Strona 1 z 1

[opis] Willinakaqe

: 7 listopada 2011, o 15:35
autor: szerman
Autor: Marcin Szermański Korekta*: Maciej Ziegler, Dawid Mika
____________________________

Willinakaqe:
Długość: 9 m
Wysokość: ? m
Masa: ? t
Czas: późna kreda (późny kampan – wczesny mastrycht; 73,6-69 Ma)
Miejsce: Argentyna – prowincja Río Negro; formacja Allen

Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Genasauria
Neornithischia
Ornithopoda
Hadrosauroidea
Hadrosauridae
Saurolophinae

Wstęp:
Willinakaqe to monotypowy rodzaj dinozaura kaczodziobego żyjącego na terenie dzisiejszej Argentyny. Przebywał na tych terenach w późnej kredzie, pod koniec ery dinozaurów. Nie doczekał jednak wielkiego wymierania kredowego, o czym świadczy fakt, że jego skamieliny odkryto w starszych osadach.

Materiał kopalny:
Holotyp:
MPCA-Pv Sm 8 to prawa kość przeszczękowa.
Paratypy:
MPCA- Pv SM 2 to częściowy szkielet zawierający: kręgi grzbietowe, krzyżowe i ogonowe, skostniałe więzadła, hemapofyzy, żebra, lewą k. łopatkową, prawą k. biodrową i kulszową, obie k. udowe, piszczelowe i strzałkowe, k. piętową i dystalne stępu oraz lewą k. skokową i stopę; MPCA- Pv SM 12 to lewa k. szczękowa z zębami; MPCA- Pv SM 27 to lewa k. łopatkowa; MPCA- Pv SM 29 to prawa k. krucza; MPCA- Pv SM 32 to lewa k. mostkowa; MPCA- Pv SM 33 to lewa k. ramienna; MPCA- Pv SM 39 to lewa k. biodrowa; MPCA- Pv SM 41 to niekompletna prawa k. łonowa.
Materiał przypisany:
MPCA- Pv SM 10 to lewa k. szczękowa; MPCA- Pv SM 4 do 6 to lewa i prawa k. zębowa; MPCA- Pv SM 7 i 9 to izolowane zęby; MPCA- Pv SM 11, 13 i 14 to żebra szyjne; MPCA- Pv SM 15 do 22 do kręgi grzbietowe; MPCA- Pv SM 23 do 25 do kręgi ogonowe; MPCA- Pv SM 26 to żebro; MPCA- Pv SM 28 to k. łopatkowa; MPCA- Pv SM 30 i 31 to k. krucze; MPCA- Pv SM 34 do 38 to k. ramienne; MPCA- Pv SM 40 to k. biodrowa; MPCA- Pv SM 42 do 44 to k. udowe; MPCA- Pv SM 45 i 46 to k. piszczelowe; MPCA- Pv SM 47 to k. strzałkowa; MPCA- Pv SM 48 do 51 to k. śródstopia; MPCA- Pv SM 52 do 55 to paliczki i pazury stóp; MPCA- Pv SM 01 to pojedynczy szkielet zawierający kręgi szyjne, grzbietowe, krzyżowe i ogonowe, żebra, lewa k. łopatkowa i krucza, prawa k. udowa i 2 paliczki stopy, z czego jeden jest pazurem.

Lokalizacja i odkrycie:
Skamieniałe pozostałości tego hadrozauryda zostały odnalezione w południowej Argentynie, w prowincji Río Negro. Spoczywały w pokładach skalnych formacji Allen. Dinozaur ten formalnie znany jest nauce od 2010 roku, kiedy to został opisany przez Juáreza Valieriego i jego współpracowników. Znamy wiele szkieletów tego dinozaura, prawdopodobnie (na podstawie ilości kości ramiennych) należących do przynajmniej 5-6 osobników. Nie jest wykluczone jednak, że poszczególne szczątki należą do rożnych okazów. Bogaty materiał kopalny reprezentuje osobniki w różnym wieku – najmniejszy miał 1 metr, natomiast największy miał w chwili śmierci 9 metrów długości.

Pozycja systematyczna:
O ile pozycja Willinakaqe w filogenezie ornitopodów jest stała, o tyle problematyczne jest nazewnictwo (dotyczy to obecnie także pozostałych przedstawicieli Hadrosauridae). Otóż zostały opublikowane badania kladystyczne (Prieto-Márquez, 2010), z których wynika, że Hadrosaurus nie należy do obszernego kladu siostrzanego do Lambeosaurinae, który dotąd nazywano Hadrosaurinae. Dlatego Juárez Valieri i in. (2010) - autorzy opisu Willinakaqe - kierując się nomenklaturą zaproponowaną przez Prieto-Márqueza, umieszczają go w Saurolophinae, który odpowiada dawniejszemu Hadrosaurinae, obecnie ograniczonemu do bardziej bazalnego Hadrosaurus. Kontrowersyjne jest nazewnictwo dla kladu zawierającego Lambeosaurinae i Saurolophinae - obok Hadrosauridae używa się nazw Saurolophidae i Euhadrosauria.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Willinakaqe to połączenie następujących słów: willi z j. Mapuche (południowy), iná (naśladowca) i kaqe (kaczka). Można ją zatem tłumaczyć na "południowego naśladowcę kaczki". Epitet gatunkowy salitralensis odnosi się do Salitral Moreno – miejsca, gdzie odnaleziono jego pierwsze skamieniałości.

Spis gatunków:
Willinakaqe Juárez Valieri, Haro, Fiorelli i Calvo, 2010
W. salitralensis Juárez Valieri, Haro, Fiorelli i Calvo, 2010

Bibliografia:
Horner J.R.; Weishampel D.B.; Forster C.A. (2004) Hadrosauridae. [w]: David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press

Juárez Valieri, R.D.; Haro, J.A.; Fiorelli, L.E. and Calvo, J.O. (2010) "A new hadrosauroid (Dinosauria: Ornithopoda) from the Allen Formation (Late Cretaceous) of Patagonia, Argentina". Revista del Museo Argentino de Ciencias Naturales n.s. 11 (2): 217–231.

Prieto-Márquez, A. (2010) "Global phylogeny of hadrosauridae (Dinosauria: Ornithopoda) using parsimony and Bayesian methods" Zoological Journal of the Linnean Society, 2010, 159, 435–502. doi: 10.1111/j.1096-3642.2009.00617.x

Prieto-Márquez, A. (2011) "Revised diagnoses of Hadrosaurus foulkii Leidy, 1858 (the type genus and species of Hadrosauridae Cope, 1869) and Claosaurus agilis Marsh, 1872 (Dinosauria: Ornithopoda) from the Late Cretaceous of North America" Zootaxa 2765: 61-68

Obrazek
Rekonstrukcja z Juárez Valieri i in. (2010)


* moim zdaniem bardziej odpowiednie. MZ

Re: [opis] Willinakaqe

: 7 listopada 2011, o 15:55
autor: Dawid Mika
Może zbytnio się czepiam, bo to drobnostki.
Willinakaqe to monotypowy rodzaj dinozaura kaczodziobego, żyjącego na terenie dzisiejszej Argentyny.
Brakuje przecinka.
Właśnie miałem dylemat, czy ma tu być przecinek czy nie, poczekam na ewentualne kolejne zastrzeżenia co do tego przypadku. MSz
Nie doczekał jednak wielkiego wymierania kredowego, gdyż wymarł ok. 3,5 miliona lat przed nastaniem ery kenozoicznej.
Powtarza się. Może lepiej:
"Nie doczekał jednak wielkiego wymierania kredowego, o czym świadczy fakt, że jego skamieliny odkryto w młodszych osadach".
Poprawione. MSz

Opis wyśmienity!
Dzięki :) MSz

Re: [opis] Willinakaqe

: 4 września 2016, o 18:00
autor: nazuul
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... illinakaqe

Opsi wymaga aktualizacji, i chyba ściągniecia z listy ważnych:

Cruzado-Caballero, Penélope, and Rodolfo A. Coria. "Revisiting the Hadrosaurid (Dinosauria: Ornithopoda) Diversity of the Allen Formation: A Re-Evaluation of Willinakaqe salitralensis from Salitral Moreno, Río Negro Province, Argentina." Ameghiniana 53.2 (2016): 231-237.

Re: [opis] Willinakaqe

: 10 września 2016, o 13:39
autor: Utahraptor
Dziwne, bo nie widzę go w spisie dinozaurów z 2010.