[OPIS] Othnielosaurus (otnielozaur)

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Othnielosaurus (otnielozaur)

Post autor: nazuul »

Othnielosaurus (otnielozaur)
Długość: 2 m
Masa: 10 kg
Miejsce występowania: Stany Zjednoczone (formacja Morrison, Como Bluff - Wyoming, Hrabstwo Emery - Utah)
Czas występowania: 155-148 Ma
Klasyfikacja:
Ornithischia
Genasauria
Neornithischia
Cerapoda??
Ornithopoda??


Othnielosaurus to rodzaj dinozaura ptasiomiednicznego, żyjącego w późnej jurze na terytorium obecnych zachodnich Stanów Zjednoczonych. Był najczęstszym małym dinozaurem w swoim środowisku, które odtworzono na podstawie znalezisk z formacji Morrison. Otnielozaur jest najbardziej bazalnym przedstawicielem Neornithischia, u którego odnaleziono skostniałe płytki piersiowe, których funkcja pozostaje dotąd niejasna. Być może pełniły jakąś funkcję podczas oddychania.

Krótka historia taksonu
Othnielosaurus początkowo opisano pod nazwą "Laosaurus" consors, jako trzeci gatunek tego rodzaju. Później, utworzono rodzaj Othnielia, z typowym gatunkiem O. rex i drugim O. consors. Od 2006 roku O. consors ma obecną nazwę, nadaną przez Galtona. Materiał zaliczony do otnielii został przeniesiony do Othnielosaurus, oprócz holotypowej kości udowej, należącej do typowego O. rex. Jednak nie zsynonimizowano otnielii z otnielozaurem, ponieważ są oparte na innym materiale kopalnym - ten otnielii jest niediagnostyczny, a rodzaj uznawany jest za nomen dubium.

Etymologia
Othnielosaurus został nazwany na cześć Othniela Charlesa Marsha.

Materiał kopalny
Othnielosaurus znany jest z kości z wszystkich części ciała, lecz czaszka jest wciąż niekompletnie poznana. Odnaleziono skamieniałości przynajmniej dwóch osobników. Okaz oznaczony BYU ESM-163R to artykułowany, niemal kompletny szkielet opisany przez Galtona i Jensena w 1973 roku.
Lovelace (2006) donosi tez o kolejnym osobniku Othnielosaurus (UW 24823), o około 35-40% większym niż poprzedni. Osobnik ten posiada wyraźnie widoczne skostniałe płytki piersiowe; u tego pierwszego były trudnymi do zinterpretowania strukturami.

Budowa
Othnielosaurus był małym, mierzącym około 2 metrów długości dinozaurem. Budową przypominał typowe wczesne dinozaury ptasiomiedniczne i bazalne ornitopody. Miał długie tylne kończyny, stworzone do biegania, krótkie przednie i długi, zapewniający równowagę ogon. Miał dość małą głowę. Jest jednym z dinozaurów ptasiomiednicznych, u których znaleziono skostniałe płytki piersiowe (obok Hypsilophodon, Parksosaurus, Thescelosaurus, Macrogryphosaurus i Talenkauen). Wśród nich jest najwcześniejszy i najbardziej bazalny, co pozwala przypuszczać, że wszystkie cerapody pierwotnie miały takie struktury.

Pozycja systematyczna
Przeważnie lokuje się otnielozaura wśród ornitopodów. Jednak analiza kladystyczna przeprowadzona przez Butlera i in. (2008) wskazała, że Othnielosaurus (w badaniach nazwana Othnielia) nie należy do tego kladu, tylko do Neornithischia, jako siostrzany takson cerapodów. Sami autorzy zauważają jednak, że pozycja ta może być wynikiem niekompletności materiału kostnego, szczególnie czaszki i może ulec zmianie po odkryciu lepszego materiału. Jak na razie, otnielozaur oddzielony jest od cerapodów dwiema cechami budowy.


Othnielosaurus Galton, 2006
O. consors (Marsh, 1878 [oryginalnie Laosaurus consors])
=Othnielia consors (Galton, 1977)
=Laosaurus consors (Marsh, 1894)

Obrazki:
http://internt.nhm.ac.uk/resources/natu ... nielia.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... rus_BW.jpg
http://skeletaldrawing.com/psgallery/im ... nielia.jpg
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2008, o 17:25 przez nazuul, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

część Othniela Charlesa Marsha.
cześć
dwoma cechami budowy.
dwiema cechami ...

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Jeszcze to :D
nazuul pisze:wczesne dinozaury ptasiomiednicze
ptasiomiedniczne

ODPOWIEDZ