Dahalokely i Aorun przejrzę potem (poprawki do albertadroma zaś dzisiaj w nocy). Biorę się (zgodnie z sugestią Macieja) za coś ambitniejszego - poprawkę mego teskelozaura. Mam jednak takie pytanie. Czy jeśli opisano jakiś nowy rodzaj, a przez dłuższy czas (miesiąc-dwa) nie pojawia się jego opis na forum, można się nim zająć, bez szkody dla poczatkujących, a z ewentualną korzyścią dla ED?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS]Albertadrom (Albertadromeus)

Post autor: nazuul »

Dawid Mika pisze:Czy jeśli opisano jakiś nowy rodzaj, a przez dłuższy czas (miesiąc-dwa) nie pojawia się jego opis na forum, można się nim zająć, bez szkody dla poczatkujących, a z ewentualną korzyścią dla ED?
To nie tak... oczywiście piszesz to co chcesz, bo każde hasło i każda uwaga przybliża nas do celu, ja jednak tylko zwracam uwagę na to, że jeśli mamy 15 niezajętych opisów, z czego tylko 7 to taksony możliwe do opisania przez początkującego, 'jednopublikacyjne' (pomijam już pojawienie w kladogramach w kolejnych publikacjach, bo liczba by stopniała do...)* a setki opisów wymagają poprawy, to warto te 10 zostawić dla początkujących :) . Warto mieć zróżnicowaną listę takich prostych do opisania taksonów. Bardziej doświadczeni powinni się zajmować trudniejszymi przypadkami, aktualizowaniem, poprawianiem itp. Poprawa Thescelosaurus to bardzo dobry pomysł. Takie aktualizowanie haseł np. o grupach teropodów, anchornisie czy mikroraptorze to jest masa roboty. Napisać hasło i zapomnieć jest prosto, ale już aktualizować ED, to już bardziej wymagające zajęcie.
Oczywiście jak zawsze marudzę... od lat działam w ED i zastanawiam się, co robić, żeby było dobrze... i wnioski są takie jw. :)
aha, jakby ktoś chciał coś zrobić, ale nie wie co itp., to piszcie do mnie PW.

* są to: Epichirostenotes Alnashetri Hexing Blasisaurus Acristavus Yueosaurus Gideonmantellia (3 niedrapieżne teropody, 4 ornitopody)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS]Albertadrom (Albertadromeus)

Post autor: nazuul »

http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=10056
Opis jest OK, bo choć Dawid nie wprowadził wszystkich moich poprawek, to wprowadziłem je sam, edytując jego post. To rysunek jest trefny - nie pochodzi z Brown et al., lecz jest modyfikacją ryc. 16 z tej pracy - okaz na lewo to Orodrominae indet., TMP 2008.045.0002

Rysunek wydaje się niepotrzebny, bo to tylko kilka fragmwntów.
Tutaj jest rekonstrukcja niby na CC: https://picasaweb.google.com/1108420488 ... 6448617314

"późny kampan" jest raczej mylące
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ