[opis] Sellacoxa

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
szerman
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Posty: 3993
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Lokalizacja: B-B

[opis] Sellacoxa

Post autor: szerman »

Korekta: Maciej Ziegler
______________________________________

Sellacoxa:
Długość: 8 (??) m*
Wysokość: ? m
Masa: 2,5 (??) t*
Czas: wczesna kreda (wczesny welanżyn; 140,2-139 Ma)
Miejsce: Anglia – hrabstwo East Sussex; warstwy Wadhurst Clay, grupa Hastings Beds

* Szacunki dla Barilium dawsoni (Paul, 2010; określonego przez niego jako "unnamed genus dawsonii"). Sellacoxa, która była początkowo do niego zaliczona mogła różnić się rozmiarami. Carpenter i Ishida piszą o rozmiarach "huge" (wielki), Naish (online) "large" (duży) i "spectacular" (spektakularny)

Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Genasauria
Neornithischia
Cerapoda
Ornithopoda
Iguanodontia

Wstęp:
Sellacoxa to rodzaj dinozaura należącego do grupy Iguanodontia z terenów dzisiejszych Wysp Brytyjskich (Anglia). Jego szczątki datowane są na wczesną kredę.

Materiał kopalny:
Holotyp BMNH R 3788 to prawa kość biodrowa, łonowa i kulszowa oraz artykułowane tylne kręgi grzbietowe i krzyżowe.

Taksonomia:
Sellacoxa został początkowo uznany za kolejny okaz należący do Iguanodon dawsoni (obecnie przeklasyfikowany na Barilium dawsoni), na podstawie dużego fragmentu miednicy (prawa kość biodrowa, łonowa i kulszowa). Jednak Carpenter i Ishida (2010) zauważyli, że jej morfologia na tyle istotnie różni się od morfologii miednicy Iguanodon (= Barilium) dawsoni, że konieczne jest zaliczenie tego szkieletu jako nowy gatunek w obrębie nowego rodzaju. Dokonali tego formalnie w 2010 roku. Zdaniem Normana (2010) różnice między omawianą skamieniałością a Barilium wynikają z uszkodzeń (z czym oczywiście nie zgadzają się Carpenter i Ishida a także Naish, online).

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Sellacoxa w wolnym tłumaczeniu znaczy "siodłowe biodro" i wzięła się z kształtu kości biodrowej (ilium, łac. coxa). To właśnie na podstawie jej kształtu przypominającego siodło Carpenter i Ishida (2010) stwierdzili, że to nowy gatunek. Epitet gatunkowy pauli honoruje amerykańskiego paleontologa Gregory'ego Paula, który przyczynił się mocno do dostrzeżenia znacznie większej różnorodności europejskich iguanodontów wśród od dawna znanego materiału.

Spis gatunków:
Sellacoxa Carpenter i Ishida, 2010
S. pauli Carpenter i Ishida, 2010

Bibliografia:
Carpenter K., Ishida Y. (2010): Early and “Middle” Cretaceous Iguanodonts in Time and Space. „Journal of Iberian Geology”. 36 (2), s. 145-164

Norman, D.B. (2010): A taxonomy of iguanodontian (Dinosauria: Ornithopoda) from the lower Wealden Group (Cretaceous: Valanginian) of southern England. Zootaxa 2489, 47-66.

Naish (online): http://blogs.scientificamerican.com/gue ... ngs-group/

Paul, G.S. (2010): "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University - Princeton i Oxford


Holotyp Sellacoxa:
Obrazek
Obrazek z Carpenter i Ishida, 2010
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 6689
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [opis] Sellacoxa

Post autor: nazuul »

Carpenter i Ishida piszą o rozmiarach "huge", Naish w źródle obrazka "large" i "spectacular". BTW, ten obrazek wziął się tam z Carpentera i Ishidy, więc nie "Obrazek ze strony" ale Obrazek z Carpenter i Ishida, 2010
Iguanodon (Barilium) dawsoni
tak nie można zapisać, bo Barilium wygląda jak podrodzaj, może slasha?

Dla Normana (2010) to jest Barilium a różnice wynikają z uszkodzeń, z czym prócz oczywiście Carpentera i Ishidy nie zgadza się Naish w powołanym wpisie.
"siodło biodra"
eh, wymyślają takie głupie nazwy... może siodłowe biodro albo siodło-biodro?
Epitet gatunkowy pauli honoruje amerykańskiego paleontologa Gregory'ego Paula.
który, co wydaje się tu istotne przyczynił się mocno do dostrzeżenia znacznie większej różnorodności europejskich iguanodontów wśród od dawna znanego materiału
S. pauli Carpenter i Ishida, 2010
= Iguanodon dawsoni [partim] Lydekker, 1888 = Barilium dawsoni (Lydekker, 1888) Norman, 2010
partim jest chyba zarezerwowane dla okazów typowych, a tutaj zdaje się tak nie było. S. pauli nomenklatorycznie nie ma nic wspólego z I. dawsoni.


Norman, D. B. 2010. A taxonomy of iguanodontian (Dinosauria: Ornithopoda) from the lower Wealden Group (Cretaceous: Valanginian) of southern England. Zootaxa 2489, 47-66.

EDIT
W numerze 86 Special Papers in Palaeontology będzie artykuł Normana o Barilium. Pisze w nim, że to masywny, 10-metrowy przedstawiciel Styracosterna a o Sellacoxa podtrzymuje swoje zdanie (tj. że =Barilium) : http://permalink.gmane.org/gmane.scienc ... eral/52985
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ