[opis] Jeyawati

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Jeyawati

Post autor: szerman »

Jeyawati:
Długość: ? m
Wysokość: ? m
Masa: ? t
Czas: późna kreda (środkowy turon; 93,5–89,3 Ma)
Miejsce: USA (Nowy Meksyk); formacja Moreno Hill

Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornitischia
Cerapoda
Ornithopoda
Iguanodontia
Hadrosauroidea
Jeyawati

Materiał kopalny:
Holotyp o numerze katalogowym MSM P4166 zawiera: nieartykulowaną częściową czaszkę i fragmentaryczne pozostałości szkieletu pozaczaszkowego należące do jednego osobnika: kilka (6 lub 7) niekompletnych kręgów szyjnych, 2 grzbietowe, setki fragmentów żeber i kawałem kości śródręcza (?).

Diagnoza:
Dinozaur ptasiomiedniczy charakteryzujący się następującymi autapomorfiami: bardzo unaczyniona, pomarszczona tekstura obejmująca boczną powierzchnię kości oczodołowej tylnej (od brzegu oczodołu do podstawy najmniejszego wyrostku łuskowego) oraz duży otwór naczyniowy na podstawie wyrostka jarzmowego.
Inne cechy to: ekstremalnie wąska kość zębowa (stosunek długości do głębokości w połowie długości = 5,6); wyrostek dziobasty z silnym, rostralnym rozszerzeniem; zasięg rzędu zębów kości zębowej jest równomierny z wierzchołkiem wyrostku dziobastego; duża ilość (32) zębodołów w żuchwie; asymetryczne korony zębów, zmniejszone dodatkowe grzbiety po obu stronach głównego grzbietu koron zębów żuchwy; brak dodatkowych grzbietów na koronach zębów górnej szczęki; obecny otwór w kości paraquadrate.

Opis:
Jeyawati to nowy, monotypowy rodzaj ornitopoda należący do nadrodziny Hadrosauroidea. Jego holotyp został odnaleziony na terenie stanu Nowy Meksyk w pokładach późnokredowych (środkowy turon). Składają się na niego zarówno elementy czaszki, jak i szkieletu pozaczaszkowego. Badania dowiodły, że skamieniałości te należą do pojedynczego okazu, który w chwili śmierci był osobnikiem młodocianym, lub w pełni dorosłym. Wstępna analiza filogenetyczna wykazała z kolei, iż jest bardziej bazalny niż Bactrosaurus, Shuangmiaosaurus i Telmatosaurus, lecz jednocześnie bardziej zaawansowany od Eolambia, Probactrosaurus i Protohadros. Kolejne analizy jednak już tego nie wskazują. Mimo odkrycia Jeyawati, nadal pozostaje niezapełniona luka w materiale wykopaliskowym dotyczącym hadrozauroidów z przedziału późny turon – wczesny santon na zachodnich terenach Ameryki Północnej. Rodzaj ten wraz z gatunkiem typowym, J. rugoculus został opisany w 2010 roku.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Jeyawati pochodzi z języka Zuni – plemienia północnoamerykańskich Indian zamieszkujących Nowy Meksyk i znaczy "wyszlifowane usta". Epitet gatunkowy wziął się z dwu łacińskich słów: ruga (pomarszczony) oraz oculus (oko) w odniesieniu do powierzchni bocznej otaczającej oczodoły tego hadrozauryda.

Spis gatunków:
Jeyawati McDonald, Wolfe i Kirkland, 2010
Jeyawati rugoculus McDonald, Wolfe i Kirkland, 2010

Bibliografia:
1. http://www.dinodata.org/index.php?optio ... &Itemid=67
2. http://www.paleodb.org/cgi-bin/bridge.p ... eal_user=1
3. http://www.thescelosaurus.com/ornithischia.htm

Rekonstrukcja:
Wizerunek głowy wg Lucasa Panzarina:
Obrazek

Elementy czaszki:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 6 września 2010, o 07:54 przez szerman, łącznie zmieniany 2 razy.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [opis] Jeyawati

Post autor: Dawid Mika »

Opis wyśmienity, doczepić się mogę tylko tego:
Składają się na niego zarówno elementy czaszki, jak i elementy szkieletu pozaczaszkowego.
Wg mnie zbędne powtórzenie.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Jeyawati

Post autor: nazuul »

szerman pisze:(hejałoti???):
na pewno nie
szerman pisze: Holotyp o numerze katalogowym MSM P4166 zawiera: nieartykulowaną częściową czaszkę i fragmentaryczne pozostałości szkieletu pozaczaszkowego należące do jednego osobnika.
kilka (6 lub 7) niekompletnych kręgów szyjnych, 2 grzbietowe, setki fragmentów żeber i kawałem kości śródręcza (?).
szerman pisze: bardzo unaczyniona, pomarszczona tekstura obejmująca całą powierzchnię kości oczodołowej
nie całą, tylko boczną
szerman pisze: wyrostku kości oczodołowej tylnej
wyrostka jarzmowego
szerman pisze:(stosunek w połowie długości/głębokości = 5,6)
(stosunek długości do głębokości w połowie długości = 5,6)
szerman pisze: Jeyawati to Jeyawati to nowy, monotypowy rodzaj ornitopoda należący do rodziny Hadrosauridae
nadrodziny Hadrosauroidea
szerman pisze: Wstępna analiza filogenetyczna wykazała z kolei, iż jest bardziej bazalny niż Bactrosaurus, Shuangmiaosaurus i Telmatosaurus, lecz jednocześnie bardziej zaawansowany od Eolambia, Probactrosaurus i Protohadros.
Kolejne analizy już tego nie wskazują, więc należy usupełnić albo wykreślic.
Myślałem o tym żeby zebrać kladogramy dot. danej grupy (np. Iguanodontia) i umieścić w quasi-artykule (najlepiej jakby było to coś w stylu artykułów o teropodach, ale to już sfera marzeń) na forum - aby uniknąć takich sytuacji.
szerman pisze: Mimo odkrycia Jeyawati, nadal pozostaje niezapełniona luka w materiale wykopaliskowym dotyczącym hadrozaurydów
hadrozauroidów
szerman pisze: Poprawnie powinno sie ją wymawiać nie "jejawati", lecz "hej-a-łoti".
Tak - po angielsku
Czy Diplodocus powinno się wymawiać po polsku "diplodok" czy "dajplodok"?
szerman pisze: Wizerunek głowy wg artysty:
wg Lucasa Panzarina (świetnego paleoartysty swoją drogą)

Jeśli chodzi o wielkość, to Jeyawati był mniejszy niż Protohadros i Eolambia.. Czaszka miała ok. 45 cm – da się oszacować wielkośc na podstawie innych hadrozauroidów
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Jeyawati

Post autor: szerman »

nazuul pisze:
szerman pisze:(hejałoti???):
na pewno nie
nazuul pisze:
szerman pisze: Poprawnie powinno sie ją wymawiać nie "jejawati", lecz "hej-a-łoti".
Tak - po angielsku
Czy Diplodocus powinno się wymawiać po polsku "diplodok" czy "dajplodok"?
Skasowałem więc spolszczoną nazwę, jak ktoś będzie miał lepszy pomysł na nią to niech da znać :)
nazuul pisze:
szerman pisze:(...) Kolejne analizy już tego nie wskazują, więc należy usupełnić albo wykreślic.
Myślałem o tym żeby zebrać kladogramy dot. danej grupy (np. Iguanodontia) i umieścić w quasi-artykule (najlepiej jakby było to coś w stylu artykułów o teropodach, ale to już sfera marzeń) na forum - aby uniknąć takich sytuacji.
W takim razie dopisałem zdanie, że kolejne analizy wskazują co innego, tak więc wzmianka o pierwszych analizach zostanie jedynie jako ciekawostka ;)
Resztę poprawiłem i dopisałem, dzięki!

PS Na dziś się nie wyrobię już chyba z tłumaczeniem, wyślę je jutro :)
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ