[OPIS] Phyllodon (fillodont)

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Phyllodon (fillodont)

Post autor: nazuul »

Phyllodon (fillodont)
długość: 1-2 m
Masa: 1-10 kg
miejsce: Portugalia - dystrykt Leiria (formacja Guimarota)
czas: 156-153 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Ornithopoda

Wstęp
Phyllodon to rodzaj bazalnego ornitopoda znanego jedynie z zębów i kości żuchwy. Prawdopodobnie szybko biegał na dwóch nogach, a żywił się roślinami, które zrywał rogowym dziobem. Żył w późnej jurze na terenach obecnej Portugalii.

Etymologia
Nazwa Phyllodon znaczy "liściozęby" (gr. phyllon - "liść" i gr. odon - "ząb"). Phyllodon to także pewien rodzaj mchu, ale oba organizmy należą do innych królestw, więc nie ma problemu związanego z zajęciem nazwy.

Materiał kopalny i lokalizacja
Holotypem jest ząb z dolnej szczęki oznaczony MGSP G5. Znajduje się on w Muzeum Badań Geologicznych Portugalii w Lizbonie (Museum of the Geological Survey of Portugal). Autor opisu i nazwy Phyllodon - Richard Thulborn - uznał też ząb ze szczęki górnej (MGSP G2) za należący do Phyllodon.
Nowy materiał, pochodzący z tej samej lokalizacji, co poprzedni, został opisany przez Olivera Rauhuta w 2001 roku. Było to ponad 120 małych zębów (prawdopodobnie pochodzących od młodych osobników) z różnych części szczęk oraz cztery bezzębne części żuchw. Rauhut uznał, że należały do Phyllodon, ponieważ nie odnaleziono tam żadnych szczątków innych dinozaurów.
Skamieniałości odnaleziono niedaleko miasta Leiria w osadach z wczesnokimerydzkich.

Pozycja systematyczna
Szczątki Phyllodon należą prawdopodobnie do niedużego, bazalnego ornitopoda. Często uznaje się ten rodzaj za nomen dubium, lecz Rauhut wykazał różnice w budowie zębów, które uznał za pochodzące od tego dinozaura. Sam holotyp jest jednak niediagnostyczny. Zęby Phyllodon są najbardziej podobne do zębów północnoamerykańskich rodzajów Drinker i Nanosaurus.

nazwa: autor opisu: rok opisania
Phyllodon Thulborn, 1973 (nomen dubium?)
P. henkeli Thulborn, 1973 (nomen dubium?)
---------------------------------------------------------------------------------
Źródła

http://en.wikipedia.org/wiki/Phyllodon

http://www.users.qwest.net/~jstweet1/ornithopoda.htm

Obrazki

Kości zębowe należące prawdopodobnie do Phyllodon henkeli (skala: 5 mm)
Obrazek

Zęby Phyllodon henkeli (skala: 1 mm)
(niestety, nie poradziłem sobie do końca z tłumaczeniem opisów zębów z portugalskiego, ze strony http://oficina.cienciaviva.pt/~pw011/ja ... tidae.html)

A - ząb z kości przedszczękowej (kompletny)
B - ząb z kości przedszczękowej - z ząbkowaną częścią środkową (widok ze strony wewnętrznej)
C - ząb z kości przedszczękowej - bez ząbkowania (widok ze strony zewnętrznej)
D - ząb z kości szczękowej - nieco zniszczony (widok ze strony wewnętrznej)
E i F - zęby z kości szczękowej (widok ze strony zewnętrznej i wewnętrznej)
G i H - zęby z kości szczękowej (widok ze strony wewnętrznej i od przodu (?mesial))
I i J - zęby z kości zębowej (widok ze strony zewnętrznej i od wewnątrz)
K - zniszczony ząb z kości zębowej (kompletny)
L - mały ząb kości zębowej (widok ze strony wewnętrznej)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2008, o 17:03 przez nazuul, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

fillodon

najpoprawniejsze. A czy nie uważasz, że można to spolszczać tak jak Iguanodon iguanodont? i odmieniać, np. fillodonta

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [OPIS] Phyllodon

Post autor: Dino »

Nie znam portugalskiego, ale zawsze pozostaje ling.pl :)
nazuul pisze: com mesial denticulada
"z ząbkowaną częścią środkową"? (mesial - środkowy, denticulada - ząbkowanie)
nazuul pisze: com não denticulada
"bez ząbkowania" (não - nie)
nazuul pisze:igeiramente desgastado
"nieco zniszczony" (desgastado - przebrzmiały, zużyty, zniszczony)
nazuul pisze:G i H - zęby z kości szczękowej (widok ze strony wewnętrznej i od przodu (?mesial))
mesial znaczy "środkowy", chociaż nie za bardzo wiem jak by tutaj tego słowa użyć...
nazuul pisze:mas desgastado
"lecz zniszczony"
nazuul pisze:L - diminuto dente dentĂĄrio
"mały ząb kości zębowej"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Phyllodon

Post autor: nazuul »

Dino pisze:Nie znam portugalskiego, ale zawsze pozostaje ling.pl :)
Dino jesteś wielki! :D Ja na ling.pl nie zauważyłem portugalskiego
Dino pisze:mesial znaczy "środkowy", chociaż nie za bardzo wiem jak by tutaj tego słowa użyć...
wewnętrzny widok?
krzysiu_dino pisze:
fillodon

najpoprawniejsze. A czy nie uważasz, że można to spolszczać tak jak Iguanodon iguanodont? i odmieniać, np. fillodonta
Iguanodon po polsku tak samo - iguanodon (bez "t"). Natomiast klad Iguanodontia albo rodzina Iguanodontidae już z "t". Więc fillodon, fillodona, fillodonów ...
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [OPIS] Phyllodon

Post autor: Dino »

nazuul pisze:
Dino pisze:Nie znam portugalskiego, ale zawsze pozostaje ling.pl :)
Dino jesteś wielki! :D Ja na ling.pl nie zauważyłem portugalskiego
Używałem hiszpańskiego, w końcu podobny :)

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

A - ząb z kości sprzedzczękowej (kompletny)
przedszczękowej

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [OPIS] Phyllodon

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:
krzysiu_dino pisze:
fillodon

najpoprawniejsze. A czy nie uważasz, że można to spolszczać tak jak Iguanodon iguanodont? i odmieniać, np. fillodonta
Iguanodon po polsku tak samo - iguanodon (bez "t"). Natomiast klad Iguanodontia albo rodzina Iguanodontidae już z "t". Więc fillodon, fillodona, fillodonów ...
Czeski slownik tez uzywa "iguanodona", ale to kiepska forma. Zdecydowanie powinno byc "iguanodonta", filodonta", "dimetrodonta", "dollodonta" itp., bo czescia nazwy jest "odon" ("zab"). Tak samo jest np. z greckim wyrazem "archon" (wladca) - bez "archonta" (wladcowie = archontia). Inna kwestia jest np. "Dakotadon". Tu jest poprawnie bez "dakotadona", bo nazwa sklada sie z przezwiska "Dakota Don".

d_m

Post autor: d_m »

Co do zębów, zerknijcie tu: KLIK. Skrecu na pewno objaśni, sam zawsze mam z tym problemy :wink:

ODPOWIEDZ