[OPIS] anatotitan

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

[OPIS] anatotitan

Post autor: CHESTERAPTOR »

Klasyfikacja :
Ornithischia
Ornithopoda
Hadrosauridae
Edmontosaurini

Wielko??Ä? : D??ugo??Ä? 12-13 metr??w, wysoko??Ä? 3,5 metra, ciÄ???ar 5-8 ton.

Czas wystÄ?powania : 67-65 mln lat temu.

Materia?? kopalny : 5 fragment??w szkielet??w, w tym 3 kompletne znaleziono w Hell Creek i pobliskich Formacjach Lance.

Opis : Anatotitan jest dinozaurem kaczodziobym, ??yjÄ?cym w okresie p????nokredowym na terytorium dzisiejszej Ameryki P????nocnej. By?? to du??y dinozaur, d??ugi na 12-13 metr??w, z bardzo d??ugÄ? i niskÄ? czaszkÄ?. Anatotytan przedstawia jeden z najbardziej uderzajÄ?cych przyk??ad??w "kaczego dzioba", wsp??lnego dla hadrozaur??w. Dinozaur ten jest znany z conajmniej 5 okaz??w odkrutych w Po??udniowej Dakocie i Montanie w USA. trzy z tych okaz??w sÄ? ca??kowicie kompletnymi szkieletami z dobrze zachowanymi czaszkami.
Kilka unikalnych cech przyczyni??o siÄ? do odseparowania anatotitana jako oddzielnego gatunku. Czaszka jest d??u??sza i ni??sza od innych znanych hadrozaur??w (jedna z odkrytych czaszek mia??a d??ugo??Ä? 1,18 metra). "Dziobowa" czÄ???Ä? pyska jest tak??e szersza od tych, jakie posiadajÄ? inne dinozaury kaczodziobe, prawie tak szeroka jak sama czaszka. Pomimo tych charakterystycznych cech, kt??re przemawiajÄ? za odrÄ?bno??cia gatunkowÄ? anatotitana, czÄ???Ä? naukowc??w nie zgadza siÄ? z tym poglÄ?dem i klasyfikuje anatotytana jako edmontozaura, t??umaczÄ?c, ??e okazy z Hell Creek by??y poprostu wyro??niÄ?tymi osobnikami.

Anatotitan copei Brett-Surnam&Chapman 1990 Montana i Dakota Po??udniowa, USA.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 czerwca 2006, o 19:22 przez CHESTERAPTOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Wydaje mi siÄ?, ??e Anatotitan, by?? jednak trochÄ? ciÄ???szy, ostatnio pan Karol przekona?? mnie, ??e przy tych d??ugo??ciach hadrozaury mog??y by byÄ? ciÄ???sze, wiÄ?c wydaje mi siÄ?, ??e wa??y?? jakie?? 8 ton.
Tribute to Dinosaurs 2020

CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: CHESTERAPTOR »

Hmm, ja mia??em dane ??e 5 ton.... c????, poczekajmy na wypowied?? pana Karola Sabatha!

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Wiem, ja te?? mam tÄ? ksiÄ???kÄ?- WÄ?dr??wki z dinozaurami i tam pisze ,??e wa??y?? 5 ton, ale to w??a??nie pan Karol przekona?? mnie, ??e hadrozaury, przy tych rozmiarach, by??y ciÄ???sze- sp??j?? na naszÄ? dyskusjÄ?, na forum na temat Lambeosaurusa.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Danu pisze:Wiem, ja te?? mam tÄ? ksiÄ???kÄ?- WÄ?dr??wki z dinozaurami i tam pisze ,??e wa??y?? 5 ton, ale to w??a??nie pan Karol przekona?? mnie, ??e hadrozaury, przy tych rozmiarach, by??y ciÄ???sze- sp??j?? na naszÄ? dyskusjÄ?, na forum na temat Lambeosaurusa.
Znowu zaczynamy wchodziÄ? na grunt ja??owych dyskusji z gatunku: "ile wa??y cz??owiek?" ("ja czyta??em, ??e jeden osobnik wa??y 50 kg", "a ja ??e 150 kg", "a inny przyty?? w ciÄ?gu ??ycia o po??owÄ?" itp....). Nawet dla dzisiejszych gatunk??w nie ma konkretnej "punktowej" wagi (np. p??etwale b??Ä?kitne sezonowo zmieniajÄ? ciÄ???ar o dziesiÄ?tki ton - pod koniec pory ??erowania mogÄ? wa??yÄ? 220 ton, a jak sÄ? wyg??odzone i po d??ugiej wÄ?dr??wce dop??ywajÄ? na ??erowiska, mogÄ? wa??yÄ? o 1/3 mniej). Tym bardziej ja??owe jest spieranie siÄ? o "prawid??owÄ? wagÄ?" wymar??ego zwierzÄ?cia, kt??rego szczeg????ow anatomii miÄ?kkiej nie znamy. Zw??aszcza, ??e nikt z nas nie prowadzi?? porzÄ?dnych, metodologicznie rygorystycznych bada?? nad szacowaniem masy tego dinozaura, wiÄ?c mo??emy tylko sobie gdybaÄ? na oko... A nawet ludzie, kt??rzy siÄ? bawili w takie oszacowania, podajÄ? r????ne wyniki (by??a niedawno dyskusja nt. masy zauropod??w w innym wÄ?tku), wiÄ?c raczej nie przeg??osujemy tu prawdziwej i jedynie s??usznej wersji :-)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

No to uznajmy, ??e wa??y?? od 5-8 ton
Tribute to Dinosaurs 2020

CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: CHESTERAPTOR »

Zgadzam siÄ? z wersjÄ? Danu, nanosze korekty....

d_m

Post autor: d_m »

ProponujÄ? dalsze prace prowadziÄ? na opisie: http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=752

Zablokowany