Strona 1 z 1

[OPIS] Gongbusaurus - gongbuzaur

: 18 listopada 2008, o 17:53
autor: nazuul
Gongbusaurus (gongbuzaur)
Długość: ?
Masa: ?
Miejsce występowania: Chiny (górne warstwy formacji Shaximiao [=formacja Shangshaximiao])
Czas występowania: 161-155 Ma
Klasyfikacja:
Ornithischia
Genasauria ?
Thyreophora/Neornithischia ?
Ankylosauria/- ?

Gongbusaurus to rodzaj dinozaura ptasiomiednicznego żyjącego w późnej jurze na terytorium obecnych Chin. Dong i współpracownicy utworzyli ten rodzaj na podstawie dwóch zębów oznaczonych numerem IVPP V9069. Jeden z nich pochodził z przedniej części szczęki, a drugi z tylnej. Obecnie rodzaj ten uważa się za nieważny (nomen dubium) i za trudnego za zaklasyfikowania bazalnego dinozaura ptasiomiednicznego. Galton w 2006 roku stwierdził, że zęby gongbuzaura są podobne do tych znanych u rodzajów Sarcolestes i Gastonia, więc może to być ankylozaur.

Słowo Gongbusaurus to połączenie chińskiego "gong" (pracować), "bu" (minister) i gr. "sauros" (jaszczur). Nazwa odnosi się do popularnego terminu "Gong Bu" oznaczającego Ministerstwo Robót Publicznych w feudalnych Chinach. Człon gatunkowy nazwy upamiętnia wielkiego poetę chińskiego Du Fu (ur. 712, zm. 770), który pracował w Gong Bu w Shu (Syczuan) jako "shi yi", czyli Pomocniczy Konsultant Sekretariatu Ministerstwa Robót Publicznych. Wyrażenie "shi yi" oznacza też w Chinach "zbierać zaginioną/utraconą własność", co nawiązuje do zbierania skamieniałości.


"G." wucaiwanensis ("Eugongbusaurus")
Długość: 1,3-1,5 m
Masa: ok. 20-30 kg
Miejsce występowania: Chiny - Region Autonomiczny Sinkiang-Ujgur (formacja Shishugou)
Czas występowania: 161-155 Ma
Klasyfikacja:
Ornithischia
Genasauria
Neornithischia
Ornithopoda ?

Nie wiadomo, czy jest to ten sam rodzaj co G. shiyii, być może to całkiem inny dinozaur. Dong opisał gatunek G. wucaiwanensis w oparciu o niekompletny szkielet (IVPP 8302) zawierający część żuchwy, trzy kręgi ogonowe i część kończyny przedniej. Drugim osobnikiem tego gatunku jest IVPP 8303, składający się z dwóch kręgów krzyżowych, 8 ogonowych i kompletnych kończyn tylnych. Nazwę gatunkową nadano od miejsca znalezienia - Wucaiwan. Tak zwane "taksony zębowe", jakim jest typowy G. shiyii nie są jednak generalnie uważane przez większość paleontologów na ważne rodzaje i gatunki, ponieważ nie są na tyle odróżnialne od innych. Wielu paleontologów zasugerowało więc utworzenie dla drugiego gatunku gongbuzaura nowej nazwy rodzajowej. Zaproponowano nieformalnie nazwę "Eugongbusaurus", czyli "prawdziwy Gongbusaurus".


gatunki
Gongbusaurus Dong, Zhou i Zhang, 1983 nomen dubium
G. shiyii Dong, Zhou i Zhang, 1983 (typowy) nomen dubium
"G." wucaiwanensis Dong, 1989 ="Eugongbusaurus wucaiwanensis" nomen nudum

-------------------------------------
obrazki
G. shiyii
http://dinoweb.narod.ru/gongbusaurus1.gif

czaszka "G." wucaiwanensis - nigdzie nie znalazłem informacji o znalezieniu tak kompletnej czaszki przypisanej temu gatunkowi (foto z http://ngm.nationalgeographic.com/2008/ ... hotography)
Obrazek

: 18 listopada 2008, o 18:33
autor: hanys
Nazwę gatunkową nadano od mieksca
miejsca
na ważne rodzaje i gatunki, poniważ nie są na tyle odróżnialne
poniewaĹź

: 18 listopada 2008, o 19:29
autor: Tomasz
części szczęki a drugi z tylnej
przecinek pomiędzy
połącznie
połączenie

Re: [OPIS] Gongbusaurus - gongbuzaur

: 23 maja 2023, o 16:50
autor: Taurovenator

Re: [OPIS] Gongbusaurus - gongbuzaur

: 23 maja 2023, o 18:06
autor: Lythronax
Można do opisu dodać te zdjęcie.
https://commons.m.wikimedia.org/wiki/Fi ... nensis.png
Po opisaniu drugiego gatunku, został zaś zaklasyfikowany do również nieuznawanej współcześnie rodziny hispilofodontydów, chociaż już rok później został uznany nieokreślony rodzaj bazalnego dinozaura ptasiomiednicznego (Weishampel i inni (1990)), a następnie za wątpliwego przedstawiciela tego taksonu (Norman i inni (2004)).
Przypisy powinno zapisywać się w ten sposób: (Weishampel i in., 1990).

Popraw jeszcze ten kawałek "wg Xing i innych (2021)" bo to facet jest.