OPIS: GERANOSAURUS

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

OPIS: GERANOSAURUS

Post autor: Karol Sabath »

Geranosaurus to nomen dubium - wątpliwy takson ustanowiony w 1911 roku przez słynnego paleontologa i antropologa Roberta Brooma (badacza m.in. gadów ssakokształtnych i hominidów) głównie na podstawie fragmentów szczęk jakiegoś przedstawiciela rodziny heterodontozaurów. Ale praktycznie ten materiał jest nieoznaczalny na poziomie gatunkowym, a nawet rodzajowym.
Nazwa odwołuje się do smukłych (jak u żurawia) kości nóg (też nieoznaczalnych gatunkowo pomiędzy heterodontazurami).

Awatar użytkownika
p@nzio
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 37
Rejestracja: 15 marca 2006, o 18:18
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: p@nzio »

HeHe, poczÄ?tkowo nazwa mi siÄ? skojarzy??a z geront czyli staro??Ä?, bo ??urawia kojarzy??em tylko z ??aciny (grus grus). I jako?? mi te grus w nazwie nie pasi??o :P Dopiero jak sprawdzi??em z greckiego (Γερανος - Geranos) to mi spasowa??o :)
_O SK8 is GR8!
' '|'-.
_/_\_,
-*--*------

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Geranosaurus jego nazwa znaczy ''??urawi jaszczur'' . Znale??iono jedynie, kilka kosÄ?i, w tym czÄ?sÄ? szczÄ?ki geranozaura. Mia?? ostre zÄ?by z przodu szczÄ?k, do sÄ?inania ga??Ä?zek i pare k????w po bokach. Rozdrabnia?? pokarm za pomocÄ? rzed??w zÄ?b??w w policzkowatej czÄ?sÄ?i szczÄ?ki.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Re: OPIS: GERANOSAURUS

Post autor: Tomasz »

Krzysztof pisze:geranozaur to bardzo wczesny przedstawiciel roslinozercow z rodziny Ornithopods. Ten, maly roslinozerca prawdopodobnie nalezal do tej rodziny
Te dwa zdania przypominajÄ? mi mowÄ? Kononowicza - nie majÄ? sensu - tak jak "mas??o ma??lane" - powinno byÄ? - "..., geranozaur to bardzo wczesny przedstawiciel ro??lino??erc??w z rodziny ornitopod??w. ?Ä?czy?? siÄ? w ma??e stada, co zapewnialo mu bezpiecze??stwo."
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

d_m

Post autor: d_m »

Ornitopody to nie rodzina!
ProponujÄ? taki opis:

Geranosaurus atavus Broom, 1911 - nomen dubium - wczesnojurajska nieoznaczalna szczÄ?ka ornitopoda z grupy heterodontozaur??w z Afryki Po??udniowej.

ODPOWIEDZ