[opis] Proa

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
d_m

[opis] Proa

Post autor: d_m »

Proa to rodzaj ornitopoda z dolnokredowego (dolny alb) osadów formacji Escuha prowincji Teruel (północno-wschodnia Hiszpania). Jedyny znany gatunek to Proa valdearinnoensis, którego nazwa rodzajowa odnosi się do hiszpańskiego słowa oznaczającego dziób (charakterystyczny kształt kości przedzębowej), a epitet gatunkowy nawiązuje do Val de Ariño, tradycyjnej nazwy rejonu górniczego, z którego pochodzą skamieniałości Proa. Materiał kopalny obejmuje kilka szkieletów (niektóre jeszcze nie wypreparowane), z czego holotypem jest osobnik AR-1/19. Takson ten różni się od wszystkich dotychczas znanych ornitopodów budową kości przedzębowej i unikalną kombinacją różnych cech osteologicznych. Kladogram przedstawiony przez autorów opisu umiejscowił Proa w politomii z Iguanodon bernissartensis i Hadrosauroidea. Tym samym, rodzaj ten zmniejsza lukę w naszej wiedzy dotyczącej bazalnych iguanodonów Europy w przedziale czasu apt - santon.

* McDonald, A.T. i inni (2012) An unusual new basal iguanodont (Dinosauria: Ornithopoda) from the Lower Cretaceous of Teruel, Spain. Zootaxa 3595: 61–76.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Proa

Post autor: nazuul »

Materiał kopalny jest zdecydowanie niewystarczająco

jednak bym prosił o tabelkę, niedawno pisałem dlaczego jest to istotne [ http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 691#p49691 ] - np. systematyka kończy się na Hadrosauriformes, co nie wynika zupełnie wprost z opisu, choć pośrednio z tego owszem:
Kladogram przedstawiony przez autorów opisu umiejscowił Proa w politomii z Iguanodon bernissartensis i Hadrosauroidea
Pisanie tego typu informacji jest zbędne albo raczej szkodliwe. Szczegółowo i wielokrotnie uzasadniałem swoje zdanie, ale napiszę to jeszcze raz: szkodliwe, bo w ciągu lat (zapewne wielokrotnie w ciągu tego roku) Proa będzie sobie wędrowała w drzewku, więc powstanie konieczność dopisywania tam z każdym badaniem informacji o miejscu Proa w kladogramie, a oczywiście opis nie będzie uzupełniany pod tym kątem. Po drugie, w ED prowadzę spis kladogramów dotyczący ornitopodów (a także ptasiomiednicznych poza Stegosauria+Ankylosauria, Pachycephalosauria+Ceratopsia oraz teropodów), więc jest to zbędne.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Re: [opis] Proa

Post autor: d_m »

Co do materiału kopalnego - z jednej strony zgadzam się z Tobą, że takie informacje wstawia się do opisów (ja nie zrobiłem tego z lenistwa), ale z drugiej - mówiłem trochę o tym na urodzinach D.com - opisy nowych rodzajów i konieczność poprawek zawsze będą aktualne, ale zamiast formalizować front rozbudowy naszych projektów (np. sugerowanie pierwszeństwa prac przy niektórych opisach, ich standard techniczny, czy ostatnia sugestia Łukasza o spotkaniach na Skype), moim zdaniem lepiej dać wolną rękę ludziom (szczególnie raptorom, o ile jeszcze jacyś są) i ich zmotywać (są takie forumowe zabiegi, coś w stylu "tydzień poprawiania dinozaurów na literkę A - zwycięzca zostanie srebrnym dinkiem"). Mało osób jest obcykanych merytorycznie i technicznie (np. ja nie jestem) - może i by coś napisali, ale im się nie chce, skoro czują, że są jakieś określone standardy, których nie spełnią. Moim zdaniem, już tak wychodząc poza ten konkretny opis, niech forumowe wilczki piszą, niech próbują... jak nie będą to opisy do ED to zostaną na forum. Chyba wypłoszyliśmy wszystkie raptory, a przecież forum to nie tylko przybudówka ED...

No i koniecznie jakieś mety po drodze - jak się popatrzy na historię forum to głównie robiący opisy co jakiś czas sie wykruszają, taka to syzyfowa praca. Dlatego moim zdaniem lepiej wstawić choćby i przykrótkawe opisy - jakaś (nawet złudna) finalizacja ED da wszystkim energię i może kilka forumowych zombie uda się obudzić (nie mówię o takim leniu jak ja).

A po trzecie - w tym akurat przypadku (ileś tam szkieletów, z czaszkami, niektóre nieruszone przez preparatorów - nie wiadomo co dokładnie sie zachowało), lista wszystkich okazów nie miałaby sensu encyklopedycznego.

Co do innych sugestii - postaram się zastosować; działam tu z doskoku, nie śledzę wszystkich wątków, ustaleń i literaury, no i pracuję tylko w krótkotrwałych przypływach pracowitości :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Proa

Post autor: nazuul »

Zgadzam się prawie całkowicie (o wielu sprawach w podobnym tonie zresztą sam pisałem i podawałem Twoje hasła jako wzorce), zdecydowanie opisy nie muszą być tak wyczesane, jak te szermana. Kilka uwag jednak poczynię.
Motywacje (srebrne dinki) - dla nowo piszących, żeby konkurencja, np. ze strony zwłaszcza szermana nie zniechęcała.
"Pierwszeństwa prac dla niektórych opisów" - rozumiem, że tu chodzi o słynne dinki? To nie jest mój nowy wymysł (2008: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... %2A#p23747 ), ale od dawna jest to widoczny problem, np. Karol Sabath w 2006 już na to wskazywał ( http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... n%2A#p1393 )
"formalizowanie" - "tydzień na A" mi też podchodzi pod to, podobnie jak np. niedawny pomysł o uzupełnianiu dość losowo wg systematyki (np. miesiąc heterodontozurydów, bo nowa praca Sereno stwarza dobrą okazję).
Właściwie to ED od dawna nie ma zupełnie charakteru encyklopedycznego, nazwa jest zupełnie myląca

co do mat. kop. Proa to bym dopisał tak (po AR-1/19):
(...) - dość kompletna czaszka z żuchwą, w tym doskonale zachowana mózgoczaszka. Dotąd opisane elementy pozaczaszkowe to kości miednicy i kość udowa.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Proa

Post autor: szerman »

Przede wszystkim Dawid - super, że pokazałeś parę kolejnych tekstów! :D

Może faktycznie szablon na forum opuścić (ale tylko, bo w ED nie ma mowy), byleby powstawało więcej opisów na dobrym poziomie. A skoro już brak metryczki, to wszystko powinno być przejrzyście napisane w tekście, no i akapity mogłyby być ;)

Nie wydaję mi się, żebym pisał jakieś wypasione opisy, tylko że od jakiegoś czasu piszę ich dużo - wypasione to są nazuula i Ag.Enta. Srebrny Dinek mógłby być strzałem w dziesiątkę, ale mam nadzieję że wcześniej nikogo gniazda raptorów nie zniechęciłem nieświadomie... :)
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Proa

Post autor: Utahraptor »

Z jednej strony się zgadzam z wami chłopaki, ale z drugiej strony mam zastrzeżenia.
Budujemy markę D.com poprzez profesjonalne opisy i informacje, których nigdzie indziej nie znajdą. To niestety generuje pełno roboty i mało osób, które są w stanie temu podołać. Idąc na kompromis, trzeba będzie z pewnych rzeczy zrezygnować kosztem marki D.com.
Ja preferuję robić opisy rzadziej a w dopracowany sposób.
Na pewno potrzebne są jakieś mety i motywatory. Jak widać koniec roboty, to od razu lepiej się pracuje. Rozwój ED trzeba podzielić na etapy, które będą czymś wieńczone w widoczny sposób, tak by redaktorom chciało się pracować.
Brakuje też newsów. My się dzielimy na forum abstraktami po angielsku. To jest zabójcze dla młodszych użytkowników. Gdyby każdy po polsku w paru zdaniach wyjaśniał o co chodzi (bez specjalistycznego języka), to młodsi też by mogli z tego korzystać.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ