Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 19 czerwca 2019, o 02:31

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [OPIS] anatotitan
PostNapisane: 28 czerwca 2006, o 10:26 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Klasyfikacja :
Ornithischia
Ornithopoda
Hadrosauridae
Edmontosaurini

Wielko??Ä? : D??ugo??Ä? 12-13 metr??w, wysoko??Ä? 3,5 metra, ciÄ???ar 5-8 ton.

Czas wystÄ?powania : 67-65 mln lat temu.

Materia?? kopalny : 5 fragment??w szkielet??w, w tym 3 kompletne znaleziono w Hell Creek i pobliskich Formacjach Lance.

Opis : Anatotitan jest dinozaurem kaczodziobym, ??yjÄ?cym w okresie p????nokredowym na terytorium dzisiejszej Ameryki P????nocnej. By?? to du??y dinozaur, d??ugi na 12-13 metr??w, z bardzo d??ugÄ? i niskÄ? czaszkÄ?. Anatotytan przedstawia jeden z najbardziej uderzajÄ?cych przyk??ad??w "kaczego dzioba", wsp??lnego dla hadrozaur??w. Dinozaur ten jest znany z conajmniej 5 okaz??w odkrutych w Po??udniowej Dakocie i Montanie w USA. trzy z tych okaz??w sÄ? ca??kowicie kompletnymi szkieletami z dobrze zachowanymi czaszkami.
Kilka unikalnych cech przyczyni??o siÄ? do odseparowania anatotitana jako oddzielnego gatunku. Czaszka jest d??u??sza i ni??sza od innych znanych hadrozaur??w (jedna z odkrytych czaszek mia??a d??ugo??Ä? 1,18 metra). "Dziobowa" czÄ???Ä? pyska jest tak??e szersza od tych, jakie posiadajÄ? inne dinozaury kaczodziobe, prawie tak szeroka jak sama czaszka. Pomimo tych charakterystycznych cech, kt??re przemawiajÄ? za odrÄ?bno??cia gatunkowÄ? anatotitana, czÄ???Ä? naukowc??w nie zgadza siÄ? z tym poglÄ?dem i klasyfikuje anatotytana jako edmontozaura, t??umaczÄ?c, ??e okazy z Hell Creek by??y poprostu wyro??niÄ?tymi osobnikami.

Anatotitan copei Brett-Surnam&Chapman 1990 Montana i Dakota Po??udniowa, USA.

Obrazek

Ostatnio edytowano 29 czerwca 2006, o 19:22 przez CHESTERAPTOR, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 28 czerwca 2006, o 16:04 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Wydaje mi siÄ?, ??e Anatotitan, by?? jednak trochÄ? ciÄ???szy, ostatnio pan Karol przekona?? mnie, ??e przy tych d??ugo??ciach hadrozaury mog??y by byÄ? ciÄ???sze, wiÄ?c wydaje mi siÄ?, ??e wa??y?? jakie?? 8 ton.

Tytuł:
PostNapisane: 29 czerwca 2006, o 13:16 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Hmm, ja mia??em dane ??e 5 ton.... c????, poczekajmy na wypowied?? pana Karola Sabatha!

Tytuł:
PostNapisane: 29 czerwca 2006, o 13:21 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Wiem, ja te?? mam tÄ? ksiÄ???kÄ?- WÄ?dr??wki z dinozaurami i tam pisze ,??e wa??y?? 5 ton, ale to w??a??nie pan Karol przekona?? mnie, ??e hadrozaury, przy tych rozmiarach, by??y ciÄ???sze- sp??j?? na naszÄ? dyskusjÄ?, na forum na temat Lambeosaurusa.

Tytuł:
PostNapisane: 29 czerwca 2006, o 16:28 
Ekspert
Ekspert

Danu napisał(a):
Wiem, ja te?? mam tÄ? ksiÄ???kÄ?- WÄ?dr??wki z dinozaurami i tam pisze ,??e wa??y?? 5 ton, ale to w??a??nie pan Karol przekona?? mnie, ??e hadrozaury, przy tych rozmiarach, by??y ciÄ???sze- sp??j?? na naszÄ? dyskusjÄ?, na forum na temat Lambeosaurusa.

Znowu zaczynamy wchodziÄ? na grunt ja??owych dyskusji z gatunku: "ile wa??y cz??owiek?" ("ja czyta??em, ??e jeden osobnik wa??y 50 kg", "a ja ??e 150 kg", "a inny przyty?? w ciÄ?gu ??ycia o po??owÄ?" itp....). Nawet dla dzisiejszych gatunk??w nie ma konkretnej "punktowej" wagi (np. p??etwale b??Ä?kitne sezonowo zmieniajÄ? ciÄ???ar o dziesiÄ?tki ton - pod koniec pory ??erowania mogÄ? wa??yÄ? 220 ton, a jak sÄ? wyg??odzone i po d??ugiej wÄ?dr??wce dop??ywajÄ? na ??erowiska, mogÄ? wa??yÄ? o 1/3 mniej). Tym bardziej ja??owe jest spieranie siÄ? o "prawid??owÄ? wagÄ?" wymar??ego zwierzÄ?cia, kt??rego szczeg????ow anatomii miÄ?kkiej nie znamy. Zw??aszcza, ??e nikt z nas nie prowadzi?? porzÄ?dnych, metodologicznie rygorystycznych bada?? nad szacowaniem masy tego dinozaura, wiÄ?c mo??emy tylko sobie gdybaÄ? na oko... A nawet ludzie, kt??rzy siÄ? bawili w takie oszacowania, podajÄ? r????ne wyniki (by??a niedawno dyskusja nt. masy zauropod??w w innym wÄ?tku), wiÄ?c raczej nie przeg??osujemy tu prawdziwej i jedynie s??usznej wersji :-)

Tytuł:
PostNapisane: 29 czerwca 2006, o 19:10 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

No to uznajmy, ??e wa??y?? od 5-8 ton

Tytuł:
PostNapisane: 29 czerwca 2006, o 19:22 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Zgadzam siÄ? z wersjÄ? Danu, nanosze korekty....

Tytuł:
PostNapisane: 19 stycznia 2007, o 16:37 
ProponujÄ? dalsze prace prowadziÄ? na opisie: http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=752

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1